SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Bitcoin

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 2
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Bitcoin to kryptowaluta, która zapewnia anonimowość transakcji, dzięki czemu ułatwione są wpłaty/wypłaty do "nielegalnych bukmacherów". Niestety kurs Bitcoina ulega dużym wahaniom, dlatego ta metoda depozytu jest polecana graczom akceptującym podwyższony poziom ryzyka.

  1. Czym jest Bitcoin?

  bitcoin200.png Symbol Bitcoina

  1.1. Cechy Bitcoina

  Bitcoin (w skrócie BTC) to cyfrowa kryptowaluta (pieniądz elektroniczny) powstała w 2009 roku. Jest to najbardziej popularna kryptowaluta spośród kilkuset istniejących.

  Poznaj najpierw podstawowe cechy Bitcoina:

  • podobnie jak pieniądz papierowy czy elektroniczny nie ma potwierdzenia wartości w niczym realnym
  • jest ograniczony (liczba BTC została pierwotnie oszacowana na poziomie 21 milionów) i według wielu, dzięki temu jest odporny na inflację,
  • kryptowaluta niezależna, zdecentralizowana (żaden bank centralny jakiegokolwiek państwa nie kontroluje jego przepływu/emisji),
  • transakcje są nieodwracalne.

  Poniżej wartościowy filmik omawiający czym jest Bitcoin i skąd się bierze jego wartość:

  • 00:00-03:45 dlaczego powstało nagranie, wprowadzenie do tematu
  • 03:45-09:30 Bitcoin jako kryptowaluta i jak się ma do pieniądza papierowego
  • 09:30-13:00 ograniczona podaż, brak inflacji, ograniczony dostęp władz, 
  • 13:00-21:00 technologiczna strona Bitcoina
  • 21:00-37:00 wady Bitcoina i zagrożenia

  1.2. Korzystanie z kryptowaluty

  Aby móc zakupić tę kryptowalutę, można skorzystać np. z serwisu inpay.pl, który umożliwia zamianę walut bezpośrednio z rachunku bankowego na portfel BTC i odwrotnie. Koszt prowizji to ok. 2%.

  Przepływ pieniądza najkrótszą drogą może wyglądać tak:

  Konto bankowe gracza w PLN → portfel bukmachera w BTC → księgowanie PLN/EUR/USD na koncie gracza u bukmachera → portfel bukmachera w BTC → konto bankowe gracza w PLN

  Jak widać nie trzeba korzystać z portfeli internetowych, a dochody (przychód minus koszty) wystarczy rozliczyć jako zysk z inwestycji na rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Tak uzyskane pieniądze są legalne.

  Przy chęci depozytu do bukmachera otrzymasz od niego specjalny klucz będący adresem, na który należy wysłać odpowiednią ilość BTC. Analogicznie odbierając przelew również klikasz odpowiedni przycisk, generujący unikalny adres, który musisz potem przekazać nadawcy.

  Zauważ, że nie wiesz komu wpłacasz. Anonimowość tworzy silną pokusę do nadużyć przez nieuczciwe osoby, które np. mogą założyć nieuczciwego bukmachera.

  2. Kurs Bitcoina - dla spekulantów

  Kurs Bitcoina w początkowych fazach istnienia był dość stabilny. Natomiast od 2017 roku kryptowaluta przeżywa prawdziwy "boom", a jej kurs stał się bardzo dynamiczny i zmienia się w zasadzie z godziny na godzinę. W sierpniu 2017 cena za 1 BTC waha się w granicach 15.000 PLN.

  wykres-bitcoin.png Wykres Bitcoina 2012-2017 i wykres tygodniowy, Bitcoin.pl

  Bitcoin wyceniany jest w stosunku do USD. Dla Polaków jego wartość jest zależna od pary kursów: BTC/USDUSD/PLN. Obie pary kursów ulegają znacznym fluktuacjom.

  3. Bukmacherzy akceptujący BTC

  3.1. Bitcoin dla bukmacherów amerykańskich

  Wraz z popularnością BTC coraz więcej bukmacherów o korzeniach amerykańskich (główna waluta USD) akceptuje płatności w tej kryptowalucie. W USA hazard jest zakazany, a niezaspokojony rynek hazardzistów jest tam ogromny! 

  Większość bukmacherów akceptujących BTC od razu po depozycie konwertuje Bitcoin na inną walutę (przeważnie USD) po kursie z dnia wpłaty. Niektórzy bukmacherzy pozwalają utrzymywać saldo w BTC.

  3.2. Cechy piramidy finansowej

  Przyjrzyjmy się definicji:

  Def. Piramida finansowa – struktura finansowa, w której zysk konkretnego uczestnika jest bezpośrednio uzależniony od wpłat późniejszych uczestników, stojących niejako niżej w tej strukturze.

  Popuralność, a co za tym idzie kurs Bitcoina w oczywisty sposób zależy od liczby osób go używających. Przy stałej liczbie Bitcoinów, cena wzrośnie wraz ze wzrostej liczby chętnych do zakupu Bitcoinów. A to może podnieść zyski tym, którzy weszli wcześniej, czyli tym którzy są "wyżej" w strukturze piramidy.

  Jednak czy pieniądz papierowy, który już stracił poparcie w złocie, nie podlega tej definicji?

  Bukmacherzy, którzy akceptują Bitcoiny wiedzą, że średni kurs Bitcoina będzie rosnąć długoterminowo. Wystarczy, że się zabezpieczą przed korektami kursu, które są nieuniknione, czy krachem. Całe ryzyko spoczywa na graczach.

  Na "modzie bitcoinowej" postanowiło wypłynąć kilku nowych bukmacherów. Są też tacy bukmacherzy, którzy oferują bonus powitalny 100% do 5 BTC, a konto gracza jest wyrażone w BTC.

  NIE polecam deponowania Bitcoinów do bukmacherów bez rankingu lub o wątpliwej wiarygodności, chyba że ktoś bardzo lubi ryzyko. Podobnie trzymanie Bitcoinów na giełdzie BTC jest proszeniem się o kłopoty. To tak jakby kupić złoto i przechowywać je u kogoś.

  Bukmacherzy nie-amerykańscy nie mają powodu by wprowadzać Bitcoiny. Co więcej, anonimowość nie jest w ich interesie i łamałaby politykę KYC (Know Your Client = poznaj swojego klienta), która jest wymagana w poważnych jurysdykcjach, takich jak Malta, Gibraltar czy Wielka Brytania.

  3.3. Bitcoiny dla Polaków

  Niewielka część operatorów hazardowych akceptuje Bitcoiny, a problem pojawia się gdy chcemy wymienić BTC na walutę "bardziej użytkową". O ile wpłata do bukmachera trwa około 15 minut, to wypłata od bukmachera może zająć nawet 6 godzin.

  Od momentu zlecenia do realizacji wypłaty kurs BTC może się bardzo zmienić. Po jakim kursie wypłaci wtedy bukmacher?

  4. Zalety Bitcoina

  • bardzo małe lub brak opłat manipulacyjnych za przelewy i prowadzenie portfela
  • wysoki stopień anonimowości (do wysyłki i odbioru przelewów wystarczą unikalne adresy email)
  • brak blokad regionalnych (z BTC może korzystać każdy, kto ma dostęp do Internetu → stąd też jest to bardzo popularny środek w państwach, gdzie hazard jest nielegalny, np. w USA)
  • kryptowaluta odporna na inflację, a nawet deflacyjna
  • używanie Bitcoina zmniejsza władzę polityków i bankierów
  • możliwość zarobienia dużych pieniędzy poprzez spekulacje

  5. Wady Bitcoina

  • przy pierwszym kontakcie wydaje się nieco skomplikowanym systemem (podobnie jak system bankowy)
  • Bitcoin jest kryptowalutą i nie ma poparcia wartości w niczym materialnym
  • Howard Marks widzi Bitcoina jako zakamuflowaną piramidę finansową - zarabiają głównie ci, którzy weszli najbliżej początku, a cykliczne korekty są pewne
  • kurs BTC jest bardzo dynamiczny z powodu spekulacji oraz prawa popytu i podaży
  • wielu renomowanych bukmacherów nie ma i nie planuje wprowadzenia Bitcoinów
  • internetowe/mobilne portfele BTC nie są tak "wiarygodne" jak np. banki (Bitcoin powstał z powodu utraty zaufania do banków)
  • duże prowizje i opłaty manipulacyjne przy korzystaniu z giełd Bitcoinowych i próbie wypłaty np. na portfel elektroniczny

  6. Czy kryptowaluty są opodatkowane?

  W marcu 2018 skarbówka zrobiła nalot na giełdy kryptowalut wysyłając im pismo o udostępnienie danych użytkowników.

  Oficjalnie, przychody z kryptowalut, należy rozliczać w PIT-36L (stawką liniową 19%, która niezależy od wielkości uzyskanego przychodu). Gracz musi samodzielnie ustalić:

  • moment uzyskania przychodu
  • moment poniesienia kosztu (można wliczać koszty pośrednictwa np.)
  • źródło i wielkość przychodu netto
  • wielkość podatku do zapłacenia

  Nie trzeba wpłacać zaliczek w danym roku obrotowym. Wystarczy rozliczyć PIT w roku następnym do 30 kwietnia.

  7. Podsumowanie

  Dla graczy zakładów bukmacherskich Bitcoin zwykle jest pośrednim środkiem płatności. Problem może się pojawić podczas zamiany BTC na PLN lub odwrotnie w związku z dużymi wahaniami kursu.

  Bitcoin ma także wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia wpłaty do bukmacherów, pomimo iż hazard w danym kraju jest zabroniony. Osobom, które rozumieją model i czynniki, które wpływają na kurs Bitcoina pozwala zarobić dodatkowe środki jako "bonus za ryzyko".

  Bitcoin znajdzie największe zastosowanie wśród graczy zakładów mieszkających w państwie, gdzie hazard jest całkowicie zakazany. W 2017 roku Polska nie należy do takich krajów, ale formy płatności w Polsce są utrudnione.

  Gracze powinni bardzo mocno zrozumieć model działania Bitcoina i system przepływu pieniądza zanim się w niego zaangażują. Bitcoina polecam tylko osobom akceptującym podwyższony poziom ryzyka.

  Jeśli chodzi o portfele BTC to jest ich sporo. Najczęściej polecanym jest portfel na telefon - Mycelium. Jest to dobre rozwiązanie, które jest proste i nie naraża zbytnio bezpieczeństwa waluty. Przy większych ilościach zgromadzonych BTC polecany jest portfel sprzętowy, np. Trezor. Koszt to ok. 100$, a zabezpieczenia są nie do złamania.

  Jeśli chodzi o swobodną wypłatę kartą z bankomatu, to w Polsce chyba jedynym polecanym wyjściem jest karta związana z giełdą BitBay. Można poczytać też o innych kartach debetowych bitcoin.

  Literatura:

  [1] BitCoin.pl - polska encyklopedia wiedzy na temat Bitcoina

  [2] How to use Bitcoin - video tutorial - dyskusja na SBR dotycząca gry w BTC, poradnik dla newbie

  [3] Lista bukmacherów akceptująca BTC - sportsbookreview.com

  [4] Polskie giełdy Bitcoin

  [5] Upadek giełdy BitCurex

  [6] Krytycznie o kryptowalutach

  Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 2
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (22)  • anonim IP: 77.111.***.***
   26-03-2019 08:49 (wt)

   nalezy pamietac, ze BITCOIN moze wydawal się dobra opcja na wplaty moze do czasu, az PiS nie siegnal i w tym kierunku po totalną inwigilację.

   juz w grudniu 2018 wszelkie gieldy i kantory kryptowalut dostaly wezwanie do przekazanie niezwykle szczegolowych danych o uzytkownikach i ich transakcjach - w przypadku braku umieszczenia w PIT takich transakcji oraz co gorsze natrafienia na transakcje do bukmacherow lub brokerow jest podwojna kara z US (brokerzy nie powinni sie liczyc, ale w PiS wszystko sie liczy jako zły hazard - sa nawet wszyscy na liscie zakazanych "bukmacherow")

   tutaj jeden z artykulow o masowym nalocie na graczy i uzytkownikow, bedą regularne: 
   https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przedswiateczna-akcja-fiskusa-urzednicy-chca,178,0,2402226.html 

   wiec czym mozna by wplacac? z bitcoin wyglada ze byloby wiecej problemow niz nawet z takimi donosicielami jak Skrill itp.

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 83.218.***.**
   02-03-2018 12:33 (pt)

   Zainteresowałem się ostatnio tym tematem i mam zamiar kupić swoją pierwszą koparkę, najbliżej mam do tej firmy https://coinminer.com.pl/ ktoś coś może polecić z ich oferty?

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 37.28.***.**
   28-11-2017 15:08 (wt)

   nie dŁugo Pęknie Bańka i bedzie płacz....a kto starci jak zawsze Zwykli ludzie   uwazajcie

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 94.254.***.**
   27-11-2017 14:38 (pon)

   Wiecie jak może założyć takie konto bitcoin abym mogł na nie wypłacić środki od bukmachera ?

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1346)
   25-09-2017 11:27 (pon)

   - Bitcoin nie ma potwierdzenia wartości w niczym realnym

   Pieniądz papierowy też już nie ma potwierdzenia w niczym realnym. Jest papierem, którego wartość jest dużo mniejsza od nominału. Jak podaje Encyklopedia Zarządzania:

   Pieniądz papierowy jest niewymienialnym na złoto banknotem, papierem, którego wartość nominalna nie jest uzależniona od rodzaju materiału, z którego został wykonany.

   Kiedyś było jednak inaczej. Ale mimo wszystko jest walutą, a nie kryptowalutą. Jak tak czytam, to kryptowaluta to po prostu wyimaginowany pieniądze elektroniczny, który zaspokaja pewne potrzeby (w przypadku bitcoina głównie anonimowość).

   Waluta ma poparcie państwa, a kryptowaluta nie. Różnią się nie tylko zasięgiem (PLN wcale nie musi mieć mniejszego zasięgu niż BTC). PLN ulokowane w bankach mają do pewnego poziomu gwarancje wypłacalności. Itd. itp. Długo by gadać :)

   PLN nie ma więc pokrycia w złocie. Za PLN i za BTC można złoto kupić. Będą różnice w przelicznikach :)

   Dopisałem, że Bitcoin nie ma pokrycia, podobnie jak pieniądze papierowy czy elektroniczny ;)

   Nie znam drugiego środka płatniczego, który autentycznie można mieć "w sobie". Wystarczy wygenerować i zapamiętać tzw. "seed" 

   No dobra. A jak ktoś zapomni, zgubi ten seed to co wtedy? Nie znalazłem odpowiedzi:

   http://bitcoin.pl/poradniki/portfele/384-electrum-lekki-portfel-bitcoin

   - przy pierwszym kontakcie wydaje się nieco skomplikowanym systemem

   Słuszne spostrzeżenie, że podobnie jak system bankowy :) Dopisałem ;)

   - duże prowizje i opłaty manipulacyjne przy korzystaniu z giełd Bitcoinowych i próbie wypłaty np. na portfel elektroniczny

   Dla Bitbay (opcja droższa) weźmy wpłatę 1000 PLN do bukmachera. 4,30 PLN za transfer PLN -> BTC. Wpłata i wypłata do buka darmowa. Transakcja BTC -> PLN znów 4,30. Wypłata złotówek koszt 4 PLN. Razem 12,60 PLN za transfer 1000 PLN, czyli 1,26%. Nie tak źle. Ogólnie myślę, że w granicy 0,5-2% można się zmieścić. Nie tak dużo jak za anonimowość.

   Natomiast Bitcoin podobno miał odebrać władzę bankierom. Teraz ta władza będzie w rękach giełd bitcoinowych, czy są one całkiem zbędne?

   Co do przyszłości kryptowalut, to myślę, że utrzymają się tylko te najbardziej znane. No ale trzeba pamiętać o "ewolucji". Zaniedbana kryptowaluta (przez społeczność, która ją rozwija) może odejść do lamusa :)

   Ciekawy ruch spekulacyjny ze strony JP Morgan. Może bankierzy już mają swoje macki na Bitcoinie i wcale im on nie odbierze władzy? Przynajmniej nie będą mogli nią aż tak manipulować jak pieniądzem papierowym.

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (3)
   21-09-2017 15:27 (czw)

   Chciałbym jeszcze dodać parę rzeczy, ale w osobnym poście, żeby nie zaśmiecać tematu przewodniego.

   Kupno BTC przez JP Morgan (oraz wcześniejsza wypowiedź negatywna o tym rynku, mająca na celu zbicie ceny) jest jednym z przykładów wrażliwości tego systemu na spekulacje. Jest to jeszcze zbyt mały rynek, aby takie informacje miały znikomy wpływ na kurs, choć oczywiście będzie się to zmieniać z czasem i co raz większą powszechnością kryptowalut.

   Na przykład Estonia pracuje nad swoją własną kryptowalutą, którą mogliby wykorzystać w swoim systemie finansowym. Japonia zezwoliła na stosowanie bitcoinów w rozliczeniach. Z kolei Chiny nie będąc w stanie kontrolować kryptowalut zmierzają do całkowitego ich zablokowania. To wszystko oczywiście wpływa na kurs mniej lub bardziej.

   Jeszcze inną ciekawostką jest fakt, że 95% wszystkich Bitcoinów jest w rękach jedynie 4% adresów: Cryptocurrency concentration just 4 own over 95 bitcoin

   Można tę informację zinterpretować na wiele różnych sposobów.

   Ogólnie sądzę, że kryptowaluty nigdy całkowicie nie upadną. Będą jeszcze duże spadki i duże wzrosty nim cały rynek się ustabilizuje podobnie do rynku walut fiducjarnych, ale już zawsze będzie istnieć rynek kryptowalut (co do systemu bankowego, to nie byłbym taki pewien ;)

   1 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (3)
   21-09-2017 15:15 (czw)

   Witam,

   Doceniam wkład w poprawienie artykułu. Teraz jest znacznie bardziej rzetelenie i obiektywnie. Klarownie opisane wady i zalety tego systemu płatności w odniesieniu do zakładów bukmacherskich.

   Z mojej strony rozwinąłbym lub sprostował jedynie parę poniższych kwestii:

   - Bitcoin nie ma potwierdzenia wartości w niczym realnym

   I tak, i nie. Należy zdefiniować "realność" w tym przypadku. Czy pieniądz papierowy nazwiemy "realnym", bo można go dotknąć, poczuć? Jak wiemy (np. z wspomnianego filmu Zeitgeist), gotówka to tylko reprezentacja numerków znajdujących się w systemie bankowym. Numerki, to tylko ciągi bitów w komputerze. Kilka krajów prowadzi zaawansowane działania do całkowitego wyeliminowania gotówki z obiegu - czy wtedy będziemy mogli powiedzieć o pieniądzu danego kraju, że nie ma potwierdzenia w niczym realnym?

   Tak samo jest z Bitcoinem - to tylko ciąg bitów, za którym stoi czas (i energia elektryczna) spędzony przez "koparki" na wykopaniu waluty.

   Można nawet wygenerować i wydrukować portfel papierowy, który będzie reprezentacją sumy przelanej na ten adres, a więc w uproszczeniu "gotówką bitcoinową". Czy można wtedy powiedzieć, że bitcoin ma potwierdzenie wartości w czymś realnym?

   Dla mnie dane zapisane na dysku są jak najbardziej realne i oba systemy (bankowy i kryptowalutowy) są oparte właśnie o te dane. Z tym, że system bankowy o łatwiej zmanipulować poprzez dodruk pieniędzy (czyli po prostu zmianę numerków w systemie). Bitcoin jest zabezpieczony przed takim niekontrolowanym dodrukiem.

   - jest ograniczony (liczba BTC została pierwotnie oszacowana na poziomie 21 milionów) i według wielu, dzięki temu jest odporny na inflację

   Bitcoin jest nie tylko odporny na inflację, ale jest wręcz walutą deflacyjną. Ciekawa informacja na ten temat pod poniższym linkiem:

   http://bitcoin.pl/wiadomosci/biznes/991-lepsza-inflacja-czy-deflacja-znany-ekonomista-o-deflacyjnym-charakterze-bitcoina

   - brak zabezpieczeń i gwarancji przed upadkiem np. giełd Bitcoinowych

   Widzę w artykule sporo obaw o upadek giełd bitcoinowych. Z jednej strony uzasadnionych, gdyż w trakcie krótkiej historii bitcoina upadło już kilka dużych, renomowanych giełd. Z drugiej strony, tak jak wspominałem wcześniej, trzymanie jakiejkolwiek waluty na portfelu giełdy jest proszeniem się o kłopoty. Giełda powinna być traktowana tylko i wyłącznie jako pośrednik w wymianie pomiędzy użytkownikami waluty, a nie jak bank, w którym trzymamy swoje oszczędności życia. Po wykonaniu transakcji kupna/sprzedaży, powinniśmy zawsze przelać uzyskaną walutę na odpowiednie konto, bądź prywatny portfel.

   W tym wypadku szansa na to, że giełda upadnie w trakcie, gdy mamy na niej jakiekolwiek środki jest bliska zeru. Stąd też nie powinniśmy się martwić o jakiekolwiek zabezpieczenia i gwarancje dot. giełd, bo walutę powinniśmy zabezpieczyć sobie sami.

   - internetowe/mobilne portfele BTC nie są tak wiarygodne jak np. banki

   O to wszystko się rozchodzi. Kryptowaluty powstały właśnie m.in. dlatego, że ludzie stracili zaufanie do systemu bankowego i banków jako takich i postanowili wziąć sprawy (i swoje pieniądze) w swoje ręce, a nie oddawać do dyspozycji osobom trzecim.

   Kryptowaluty oddają władzę nad własnymi środkami użytkownikowi, z całą wiążącą się z tym odpowiedzialnością. Samemu trzeba zadbać o zabezpieczenie własnych środków, bo nie ma instytucji, która za to odpowiada. Niektórych jednak ta odpowiedzialność przerasta i wolą oddać kontrolę nad swoimi środkami "zaufanym" bankom.

   Nie znam drugiego środka płatniczego, który autentycznie można mieć "w sobie". Wystarczy wygenerować i zapamiętać tzw. "seed" (seria kilkunastu losowo wygenerowanych, angielskich słów) i możemy mieć swoje środki "w głowie". Żeby otrzymać dostęp do tych środków, wystarczy otworzyć jakikolwiek portfel i wpisać "seed".

   - przy pierwszym kontakcie wydaje się nieco skomplikowanym systemem

   Częściowo się zgadzam. Technikalia stojące za bitcoinem nie są zbyt przystępne dla przeciętnego użytkownika. Z tym, że nie jest istotne dokładne poznanie wszystkich niuansów tworzenia, czy przesyłania waluty do sprawnego jej wykorzystania. Rozchodzi się o to, że kryptowaluty są stosunkowo nową ideą, a my wychowaliśmy się na systemie bankowym. Zdecydowana większość ludzi nie rozumie jak działa system bankowy (depozyty, kredyty, system rezerw cząstkowych, derywaty, stopy procentowe, inflacja/deflacja), a jednak nie przeszkadza im go stosować na codzień.

   Tak naprawdę system kryptowalut jest znacznie prostszy i bardziej zrozumiały, stąd też bardziej odporny na manipulacje.

   - duże prowizje i opłaty manipulacyjne przy korzystaniu z giełd Bitcoinowych i próbie wypłaty np. na portfel elektroniczny

   No tu już się całkowicie nie zgodzę. Weźmy pierwsze z brzegu dwie polskie giełdy dla porównania:

   Bitbay.pl:

   Wpłata BTC lub PLN - 0

   Wypłata BTC - 0.00045 (6,24 PLN po aktualnym kursie)

   Wypłata PLN (zwykła) - 4 PLN

   Wypłata PLN (ekspresowa) - 10 PLN

   Prowizja od transkacji (czyli zamiana PLN na BTC lub odwrotnie) - 0.43%

   Bitmaszyna.pl:

   Wpłata BTC lub PLN - 0

   Wypłata BTC (zwykła) - 0.0005 BTC (6,94 PLN po aktualnym kursie)

   Wypłata BTC (ekspresowa) - 0.001 BTC (13,88 PLN po aktualnym kursie)

   Wypłata PLN (zwykła) - 1,5 PLN

   Wypłata PLN (ekspresowa) - 10 PLN

   Prowizja od transakcji - 0.1%-0.3%

   A to tylko pierwsze-lepsze polskie giełdy. Są giełdy, które pobierają tylko prowizję za transakcję, a wpłaty/wypłaty są darmowe (przykład Bitstamp.net: wpłata EUR/USD/BTC oraz wypłata BTC są całkowicie darmowe, jedynie za wypłatę EUR/USD na konto walutowe pobierają €0.90, z kolei prowizja od transakcji to tylko 0.25%).

   Dla przypomnienia - zwykła wypłata na polskie konto ze Skrilla wynosi 23,59 PLN.

   Podsumowując, kryptowaluty to stosunkowo młody system, który, stojąc w opozycji do starego systemu bankowego, wywołuje sporo kontrowersji. Ludzie generalnie wolą to co znają (nawet jeśli tego nie rozumieją). Myślę, że potrzebujemy przynajmniej jednego pokolenia, aby kryptowaluty na stałe zakorzeniły się w naszym świecie.

   Jeśli chodzi o ryzyko związane z wykorzystaniem Bitcoina do bukmacherki, to zdecydowanie największą przeszkodą jest tu duża niestabilność kursu.  Przykładowo, jednego dnia możemy mieć na koncie 1000 PLN (w bitcoinach), a drugiego możemy się obudzić z kwotą o 25% mniejszą (lub o tyleż większą), w zależności od aktualnego kursu.

   Z drugiej strony, przy aktualnym statusie prawnym bukmacherki w Polsce, mamy 100% pewność, że od każdego zakładu pobrane zostanie nam 12% środków ;)

   1 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 77.46.**.***
   21-09-2017 14:31 (czw)

   Ogólnie polecam brać za prawdę przeciwieństwo tego co mówią banksterzy. Jak mówią, że złoto będzie rosło, to znaczy, że będzie spadało. Jak ostrzegają przed bitcoinem, znaczy, że nie chcą tam ludzkiego kapitału. Za parę lat wypuszczą fundusze inwestycyjne w kryptowaluty, wtedy będą sprzedawać kupione przez siebie bitcoiny :)

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top