ARTYKUŁ

  Curacao eGaming Licensing Authority

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Curacao eGaming (nie mylić z CIGA) to polityczna władza udzielająca licencji na wyspie Curacao. Z tej jurysdykcji wywodzi się tylko dwóch wiarygodnych bukmacherów. Całe mnóstwo pozostałych ma niską ocenę wiarygodności. Czyżby dlatego, że dział skarg na licencjonobiorców nie istnieje? A może dlatego, że niektóre kasyna używają skradzionego oprogramowania?

  Curacao eGaming logoLogo Curacao eGaming

  Co to jest Curacao eGaming?

  Curacao eGaming to… właściwie nie wiadomo co, bo na ich stronie nie ma ani słowa czy są Komisją, Organem Nadzorczym, Instytucją czy czymś innym. Są jednostką polityczną i mają moc przyznawania licencji na terenie Curacao.

  Curacao eGaming pisze o sobie, że jest jednym z najstarszych i najbardziej stabilnych politycznie dostawców usług regulujących licencje eGamingu oraz że dumnie służy jednymi z najbardziej cenionych dostawców usług eGamingowych i operatorów od 1996 roku.

  Czyli w praktyce nie mają żadnych istotnych zalet, którymi mogą się pochwalić. Lanie wody…

  Curacao eGaming o sobie

  Treść misji Curacao eGaming jest następująca:

  Nadzorowanie oraz zapewnienie uczciwości i prawidłowego zarządzania operatorów i dostawców usług licencjonowanych przez Curacao eGaming.

  Szkoda, że to nadzorowanie ogranicza się głównie do kwestii technicznych. Dalej możemy przeczytać:

  Curaçao - wiodąca jurysdykcja regulowana. Nasza działaność wspiera branżę eGamingu przez ponad dekadę. Od 1996 roku zyskaliśmy bezprecedensowe światowe uznanie, rozpoznawalność oraz wdzięczność za nieprzerwane dostarczanie wiarygodnych, profesjonalnych i gotowych do użytku serwisów na rynek eGamingu i eCommerce.

  Znów szkoda, że na dostarczeniu licencji się kończy, a online są dostępni dopiero od 2006 roku![1] Światową rozpoznawalność zyskali także dzięki licznym graczom, którzy stracili pieniądze na nieuczciwych praktykach bukmacherów.

  Licencję Curacao eGaming można otrzymać już w 2÷4 tygodnie, gdy w poważnych jurysdykcjach proces ten trwa min. 2 miesiące. Na stronie Curacao eGaming brakuje wielu informacji, jak chociażby listy ustaw, na podstawie których działają.

  Gdzie leży Curacao?

  Curaçao to wyspa leżąca na Karaibach (Antyle Holenderskie) w Ameryce Południowej, terytorium zależne od Holandii. Od 1964 jest członkiem Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (obecna Unia Europejska)[6]. Ten demokratyczny kraj w 2011 zamieszkiwało ok. 150 000 osób. Językiem urzędowym jest holenderski, papiamentu i angielski[2].

  Wyspa ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę w sektorze turystycznym i usług finansowych.

  Bukmacherzy na licencji Curacao eGaming

  Tylko kilku bukmacherów z Curacao jest wartych uwagi:

  Pozostali bukmacherzy mają niski SBR ranking od D- do C+:

  CIGA - Curacao Internet Gaming Association

  Początkowo trafiłem na stronę CIGA, sądząc że jest to właściwa strona jurysdykcji Curacao do udzielania licencji. Jak się jednak potem dowiedziałem mailowo od Curacao eGaming: CIGA była wysiłkiem sprzed wielu lat i nie ma żadnych zdolności do udzielania licencji.

  CIGA was an effort from many years ago, established by the Curacao eGaming community. CIGA holds absolutely no ability to license of accredit.

  Obecnie strona CIGA wygląda na porzuconą: brak adresów mailowych, newsów, puste kategorie. W zakładce "Kontakt" od początku istnienia strony (2002) widnieje komunikat[4]:

  Please bear in mind that the Directors of CIGA have other full time engagements and we ask you to be patient. Currently, CIGA does not have the capacity to handle player complaints against members, however all such complaints will be passed on to the appropriate member; who will be expected to respond in a timely manner. Please contact the member company BEFORE bringing any complaint to the attention of CIGA, to allow them the opportunity to resolve the matter privately initially.

  a tłumacząc na polski:

  Proszę mieć na uwadze, że dyrektorzy CIGA inne pełnoetatowe zajęcia i prosimy o cierpliwość. Obecnie CIGA nie ma zdolności do rozpatrywania skarg graczy przeciwko członkom, jednakże wszystkie takie skargi będą przekazane odpowiednim członkom, od których będzie wymagana terminowa odpowiedź. Proszę skontaktować się z firmą członkowską PRZED wysłaniem skargi do CIGA, by pozwolić im rozwiązać sprawę prywatnie.

  CIGA jest członkiem Interactive Gaming Council (IGC). Wszyscy członkowie CIGA zobowiązują się do przestrzegania tzw. CIGA Code, który jest kodeksem postępowania zapewniającym zgodność ze wszystkimi wymogami licencji, a także zasady dobrego biznesu.

  Wszyscy członkowie CIGA zgadzają się przestrzegać postawowych zasad:

  • To operate under an Internet gaming license issued by the Netherlands Antilles.
  • To maintain a complete audit trail of individual wagers and transactions for each customer.
  • To avoid the creation and dispersal of any false or misleading advertising and marketing.
  • To refuse any and all wagers from individuals under 18 years of age or residents of the Netherlands Antilles.
  • To make their gaming programs and systems available to independent, third party review within a reasonable amount of time.
  • To maintain adequate financial resources to pay any and all winning wagers on demand.
  • To assist with the betterment of consumer confidence within the online gaming industry.

  Szkoda, że zasady te nie dotyczą Curacao eGaming.

  Formularz skarg i zażaleń

  Do 2013 roku nie można było złożyć skargi na bukmachera! Na powiązanej stronie CIGA napisali wyraźnie, że skarg nie rozpatrują. Nie istniało coś takiego jak formularz zażaleń. Na początku 2014 roku (szacuję, że styczeń - kwiecień) pojawiła się opcja "File a complaint", czyli po polsku "Zgłoś skargę".

  Żeby było ciekawiej, na stronie Curacao eGaming nadal nie ma listy wszystkich licencjonowanych tam podmiotów. Zatem aby zgłosić skargę musimy się udać na stronę bukmachera i znaleźć tam informacje na temat licencji. Najczęściej w postaci logo Curacao eGaming gdzieś w stopce. Po kliknięciu zostaniemy przekierowani do certyfikatu, gdzie znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące licencji.

  Dane kontaktowe

  Na mój email wysłany we wrześniu 2013 formularzem kontaktowym odpisał pan Scott. Nie odpowiedział na moje pytania. Przesłał jedynie formularze licencji do uzupełnienia. Na moje kolejne pytanie dotyczące braku kategorii skarg graczy na stronie dwukrotnie nie raczył odpowiedzieć, żadając szczegółowej odpowiedzi w sprawie licencji.

  To stawia kropkę nad "i" w sprawie (nie)chęci przyjmowania reklamacji od graczy. Czy w 2014 coś się zmieni?

  Podsumowanie

  Curacao eGaming Licence Authority raczej wspiera działalność serwisów oferujących eGaming (i to nawet w czysto technicznym sensie), niż nadzoruje ich działaność i dba o to, by nie naciągali klientów.

  Polecam omijać nierenomowanych i nowych bukmacherów z tej jurysdykcji.

  Literatura

  [1] Wayback Machine: Curacao eGaming - Archiwum stron internetowych

  [2] Curacao - Wikipedia PL

  [3] Curacao - Wikipedia EN

  [4] Wayback Machine: CIGA

  [5] Curacao - koszty licencji na Curacao według CalvinAyre

  [6] Antyle Holenderskie

  Zobacz też:
  Problem z bukmacherem
  Komisje nadzorujące hazard
  Ustawa hazardowa w Polsce

  Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


  Tagi:bukmacher  curacao  jurysdykcja  licencja  skarga 
   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.

  Captcha

  Komentarze (4)  • (99)
   31-08-2015 14:05 (pon)

   Curacao to wyspa która jeszcze parę lat temu wchodziła w skład Antyli Holenderskich. W 2010 nastąpił rozpad Antyli Holenderkich w związku z tym część wysp pozostał w Uni Europejskiej a część wysp postanowiło być niezależne od UE w tym Curacao. Najprawdopodobniej ten rozpad jest przyczyną rezygnacji z licencji w Curacao niektórych firm bukmacherskich.

   148 139 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1067)
   31-08-2015 13:16 (pon)

   Curacao eGaming przyjedzie na Entertainment Arena Expo 2015, które odbędzie się w dniach 2-4 września w Rumunii.
   Można się umówić na spotkanie.

   http://www.earena.ro/

   140 152 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 86.161.**.**
   14-03-2014 15:54 (pt)
   A na czym ma polegać 'ciekawostka', ze na Curacao prostytucja jest legalna ? W wielu krajach jest, między innymi w Polsce. Odpowiedzi: 1
   214 219 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top