drukuj

Nielegalni bukmacherzy - Poznaj rynek - Bukmacherzy - SureBety.pl

W latach 2010-2016 ponad 90% graczy w Polsce wybierało obstawianie u nielegalnego bukmachera. W 2018 roku niecałe 40% polskich graczy obstawia za granicą. Wszystkiemu winne polskie prawo hazardowe.

nielegalni-bukmacherzy500.jpg Poszukiwanie bukmacherów internetowych

Kim jest nielegalny bukmacher?

Dfn. Nielegalny bukmacher to w Polsce bukmacher, który nie posiada licencji (zezwolenia) polskiego Ministra Finansów na działalność związaną z zakładami wzajemnymi.

Termin nielegalny bukmacher nie odzwierciedla wszystkich faktów, gdyż nielegalni w Polsce bukmacherzy działają na podstawie zagranicznych licencji i w tychże krajach są legalni.

Bardziej prawidłowym określeniem byłoby zatem nielegalny w Polsce bukmacher, ale tak długa nazwa nie byłaby wygodna (merytorycznie i strategicznie) dla polskich polityków i przedstawicieli legalnych bukmacherów.

Dlaczego nielegalni bukmacherzy są celem rządu?

Rząd w Polsce od 2009 roku stosuje politykę nacjonalizowania branży hazardowej. Obarcza klientów zakładów sportowych ogromnym podatkiem obrotowym 12% od każdego zakładu, podczas gdy za granicą podatki płacą tylko bukmacherzy, a nie gracze, i wychodzi to finansowo lepiej dla państwa i graczy.

Poker, gry liczbowe, loterie pieniężne, gry telebingo i gry na automatach poza kasynem zostały objęte monopolem państwa, a za udział w "nielegalnych grach" państwo straszy karami pieniężnymi (do 120 stawek dziennych) czy karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Z zawodowych graczy robi się przestępców dając pozorny wybór:

Pozorny wybór polega na tym, że jeśli ktoś gra dla zysku i jest na tyle dobry, że ogrywa bukmacherów, to nie może sobie pozwolić na ograniczenie się tylko do legalnych bukmacherów, bo wtedy nie zarobi na swoje utrzymanie.

Średniozaawansowani i zawodowi gracze wiedzą na co trzeba zwrócić uwagę, by nie dać się złapać i by móc obstawiać u zagranicznych bukmacherów. Jeśli ktoś jest ostrożny, to Izba Celna nie ma narzędzi do udowodnienia komuś winy.

Graczom rekreacyjnym jest obojętne czy przegrywają u legalnego czy zagranicznego bukmachera. Przy obowiązującej ustawie hazardowej, większość rekreacyjnych ograniczy się do legalnych bukmacherów, bo nie chcą sobie robić kłopotów ani zdobywać wiedzy jak działa branża.

Smutne jest to, że porządni gracze zakładów zostali przez prawo zepchnięci do szarej strefy.

Legalni bukmacherzy dla gracza rekreacyjnego

Przyjrzyjmy się ważnym kryteriom wyboru bukmachera z perspektywy gracza rekreacyjnego, który obstawia głównie dla przyjemności. Jeśli porównamy te kryteria okaże się, że większości graczy rekreacyjnych wystarcza oferta bukmacherów legalnych.

Porównanie bukmacherów (gracz rekreacyjny)
  Legalny bukmacher naziemny Nielegalny bukmacher internetowy
1. Punkty stacjonarne TAK zwykle NIE
2. Czynnik towarzyski wysoki niski
3. Bonusy i promocje bardzo atrakcyjne od braku do bardzo atrakcyjne
4. Różnorodność oferty szeroka bardzo szeroka
5. Egzekwowalność praw bardzo wysoka od zerowej do bardzo wysokiej
6. Procedura wpłaty/wypłaty łatwa bywa skomplikowana

1. Punkty stacjonarne

Prowadzenie każdego punktu stacjonarnego wiąże się z kosztami. By dana placówka miała rację bytu, musi nie tylko być w stanie utrzymać samą siebie (średni koszt to ok. 10-20 tys. PLN od placówki), ale też wygenerować dochód. Z tego powodu w punktach naziemnych oferowane kursy zawierają wyższą marżę niż w ofercie bukmacherów internetowych.

Bukmacherzy naziemni często posługują się ok. 10%-wą marżą, tzn. wystawiają kursy np. 1.80 - 1.80. Na to samo zdarzenie w internecie standardem jest marża 7-8%, czyli kursy 1.85-1.85 (marża 8%), a najlepsi bukmacherzy, zaoferują kursy na poziomie 1.95 - 1.95 (marża 2,5%).

Wybierając bukmachera z punktem stacjonarnym nie będziesz miał wysokich kursów.
Wybierając bukmachera z wysokimi kursami nie będziesz miał punktów stacjonarnych.

2. Czynnik towarzyski

Dla wielu graczy obstawianie u bukmacherów stacjonarnych ma swój specyficzny klimat.

Kto z nas nie pamięta podniecenia jakie towarzyszyło pierwszemu zagranemu kuponowi? Wizyta ze znajomymi po szkole, gorąca wymiana uwag i puszczenie przysłowiowej "taśmy za dwójkę" na całą rundę Ligi Mistrzów czy kolejkę danej ligi.

Niektórym odpowiada taki styl spędzania wolnego czasu i pozostają w swojej strefie komfortu przyzwyczajeń i sentymentów. Ich celem nie są zyski, więc pozostają graczami rekreacyjnymi i często korzystają z usług stacjonarnych punktów bukmacherskich.

Decyzja o korzystaniu z internetowego bukmachera to niejako przejście na wyższy poziom obstawiania zakładów:

Znaczna większość graczy zaczynała właśnie od bukmacherów naziemnych. Sentyment pozostaje i twarz często sama składa się do uśmiechu, gdy gracz zawodowy przechodzi obok stacjonarnego punktu obstawiania zakładów.

3. Bonusy i okresowe promocje

Legalni bukmacherzy i nielegalni bukmacherzy proponują często bardzo atrakcyjne bonusy i programy lojalnościowe wybranych graczom. Są bardzo konkurencyjni wobec siebie pod tym względem. 

Legalni bukmacherzy dominują w specjalnych ofertach dla Polaków. Jest to zwykle oferta podwyższonych kursów, specjalne konkursy z nagrodami czy wystawienie kursów na mało popularne zdarzenia (niższe ligi, wybory prezydenckie, zwycięzca popularnego TV show itp.).

Nielegalni bukmacherzy są bardzo mocno zróżnicowani pod kątem bonusów powitalnych. Ponieważ są ich dziesiątki na rynku, pokusa otwierania wciąż nowych kont jest bardzo duża.

4. Różnorodność oferty

Oferta bukmacherów internetowych jest dużo bogatsza niż punktów stacjonarnych. Dotyczy to przede wszystkim oferty zakładów na żywo. W internecie spotkamy szerszą ofertę, wyższe kursy, darmowe transmisje spotkań i bieżące statystyki. Zakłady na żywo często budzą największe emocje.

Nielegalni bukmacherzy mają w zestawie dla zarejestrowanych graczy także inne produkty, jak np. zakłady finansowe (tzw. opcje binarne), poker czy kasyno.

Legalni bukmacherzy królują natomiast w ofercie niższych polskich lig (nie tylko piłkarskich, ale też np. koszykarskich), na które chociażby Fortuna czy ETOTO posiadają różnorodną ofertę zakładów. To bardzo dobra opcja dla ludzi śledzących zmagania w III czy IV lidze, gdzie czasami nawet mimo podatku można złapać wartościowy zakład.

5. Egzekwowalność praw

W przypadku legalnych bukmacherów, gracz nie musi się przejmować, że bukmacher może go oszukać.

W przypadku nielegalnych bukmacherów trzeba mieć świadomość rankingu wiarygodności bukmacherów SBR i w przypadku wybrania nieodpowiedniego bukmachera, może się okazać, że wpłaconych (i wygranych) środków nie uda się już odzyskać.

6. Procedura wpłaty/wypłaty

bukmacherów naziemnych przyjmowanie zakładów odbywa się przy użyciu gotówki lub płatności kartą kredytową. Wypłata następuje jedynie w formie fizycznych pieniędzy; zazwyczaj na jej odebranie ma się określony czas, np. w STS jest to 30 dni.

Bukmacherzy internetowi oferują szerszą gamę metod wpłaty/wypłaty pieniędzy niż bukmacherzy naziemni. Oprócz najbardziej stanardowych, typu konto bankowe czy karta kredytowa, dostępnych jest też szereg portfeli elektronicznych, obsługa kodów PaySafeCard czy kody bonusowe.

Niektórzy bukmacherzy internetowi czasami pobierają niewielkie prowizje w celu pokrycia kosztów administracyjnych. Dotyczy to najczęściej usług wpłaty/wypłaty karty kredytową, bądź jakimś mniej popularnym portfelem elektronicznym czy też próbie wypłaty depozytu bez wcześniejszego zaryzykowania środków w zakładach.

To co może nastręczać trudności przy korzystaniu z nielegalnych bukmacherów to weryfikacja tożsamości. U nielegalnych bukmacherów stykamy się z nią przy próbie wypłaty większej gotówki z konta. Bukmacherzy internetowi mogą sobie zażyczyć takich dokumentów jak: potwierdzenie przelewu, wystawionego rachunku, skanu karty (zakryj niektóre cyfry!), paszportu itp.

Niektóre weryfikacje bywają żmudne, długotrwałe i irytujące. Czasem wręcz poniżające, gdy bukmacher żąda zdjęcia dowodu osobistego trzymanego przy twarzy (forma stosowana wobec niechcianych graczy). Cały proces potrafi trwać od kilku dni do tygodni. Zwłaszcza jeśli bukmacher nie słynie z szybkiego kontaktu z graczem czy w przypadku wystąpienia bariery językowej.

legalnych bukmacherów weryfikacja tożsamości jest łatwa, szybka i zazwyczaj już na poziomie rejestracji konta bez ponownego powtarzania.

Nielegalni bukmacherzy dla gracza zawodowego

Zobaczmy teraz kluczowe kryteria wyboru bukmachera z perspektywy gracza zawodowego, który obstawia głównie dla zysków:

Porównanie bukmacherów (gracz zawodowy)
  Legalny bukmacher naziemny Nielegalny bukmacher internetowy
1. Podatek obrotowy bardzo wysoki: 12% w Polsce 0% (Niemcy 5%)
2. Podatek dochodowy wysoki 10% w praktyce 0%
3. Atrakcyjność kursu wypadkowego niska wysoka
4. Wiarygodność bukmachera bardzo wysoka od scamów do bardzo wysoka
5. Limity stawek od średnie do wysokie od bardzo niskie do bardzo wysokie

1. Podatek obrotowy 12%

Bukmacherzy naziemni zgodnie z polskim prawem hazardowym mają obowiązek odprowadzać za graczy 12% podatku obrotowego od każdego postawionego kuponu. Oznacza to, że każda stawka, którą gracz chce postawić, jest pomniejszana o 12% przed zawarciem zakładu.

Granie tylko u bukmacherów naziemnych powoduje, że gracz musiałby osiągać yield (zwrot z inwestycji) na poziomie min. 12%, aby cokolwiek zarobić. Graniczy to z cudem i udaje się to tylko nielicznym graczom zawodowymAmatorzy, którzy potrafią zarobić mimo podatku, mogliby zarobić krocie, gdyby przenieśli swoją działalność do Internetu.

Tak wysoki 12% podatek obrotowy sprawia w praktyce, że gracze zawodowi muszą korzystać z bukmacherów internetowych (teoretycznie nielegalnych) albo zrezygnować z obstawiania zakładów.

Internetowi bukmacherzy działają na innych licencjach niż polska. Mają najczęściej siedziby w rajach podatkowych, w związku z czym gracze nie są obciążani żadnym podatkiem.

2. Podatek dochodowy 10%

Dla wygranych powyżej kwoty 2.280 PLN, oprócz podatku obrotowego, trzeba odliczyć od potencjalnej wygranej 10% podatku dochodowego. To zmniejsza potencjalną wygraną o kolejne 10%.

3. Atrakcyjność kursu wypadkowego

Na screenie widać kupon od gracza rekreacyjnego, który postawił 95.000 PLN na mecz Niemcy - Polska. Kwota nie mogła być większa, by nie przekroczyć max. wygranej jaka obowiązuje w STS (500.000 PLN).

STS-kupon-Niemcy-Polska-16-06-2016.jpg Gracz VIP postawił 95.000 PLN w STS i wygrał

Gracz założył się z legalnym bukmacherem po kursie @5.95. Gdyby wybrał nielegalnego bukmachera, mógłby w momencie składania zakładu uzyskać kurs @6.50 u zagranicznego bukmachera (screen kursów z rynku poniżej).

niemcy-polska-kursy-przedmeczowe.png Gracz VIP postawił 95.000 PLN w STS i wygrał

Obliczmy optymalność finansową tego zakładu:

Bukmacher legalny vs nielegalny
  Bukmacher legalny Bukmacherzy internetowi
Stawka 95.000 PLN 95.000 PLN
Najlepszy kurs 5.95 6.50
Wygrana bez podatku 565.250 PLN 617.500 PLN
Wygrana po podatkach 447.678 PLN 617.500 PLN
Wygrana / Optymalna wygrana 72,5% 100%

Gdyby gracz postawił te 95.000 PLN przez Internet, jego potencjalna wygrana wyniosłaby 617.500 PLN zamiast 447.678 PLN (brak tej wiedzy kosztował 169.822 PLN). Gracz zgodził się na 27,5% mniejszą wypłatę.

4. Wiarygodność

Legalni bukmacherzy naziemni działający w Polsce tacy jak Fortuna czy totolotek cieszą się bardzo dużą renomą i ugruntowaną pozycją na rynku. Ich wiarygodność jest bardzo wysoka i o bezpieczeństwo środków nie ma się co martwić. W razie sporu z bukmacherem, zawsze można skierować sprawę do polskiego sądu.

Bukmacherzy internetowi podlegają regulacjom prawnym w kraju, który wydał im licencję. Są to tzw. jurysdykcje. Różne kraje mają różne wymagania co do bukmacherów, a co za tym idzie, różne sposoby egzekwowania lub brak egzekwowania praw graczy wobec bukmachera.

Bardzo duży wpływ na wiarygodność bukmachera, poza rodzajem licencji, ma też ranking wiarygodności SBR. To najważniejszy ranking służący do wstępnej oceny wiarygodności bukmachera.

Jak widać obstawianie u bukmacherów internetowych wymaga większej znajomości rynku. Gracze rekreacyjni często nie chcą poświęcać czasu na poszerzanie swojej wiedzy, dlatego zwykle starają się ograniczać do powszechnie znanych bukmacherów, bo ci powinni mieć wysoką wiarygodność.

5. Limity stawek

Gracze rekreacyjni grają zwykle za małe kwoty (do 200 PLN na zakład). Dlatego limity stawek najczęściej ich nie dotyczą. Ciekawostką jest, że w Internecie u niektórych bukmacherów można grać już od 0,50PLN/zakład.

Jeśli gracz chce stawiać większe kwoty, to tu bukmacherzy legalni i nielegalni nie różnią się znacząco. Prawie wszyscy bukmacherzy ograniczają maksymalne stawki graczy, tym których uważają za nieprofitowych.

Maksymalna kwota wygranej jest ściśle określona w Regulaminie bukmachera. W praktyce pracownik legalnego bukmachera kontaktuje się z centralą za każdym razem, gdy klient chce postawić min. 200 PLN (wysokość zależna od bukmachera). W takim przypadku możliwe jest odrzucenie pozostałej stawki kuponu, bądź zmniejszenie kursu na interesujące gracza zdarzenie.

"Rozbicie" stawki 1000 PLN, np. na 10 kuponów po 100 PLN, może skutkować przyjęciem tylko pierwszego zakładu (zgodnie z Regulaminem danego bukmachera naziemnego). W celu zagrania wyższej stawki pozostaje odwiedzenie kilku punktów naziemnych bukmacherów. Jest to jednak czasochłonne, a kurs w tym czasie zapewne spadnie.

Naprawdę duże stawki są możliwe tylko do zagrania u bukmacherów internetowych.

Podsumowanie

Po wprowadzeniu ustawy hazardowej 2017, udział nielegalnych bukmacherów w rynku zakładów w Polsce spadł w 2018 roku z 90% do około 40-50%. Jeśli masz aspirację zarabiania na zakładach, musisz poszerzać swoją wiedzę. Aby zrealizować ten cel, prędzej czy później będziesz musiał skorzystać z oferty nielegalnych bukmacherów.

Jeśli gracz dla przyjemności i nie chcesz zgłębiać swojej wiedzy na temat zakładów, to ogranicz się tylko do legalnych bukmacherów.

UWAGA:
Jeśli interesuje Cię gra u zagranicznych bukmacherów bez podatku obrotowego 12%, napisz do mnie czego potrzebujesz. Mogę pomóc ci w doborze bukmachera czy bonusu powitalnego. Z uwagi na polską ustawę hazardową nie mogę tego oferować publicznie.

Czytaj dalej:
Regulamin bukmachera

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018

SUREBETY.PL   ©  2007 - 2016 All rights reserved