Od tego jak chronisz swoje dane i dbasz o ich bezpieczeństwo będzie zależało to czy ktoś będzie mógł Ci się włamać na konto internetowe. Dowiedz się jak się zabezpieczyć.

Przyciski wystające z niebieskiego ekranu na którym widać mapę świata są wciskane przez dłoń

fot. Shutterstock (103791665)

1. Bezpieczeństwo ogólne

Ikonka laptopa spiętego grubą kłódką

  1. Potrzebujesz renomowanego dostawcy Internetu. Lokalny dostawca może mieć słabe zabezpieczenia, a przez ogólnodostępne sieci bezprzewodowe można wykraść wpisywane hasła.
  2. NIE używaj kont pocztowych wp.pl, interia.pl czy poczta.fm do zakładów bukmacherskich czy portfeli internetowych, gdyż niesie to ze sobą ryzyko włamania na konto. Polecam do tego celu darmowy gmail.com albo szwajcarski Proton.me.
  3. Istnieją programy, które wyłudzają dane od użytkowników poprzez maila. Wysyłają wiadomość, żeby wejść na stronę, która bardzo przypomina stronę bukmachera/banku/poczty (na przykład, adres www.moneybokkers.com zamiast www.moneybookers.com) żeby się zalogować w celu weryfikacji danych, czy czegoś podobnego. Żadne firmy nie proszą o podanie poufnych danych przez przez maila, a już na pewno hasła do konta!
  4. Ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Nie klikaj podejrzanych linków wysyłanych na maila. Samym kliknięciem możesz zainstalować na komputerze program szpiegowski wysyłający co wstukujesz na klawiaturze.
  5. Jeśli coś wygląda na zbyt atrakcyjne, to prawdopodobnie takie jest.

2. Bezpieczeństwo haseł

Wiele łatwy haseł da się złamać niemal od razu np. nie dłuższych niż 6 znaków

Czas złamania hasła metodą Brute Force (siłową) w 2022 roku.
Dodanie symbolu specjalnego do hasła znacząco wydłuża czas potrzebny na złamanie hasła.
Źródło: HiveSystems.io

 

Ikonka foldera do którego włożony jest szary klucz

  1. Stosuj różne hasła i różne pytania przypominające do każdego z bukmacherów i nie używaj ich nigdzie indziej! Pracownicy bukmachera mają dostęp do Twoich pytań pomocniczych. Poza tym raz złamane hasło nie zostanie użyte do innych kont. Często zapisując się na wysyłanie płatnych maili używa się tych samych haseł, co jest nieodpowiedzialne, gdyż właściciel serwisu może te hasła sprawdzić na innych stronach.
    Ponieważ haseł będzie dużo, warto sobie je skojarzyć z nazwą firmy. Ja w ten sposób pamiętam wszystkie najważniejsze.
  2. Stosuj hasła, których nie da się zgadnąć jak np. data urodzin czy imię ulubionego bohatera. Warto stosować hasła, które nie tworzą słów.
  3. Nigdy nie zaznaczaj opcji zapamiętywania hasła przez przeglądarkę dla stron finansowych (banki, konta bukmacherów, portfele internetowe)! Dotyczy to wszystkich stron, które mają dla Ciebie dużą wartość (albo które zawierają ważne informacje, w szczególności hasła). Istnieją programy wirusowe, które odczytują tak zapisane hasła i wykradają je.
  4. Nie trzymaj haseł na skrzynce pocztowej. Ona ma zwykle zapamiętane hasło, aby go codziennie nie wklepywać.
  5. Wszystkie hasła zapisz gdzieś na kartce i przechowuj w bezpiecznym miejscu (nie trzymaj ich na laptopie czy komórce, bo mogą się dostać w niepowołane ręce!). Powiadom rodzinę co powinni zrobić w przypadku Twojego zgonu. Chyba nie chcesz by Twoje środki przepadły na rzecz bukmacherów, jeśli coś Ci się stanie?
  6. Wylogowuj się po skończonej pracy. W przypadku gdy ktoś inny będzie korzystał z komputera lub zostanie skradziony, będzie miał dostęp do zalowanych serwisów.

3. Bezpieczeństwo dotyczące bukmacherów

  1. Bukmacherzy w celu weryfikacji zwykle proszą o przesłanie kopii karty kredytowej. NIE przesyłaj zdjęcia całej karty!!!
    Do weryfikacji zwykle wystarcza im 4 pierwsze i 4 ostatnie cyfry numeru karty. Resztę wytnij i nie podawaj kodu bezpieczeństwa (ostatnie 3 cyfry).
    W przeciwnym przypadku mają tyle danych, że mogą wydać wszystko z Twojej karty, o ile nie jest dodatkowo zabezpieczona.
  2. Zapisuj się tylko do renomowanych bukmacherów.
  3. Bukmacherzy, którzy używają adresów emailowych jako loginu, są bardziej podatni na włamania na konto gracza.

Dla dopełnienia tematu bezpieczeństwa ciekawy filmik w języku angielskim:

4. Dobre praktyki

4.1. Nowe konto = nowe zabezpieczenia

Za każdym razem, gdy zakładasz nowe konto, warto poświęcić trochę czasu, aby je właściwie skonfigurować.

Poświęcenie 5 minut na konfigurację Ustawień prywatności jest zazwyczaj dużo szybsze i dużo bardziej efektywne niż czytanie kilkudziesięciostronicowego Regulaminu, Polityki Prywatności i innych dokumentów prawnych, które są po prostu nudne..

Przykład? Nowe konto w social mediach, np. na Discordzie, Telegramie.

4.2. Zabezpieczenie Telegrama

Napisał do mnie Czytelnik SureBety.pl, że dostał link do kanału na telegramie, ale… nie działa.

SureBety.pl nie mają kanału na Telegramie, więc aby zablokować podszywanie się pod nas, założyłem konto na Telegramie.

Do rejestracji poproszono mnie o numer telefonu. To zaświeciło u mnie pierwszą lampkę kontrolną! Bardzo możliwe, że mój numer telefonu jest teraz widoczny dla innych. Raczej nie chcę, aby 500 mln innych użytkowników go widziało, więc pierwsze co zrobiłem, to poszukałem informacji jak ukryć numer telefonu (jeśli nie jest domyślnie ukryty – trzeba założyć, że nie jest).

Moje obawy się potwierdziły, a odpowiedź znalazłem w jednym z artykułów[2].

Literatura

[1] Kradzież danych osobowych – co zrobić? – bankier.pl [25.01.2020]

[2] Porady bezpieczeństwa i prywatności w aplikacji Telegram – kaspersky.com [20.01.2021]

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.