drukuj

Awersja i skłonność do ryzyka - Psychologia zakładów - SureBety.pl

Awersja i skłonność do ryzyka

Mężczyzna z obrzydzeniem odmawia zasłaniając się rękamiWiele osób ma przesadną
awersję do ryzyka, ShutterStock

O ile w przypadku potencjalnego zysku mamy naturalną niechęć do ryzyka, o tyle w przypadku potencjalnej straty niechęć ta zamienia się w skłonność do ryzyka. Zobaczmy to na przykładzie.

Kahneman i Tversky przeprowadzili test, w którym grupa osób ma dokonać wyboru pomiędzy:

Okazało się, że aż 80% osób wybiera drugą możliwość nawet wtedy gdy już wiedzą, że pierwsze wyjście po pewnym czasie prowadzi do wygrania średnio 750 USD. Gros osób kieruje się emocjami i przystaje na mniejszą wygraną.

W drugim eksperymencie uczestnicy mieli wybrać pomiędzy:

W tym przypadku 75% osób wybierało pierwsze wyjście, skazując się na stratę o 50 USD większą niż powinni. Starając się zminimalizować ryzyko, powiększali swoje straty. Zgodnie z teorią Bernoulliego w obu przypadkach respondenci powinni wykazywać te same preferencje w obu przypadkach.

Gracze kierujący się emocjami dążą do pewnych zarobków i odrzucają niepewne zakłady, które zawierają element losowy. Z drugiej strony angażują się w ryzykowne gry, aby uniknąć strat. Taki efekt nazywamy awersją do ryzyka.

Ludzie mają naturalną tendencję do szybkiej realizacji zysków i odsuwania strat w przyszłość. Ta skłonność się pogłębia gdy działają pod presją. Według dr Shapiro "stawki ryzykownych zakładów rosną w dwóch ostatnich zdarzeniach dnia".

Literatura

[1] Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym (ISBN 978-83-7278-787-3) wydawnictwo Media Rodzina (2012), przełożył Piotr Szymczak; tytuł oryginału: Thinking, Fast and Slow

[2] Daniel Kahneman - biografia, Wikipedia

[3] Amos Tversky - biografia, Wikipedia

[4] Teoria perspektywy - Wikipedia

Zobacz też:
Błędy poznawcze
Zachowanie gracza
Pomiar ryzyka

Ostatnia aktualizacja: 10.8.2014

SUREBETY.PL   ©  2007 - 2016 All rights reserved