drukuj

Co to jest Valuebet? - Teoria Zakładów Bukmacherskich - SureBety.pl

Pojęcie "valuebet" (czyt. waljubet) jest chyba najważniejszym pojęciem w zakładach bukmacherskich! Niestety wyczucie czym są wartościowe kursy zajmuje od 6 do 24 miesięcy. Teoria musi iść w parze z praktyką.

Co to jest valuebet?

postrzelony-procent.jpg Wartość value zależy od
prawdopodobieństwa,
ShutterStock

Czasami zdarza się tak, że kurs bukmachera jest wyższy niż wynikałoby to z obiektywnej szansy wygrania zakładu.
Mówimy wtedy, że kurs ma value czyli wartość, a sam zakład nazywamy valubetem.

Def. Valuebet (ang. value=wartość, bet=zakład) - jest to zakład z pozytywną wartością oczekiwaną, czyli spełniający nierówność p*k > 1, gdzie:

Zatem aby dowiedzieć się czy zakład ma value, potrzebujemy znać wartość kursu po jakim można go postawić i przybliżoną szansę wygrania.
Pojęcie valuebetu jest stosowane stricte do pojedynczego zakładu

Jeśli zatem gracz będzie teoretycznie ciągle znajdował zakłady o value = 1,10 to może się spodziewać, że jego długoterminowa wartość yield będzie wynosiła 10%. Czyli w dłuższej perspektywie będzie zarabiał 10% z każdego zakładu.

W praktyce nie da się policzyć dokładnej wartości value dla każdego zakładu. Wynika to z tego, że w sporcie nigdy nie wiadomo jakie dokładnie szanse na wygraną ma dany zawodnik/drużyna. Musielibyśmy znać wszystkie czynniki i ich wpływ na wynik końcowy. Czy będzie to zatem 63%, 65% a może 67%? Można to jedynie oszacować różnymi metodami statystycznymi w długim terminie.

Jeśli zatem widzisz, że jakiś typer po 500 typach ma yield=10%, można powiedzieć, że gra on średnie value na zakład o wartości 1,10. W praktyce każdy zakład ma inną wartość value, stawki na zakład nie zawsze są równe, a do tego dochodzi czynnik szczęścia, który odchyli wynik od wartość yield=10% na plus lub minus.

Aby zarabiać regularnie, musisz szukać kursów, które są błędne. W większości dyscyplin, podstawowe umiejętności różnych zespołów są dobrze znane. Istnieje tylko niewielka liczba zmiennych, które są łatwo dostrzegalne takie jak boisko, pogoda, ostatnia forma graczy.

Jak wygląda valuebet?

value-pod-lupa.jpg Badanie value, ShutterStock

Poniżej przedstawiam przykład typowego valuebetu z dużą wartością (>1,20).

Andy Roddick (USA) - Nikolay Davydenko (RUS), Tenis ziemny, korty twarde, USA

Kurs na Davydenko wynosi 3,00, mimo iż jest on wyżej w rankingu ATP i dobrze sobie radzi na kortach twardych. Na podstawie programów czy własnej intuicji gracz szacuje, że obaj gracze mają szanse 50% na 50% (czyli p=1/2), mimo tego iż Davydenko gra z gospodarzem. Obliczamy:

value = p * k = 1/2 * 3,00 = 1,50 > 1

Wynik jest większy od 1, więc według gracza jest to valuebet i może on postawić na Davydenko przy założeniu, że dobrze oszacował szanse wygranej obu graczy. W tym przypadku Davydenko wygrał 7-6 6-2.

Jak szacować szanse?

kalkulator-wykresy.jpg Obliczanie wartości valuebetu,
ShutterStock

Zakłady bukmacherskie nie są tak łatwo "obliczalną" dziedziną jak karty czy ruletka. Do obliczania szans poszczególnych drużyn czy zawodników stosuje się najczęściej metody statystyczne. Sprawdźmy jednak wszystkie możliwości:

Bardzo ważne jest to, aby NIE sugerować się wystawionym przez bukmachera kursem. Początkujący gracze często myślą na zasadzie: "niski kurs - duża szansa wygranej, wysoki kurs - mała szansa wygranej".

Tak naprawdę nie ma takiej zależności jak: "kurs 1,33, oznacza szansę trafienia 75%". Szansa jego trafienia może równie dobrze wynosić 80 jak i 60%. Osoby, które potrafią to prawidłowo OSZACOWAĆ, zarabiają na zakładach bukmacherskich.

Valuebety a wysokie kursy

wznoszaca-zolta-strzalka.jpg Większe value występuje zwykle
na wysokich kursach, fot. ShutterStock

typerzy, którzy obstawiają tylko wysokie kursy szukając właśnie valuebetów. W takiej strategii dużo jest nietrafionych zdarzeń, jednakże dobrze przewidujący gracze mimo to osiągają znaczne zyski.

Bardzo dużą rolę w przypadku takich typerów odgrywa odporność psychiczna, gdyż muszą być oni przygotowani na długą serię porażek, która naturalnie pojawia się częściej niż u graczy grających niskie kursy.

Druga grupa to typerzy, którzy grają głównie niskie kursy. Co prawda przegrywają oni rzadziej, ale aby osiągnąć te same rezultaty potrzebują wyższych stawek.

Valuebetów można szukać wśród propozycji, oferowanych przez porównywarki kursów. Napisałem "wśród", bo podane na nich valuebety nie zawsze nimi są.

Podsumowanie

Zwykle nie oblicza się za każdym razem wartości p*k. To czy gracz stawia odpowiednie zakłady będzie widać po tym, czy w dłuższej perspektywie czasu zarabia na zakładach czy nie (przy odpowiednim stawkowaniu).

Jedna rzecz to wiedzieć czym jest valuebet, a druga to umieć go znaleźć. Ta druga umiejętność jest kwestią czasu. Jeśli tylko nie ustaniesz w rozwoju swoich umiejętności typerskich, uda się i Tobie ją posiąść.

Zobacz też:
Rodzaje graczy
Dekalog gracza
Jak zarabiać na zakładach?

Ostatnia aktualizacja: 6.07.2015

SUREBETY.PL   ©  2007 - 2016 All rights reserved