ARTYKUŁ

  Valuebet

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 4,43/5
  Głosów: 14
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Pojęcie "valuebet" (czyt. waljubet) jest chyba najważniejszym pojęciem w zakładach bukmacherskich! Niestety wyczucie czym są wartościowe kursy zajmuje od 6 do 24 miesięcy. Teoria musi iść w parze z praktyką.

  Co to jest valuebet?

  postrzelony-procent.jpg Wartość value zależy od
  prawdopodobieństwa,
  ShutterStock

  Czasami zdarza się tak, że kurs bukmachera jest wyższy niż wynikałoby to z obiektywnej szansy wygrania zakładu.
  Mówimy wtedy, że kurs ma value czyli wartość, a sam zakład nazywamy valubetem.

  Def. Valuebet (ang. value=wartość, bet=zakład) - jest to zakład z pozytywną wartością oczekiwaną, czyli spełniający nierówność p*k > 1, gdzie:

  • p - obiektywne prawdopodobieństwo wygranej
  • k - kurs dziesiętny po jakim stawiamy

  Zatem aby dowiedzieć się czy zakład ma value, potrzebujemy znać wartość kursu po jakim można go postawić i przybliżoną szansę wygrania.
  Pojęcie valuebetu jest stosowane stricte do pojedynczego zakładu

  Jeśli zatem gracz będzie teoretycznie ciągle znajdował zakłady o value = 1,10 to może się spodziewać, że jego długoterminowa wartość yield będzie wynosiła 10%. Czyli w dłuższej perspektywie będzie zarabiał 10% z każdego zakładu.

  W praktyce nie da się policzyć dokładnej wartości value dla każdego zakładu. Wynika to z tego, że w sporcie nigdy nie wiadomo jakie dokładnie szanse na wygraną ma dany zawodnik/drużyna. Musielibyśmy znać wszystkie czynniki i ich wpływ na wynik końcowy. Czy będzie to zatem 63%, 65% a może 67%? Można to jedynie oszacować różnymi metodami statystycznymi w długim terminie.

  Jeśli zatem widzisz, że jakiś typer po 500 typach ma yield=10%, można powiedzieć, że gra on średnie value na zakład o wartości 1,10. W praktyce każdy zakład ma inną wartość value, stawki na zakład nie zawsze są równe, a do tego dochodzi czynnik szczęścia, który odchyli wynik od wartość yield=10% na plus lub minus.

  Aby zarabiać regularnie, musisz szukać kursów, które są błędne. W większości dyscyplin, podstawowe umiejętności różnych zespołów są dobrze znane. Istnieje tylko niewielka liczba zmiennych, które są łatwo dostrzegalne takie jak boisko, pogoda, ostatnia forma graczy.

  Jak wygląda valuebet?

  value-pod-lupa.jpg Badanie value, ShutterStock

  Poniżej przedstawiam przykład typowego valuebetu z dużą wartością (>1,20).

  Andy Roddick (USA) - Nikolay Davydenko (RUS), Tenis ziemny, korty twarde, USA

  Kurs na Davydenko wynosi 3,00, mimo iż jest on wyżej w rankingu ATP i dobrze sobie radzi na kortach twardych. Na podstawie programów czy własnej intuicji gracz szacuje, że obaj gracze mają szanse 50% na 50% (czyli p=1/2), mimo tego iż Davydenko gra z gospodarzem. Obliczamy:

  value = p * k = 1/2 * 3,00 = 1,50 > 1

  Wynik jest większy od 1, więc według gracza jest to valuebet i może on postawić na Davydenko przy założeniu, że dobrze oszacował szanse wygranej obu graczy. W tym przypadku Davydenko wygrał 7-6 6-2.

  Jak szacować szanse?

  kalkulator-wykresy.jpg Obliczanie wartości valuebetu,
  ShutterStock

  Zakłady bukmacherskie nie są tak łatwo "obliczalną" dziedziną jak karty czy ruletka. Do obliczania szans poszczególnych drużyn czy zawodników stosuje się najczęściej metody statystyczne. Sprawdźmy jednak wszystkie możliwości:

  • Tabele za statystykami - jak z nich obliczyć szanse powodzenia drużyny? Jest to trudne zadanie i raczej ciężkie w realizacji dla początkujących graczy. Przydaje się jako część składowa innych metod.
  • Przewidywarki wyników, na których znajdziesz gotowe prawdopodobieństwa sukcesu oparte jedynie na statystykach. Jest to znów tylko jedna ze składowych.
  • Analiza meczu - to fundament, dlatego poświęciłem mu osobny artykuł.
  • Sztuczna inteligencja, czyli zastosowanie sieci neuronowych. Mają one tą przewagę nad suchymi statystykami, że potrafią się uczyć na zbiorach danych dobierając sobie odpowiednie wagi.
  • Kontuzje i inne informacje niestandardowe, które mają znaczący wpływ na wynik. Należą do nich: kontuzje, absencje, problemy finansowe, zmiana trenera, poziom motywacji, poziom zmęczenia itp. Bukmacherzy mają do nich dostęp często tylko w głównych ligach. W mniej znaczących ligach/meczach często opierają się wyłącznie na statystykach.
  • Typerzy czyli poleganie na typach innych graczy.
  • Gra pod spadki - stosowana często przez zawodowych graczy.
  • Intuicja - stosowana (z powodzeniem), głównie w zakładach na żywo, przez doświadczonych graczy, którzy mają za sobą setki czy tysiące spotkań.

  Bardzo ważne jest to, aby NIE sugerować się wystawionym przez bukmachera kursem. Początkujący gracze często myślą na zasadzie: "niski kurs - duża szansa wygranej, wysoki kurs - mała szansa wygranej".

  Tak naprawdę nie ma takiej zależności jak: "kurs 1,33, oznacza szansę trafienia 75%". Szansa jego trafienia może równie dobrze wynosić 80 jak i 60%. Osoby, które potrafią to prawidłowo OSZACOWAĆ, zarabiają na zakładach bukmacherskich.

  Valuebety a wysokie kursy

  wznoszaca-zolta-strzalka.jpg Większe value występuje zwykle
  na wysokich kursach, fot. ShutterStock

  typerzy, którzy obstawiają tylko wysokie kursy szukając właśnie valuebetów. W takiej strategii dużo jest nietrafionych zdarzeń, jednakże dobrze przewidujący gracze mimo to osiągają znaczne zyski.

  Bardzo dużą rolę w przypadku takich typerów odgrywa odporność psychiczna, gdyż muszą być oni przygotowani na długą serię porażek, która naturalnie pojawia się częściej niż u graczy grających niskie kursy.

  Druga grupa to typerzy, którzy grają głównie niskie kursy. Co prawda przegrywają oni rzadziej, ale aby osiągnąć te same rezultaty potrzebują wyższych stawek.

  Valuebetów można szukać wśród propozycji, oferowanych przez porównywarki kursów. Napisałem "wśród", bo podane na nich valuebety nie zawsze nimi są.

  Podsumowanie

  Zwykle nie oblicza się za każdym razem wartości p*k. To czy gracz stawia odpowiednie zakłady będzie widać po tym, czy w dłuższej perspektywie czasu zarabia na zakładach czy nie (przy odpowiednim stawkowaniu).

  Jedna rzecz to wiedzieć czym jest valuebet, a druga to umieć go znaleźć. Ta druga umiejętność jest kwestią czasu. Jeśli tylko nie ustaniesz w rozwoju swoich umiejętności typerskich, uda się i Tobie ją posiąść.

  Zobacz też:
  Rodzaje graczy
  Dekalog gracza
  Jak zarabiać na zakładach?

  Ostatnia aktualizacja: 6.07.2015

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 4,43/5
  Głosów: 14
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


  Tagi:definicja  kurs  statystyka  valuebet  zakład 
   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.

  Captcha

  Komentarze (28)  • anonim IP: 31.182.**.*
   10-09-2016 20:42 (sob)

   Tak, jeżeli chodzi o bwina to w dawniejszych czasach można było trochę dłużej pograć. Niemniej rzeczywiście limity pojawiały się szybko. Miałem tam chyba ze 3-4 konta, ale jak większość buków problemy się pojawiały. Jeżeli chodzi o próbę 1200 to jak najbardziej ok. Jeżeli chodzi o takie porządne valuebety to zwykle w dniu są 1-2. Czasami jest ich nawet 5, natomiast w poniedziałki zwykle jest ich mało (w lato jak jest tenis było tego więcej). Wspaniale, gdy kurs z 10 leci na 1,2 ale bywa to naprawdę rzadko. Najwspanialsze zjawisko jakie widziałem w czasie całej mojej zabawy to tak ok. 2006 roku (o ile dobrze pamiętam) jak kurs na mecz w hokeja rosyjskiego (remis) ok. 6 rano w niedzielę spadł z 5,1 na 1,05. Na Betfair ktoś wystawił kurs na gości i gospodarzy na poziomie ok. 11. Ciekawa sytuacja mecz w hokeja a kurs 1x2 wyglądały tak: 11 na 1, na remis 1,06 na 2 kurs 11. Udało mi się kupić wtedy za ok. 700-800 PLN ten remis po kursie ok. 5. Wynik był pozytywny 2:2. No cóż człowiek śledził SBR i szukał nowych buków typu Betchance, Betafterbet, Bet2be, albo Goldvictory i inne. Wszystkie te buki po jakimś czasie się zawijały. Raz tylko nie udało mi się zdążyć wypłacić kasę przed zamknięciem, ale i tak było warto. Ostatni taki „dobry buk”, który trzymał w swojej ofercie takie valuebety, że aż łza się kręci w oku to był Bet2be. Np. iloczyn dwóch zdarzeń w bet365 wynosił 1,7 a w bet2be 25. Coś pięknego po prostu. Fakt, że człowiek czasami musiał wystosować kilkanaście maili by wypłacili, no ale tak to było. Jak firma bukmacherska po pół roku oferowania zakładów nagle wrzuciła w swoją ofertę bonus 150% do 200 EUR to był już to ostatni znak, że trzeba się zawijać.

   Gra valubetów stanowiła następstwo gry surebetów. Po prostu człowieka krew zalewała jak chciał wyczyścić konto u słabego buka by środki przeszły na konto prestiżowe np. Pinnacle. A tutaj większość meczy wchodziła właśnie u buka słabego, stąd podjecie decyzji, po co zabezpieczać lepiej grać znaczące przewartościowania.

   Spojrzenie na mecz z punktu widzenia pewnych podstawowych zagadnień ze statystyki czy rachunku prawdopodobieństwa umożliwiało odkrycie kilku prawd rządzących zakładami sportowymi. Takie podstawowe zagadnienie jak wartość oczekiwana, relacja kursu wystawianego przez tradera do prawdopodobieństwa, a w końcu próba tworzenia modeli, których zadaniem byłoby „wycena” meczu czyli określenie kursu uczciwego to tylko niektóre z ciekawszych zagadnień związanych z rynkiem zakładów.

   Zakłady sportowe wydawać by się mogło prosta kwestia wcale taka oczywista nie jest. Pierwszy przykład. Człowiek stoi przed dylematem czy jak widzi kurs w meczu koszykówki na gości np. 5, który leci w bet365 do 2,5. Możliwym jest więc zrobienie transakcji arbitrażowej (surebet). Ale czy nie lepiej połączyć kursy moneyline z kursem na remis standard? Wartość surebeta spada, ale w przypadku gdy okaże się remis wchodzą dwa kupony. Ten remisowy i któryś z dwóch pozostałych, bo przecież oba są kursami uwzględniającymi w rozliczeniu dogrywkę.

   Prawdziwa jest również maksyma, że pewne jest tylko śmierć i podatki. Kiedyś w początkach swojej zabawy tworzyłem surebeta w zakładzie over/under 5,5 w meczu hokeja NHL. Surebet (na poziomie ok. 5%)  wisiał niemalże cały dzień (to już powinno mi dać do myślenia). Oczywiście jakie było moje zaskoczenie gdy mecz zakończył się wynikiem 3:3 i była dogrywka. Poprzez różne rozliczanie meczy (odmienne zasady w regulaminie) wtopiłem całą kasę zainwestowaną w ów mecz. Czyli warto jednak czytać regulamin.

   Czasami np. Unibet wystawiał kurs, który wynosił np. 1,5. Ten kurs wisiał cały dzień. Nagle o godzinie 1:30 w nocy kurs podskakiwał do poziomu 3 i po 4-5 minutach spadał do poziomu 1,5. Mecz się wtedy nie rozpoczął. Nikt na cały rynku też nie reagował. Ciekawe zdarzenie.

   Świat zakładów sportowych jest bardzo interesujący. Przedstawiany jest zwykle przez pryzmat hazardu. Znam osobę z tytułem magistra prawa, który bardzo zniszczył sobie życie przez zakłady. Niemniej dzięki takim stronom jak surebety i pracy (uważam, że nie docenianą należycie) jaką wkłada Pan Krzysztof ( i jego ekipa) możemy również inaczej spojrzeć na tą część rozrywki/inwestowania.        

    

   Odpowiedzi: 1
   28 43 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 31.182.**.*
   06-09-2016 23:37 (wt)

   gregory97 – Biorąc pod uwagę próbę znacząco ponad 30 tysięcy meczy mogę z całą pewnością stwierdzić, że nawet te mecze, które zgodnie ze stronami WWW takimi jak Oddsportal i wiele innych (w tym już nie istniejących) wskazywały na możliwość wystąpienia zdarzenia przewartościowanego były to valuebety. Oczywiście im większe przewartościowanie tym (długoterminowo) zysk netto portfela był wyższy. Należy mieć również na uwadze, że jeszcze kilka lat temu zdarzenia przewartościowane generowały yield na znacząco wyższym poziomie. Poza tym wystąpienie valuebeta  jeszcze kilka lat temu trwało znacznie dłużej niż obecnie. Dziś rynek zakładów sportowych staje się coraz bardziej efektywny i „złapanie” takiego zdarzenia jest utrudnione.

   Przedmówca mój stwierdził „Jedna rzecz to wiedzieć czym jest valuebet, a druga to umieć go znaleźć”. Oczywiście jest to prawda. Szukanie naprawdę wysokich przewartościowań od dawna nie jest zdaniem prostym. Na pewno w Excelu, na kratce papieru czy tablicy warto było mieć rozpiskę wystawianych kursów przez firmy bukmacherskie. Szczególnie kursy na curling, siatkówkę plażową, itd. stanowiły ciekawy przedmiot zainteresowań. Dość dawno temu np. firma (obecnie bwin) wystawiała kurs na mecz siatkówki plażowej np. 9 na daną parę graczy, gdzie potem na następny dzień o godzinie 8:15 firma Unibet wystawiała kurs 2,4 na to samo zdarzenie. Mniej więcej od godziny 8 należało co chwila odświeżać ofertę unibet i oczekiwać na wystawienie kursów by potem zobaczyć, że firma Unibet wystawiła 2,4 i szybko kupować kurs 9 w bwinie. Czas reakcji dłuższy niż 4-5 minut i kurs 9 w bwinie leciał na 5 a potem albo wycofywany mecz albo stabilizował się na poziomie 2,5 - 3. Oczywiście należało w toku prowadzonych analiz dojść do wniosku, że firma Unibet miała na owe czasy znacznie większe pojęcie o tym sporcie. Firma Centrebet (Australia) miała bardzo dobre pojęcie o piłce ręcznej Danii czy Szwecji, itd… Oczywiście można było szukać valubeta mając wiedzę o danej drużynie, sporcie itd. Jednakże za wyjątkowo trudne zadanie należy uznać posiadanie wiedzy większej niż rynek z wielu dziedzin sportu. Pracując na rynku kapitałowym mam wiedzę (którą i tak nie mogę wykorzystywać) znacząco większą niż rynek o 3-5 spółkach. To wszystko. Szukając zdarzeń przewartościowanych starałem się szukać innych sposobów wyciągania wniosku, że mecz jest przewartościowany niż analiza tego meczu.

   Tak na marginesie analizując jakiekolwiek zdarzenie na rynku zakładów sportowych wydaje się, że okres 2 miesięcy czy podanie 100 typów to znacząco za mała próba (czas) by móc wyciągnąć sensowne wnioski.           

   Odpowiedzi: 2
   41 30 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (30)
   06-09-2016 14:24 (wt)

   "Jedna rzecz to wiedzieć czym jest valuebet, a druga to umieć go znaleźć."

   Uwielbiam to stwierdzenie :)

   26 24 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (4)
   06-09-2016 13:13 (wt)

   Witam, czy badał ktoś może czy valuebety ze stron np. en.surebet.com czy oddsportal są rzeczywiście valuebetami? Mam na myśli czy ktoś przez np. 2 miesiące zapisywał typy z wysokim value według tych stron i po uzyskaniu paruset typów wyszło na to, że rzeczywiście są to valuebety?

   24 25 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 212.241.**.***
   27-10-2015 13:01 (wt)

   https://wrongodds.wordpress.com/ 

   darmowe value bety od znajomego, nowo otwarty blog ale znam jego mozliwosci... czas pokaze co potrafi.. ;-)

   158 139 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 83.28.**.***
   02-12-2014 01:32 (wt)
   odpowiedz po 4 miesiacach :)

   nie odejmuje sie, tylko uzywa sie dzielenia

   jezeli typer ma yield 10% to jego roi(zwrot z inwestycji) 110% = 1,1

   zakladajac ,ze typer podaje ciagle kurs @3,0 i ma yield 10% (roi 110%=1,1) to jego skutecznosc wynosi 36,666666=36,(6) %

   wyliczamy to ze wzoru skutecznosc * kurs = ROI

   czyli przy skutecznosci 36,(6)% abysmy wyszli "na swoje" musimy grac kurs 2,727272 co mozna obliczyc z 3,0/1,1 (kurs/ROI)

   przy odejmowaniu tak jak pisal Admin kurs graniczny wyszedl nizszy bo 2,7 - niby niewiele ,ale jednak


   te obliczenia sa jednak prawdziwe przy zalozeniu ,ze typerkazdy typ gra plaska stawka (= kazdy typ uwaza za takie samo value)

   do powyzszego przykladu (typer z dlugoterminowym yieldem 10% , kurs @3,0)
   jezeli typer do stawkowaniu uzywa kryterium kellego (zmienne stawkowanie) to przy wysokiej stawce (8-10j.) mamy wiekszy margines zagrania nizszego kursy niz podal typer ( np. moglibysmy zagrac nawet kurs @2,6 jezeli np typer uwaza ,ze value wynosi 20%) niz w przypadku zakladu za niewielka stawke (1,2j.= niewielkie value, np w dlugim okresie yield 5% na takich typach - wtedy juz kurs 2,8 bylby nieoplacalny) 237 236 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1052)
   02-12-2014 00:43 (wt)
   Tak na szybko (moge się mylić) wydaje mi się, że jeśli typer podaje kurs np. 3,0, a ma długoterminowy yield 10%, to z tego wynika, że linia yieldu 0% jest na poziomie kursu ok. 2,70.

   Trzeba by to rozpisać na kartce na części składowe żeby policzyć czy trzeba od 3,0 odejmować 10% czy do szukanego kursu dodać 10% i ma wyjść 3,0. Wydaje mi się, że ta druga opcja.

   W każdym razie do obliczeń ważny jest długoterminowy yield typera i kurs przez niego podany. 236 244 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (2)
   04-08-2014 18:43 (pon)
   Przy graniu typów innych graczy - do jakiej średnio różnicy pomiędzy kursem granym przez typera a tym co my możemy zagrać jest value? Jeżeli różnica wynosi 2,13 do 2,11 to sprawa jasna, ale co jeśli mamy np. 2,65 do 2,52? 240 227 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top