SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Limit strat

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 4,25/5
  Głosów: 4
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Nie da się zawsze podejmować dobrych decyzji. Dobry gracz wyznacza sobie limit strat, po przekroczeniu którego nie gra dalej. Zły gracz mimo niekorzystnych warunków gra dalej, co kończy się jeszcze dotkliwszymi stratami.

  Targający włosy mężczyzna w obliczu spadającego kursuNie można dopuścić do
  lawinowych strat, ShutterStock

  Peter Webb o porażkach

  Zawodowy trader, Peter Webb, mówi że nie ma ogólnej metody radzenia sobie ze stratami. Dla niego straty są po prostu częścią balansu pomiędzy zyskami i stratami. To balans pomiędzy zyskami i stratami wypracowuje profit. Wie, że to proces długoterminowy i że straty są nieuniknioną częścią strategii. Peter nie traktuje jakoś szczególnie strat, nie wchodzi w inny tryb zachowania, gdy strata się pojawia.

  Strata Petera pojawia się, gdy myśli, że coś się wydarzy, ale w rzeczywistości się nie wydarza. W pewnym momencie widzi, że czas uciąć straty i po prostu to robi. Odcina się od otwartej pozycji finansowo i mentalnie. Nie przejmuje się stratami, dopóki nie wychodzą spod kontroli. Jeśli gracz regularnie i systematycznie traci, to błąd musi tkwić gdzieś w podstawie systemu. Rynek nie zachowuje się prostolinijnie, lecz jest najczęściej linią wzlotów i spadków. Kluczową kwestią jest znalezienie wzorca kiedy wejść i kiedy wyjść z rynku. Ogromna ilość strat wynika z nieznajomości zachowań rynku i kierowaniem się emocjami podczas obstawiania przez co kupujemy kurs w najniższym punkcie albo sprzedajemy w najwyższym.

  Wielu nowych graczy zadowala się małymi zyskami, a gdy przychodzi strata, to nie zamykają pozycji, pogłębiając swoje straty. Byle zamieszanie na rynku sprawia, że działają zbyt gwałtownie i pod wpływem chwili. Nie widzą ogólnego trendu, przez co w długiej perspektywie tracą.

  To co Peter robi, to nie stara się przezwyciężyć straty, np. odgrywając się na innym rynku większą stawką. Taka strategia prędzej czy później kończy się ogromną stratą. Nie ma znaczenia czy to będzie kilka małych porażek i jedna duża wygrana czy na odwrót. Liczy się balans pomiędzy zyskami i stratami.

  Chęć odegrania się

  Jeden z komentarzy na stronie bardzo dobrze opisuje problem chęci odegrania się:

  Panie Krzysztofie potrzebuje małej pomocy

  Otóż chodzi o to, że gram myślę dobrze.

  Potrafię zarobić 50-70% od wyłożonej sumy tydzień, dwa

  Problem jest tego typu że ugram przykładowo 10 tysięcy i przyjdzie mały kryzys, jest 9 tysięcy, chce szybko odrobić by było 10,5-11 i wiadomo jak się kończy... Jest 7 a później 5.

  Jak to wykluczyć, bo stać mnie regularnie na średnie zyski 300-400 zł dziennie.

  Dziękuję Marcin

  Na pewno i ty wiesz jakie to uczucie. Tracisz pewnego dnia większą lub mniejszą ilość gotówki i pojawia się duża niechęć do przerwania gry!

  - Przecież gdy przerwę teraz grę, to jakbym pogodził się ze stratą! Jakbym przyznał, że bukmacher jest lepszy ode mnie!

  Ta sytuacja oddziałuje na ego gracza, którego poczucie wartości zostaje mocno zachwiane nawet małą stratą!

  W wyniku tego większość graczy nie przerywa gry, chcąc odrobić straty. Ponieważ są już zmęczeni, zdemotywowani i w podłym nastroju, mają marne szanse na odrobienie strat. Bardzo rzadko się udaje, jeśli dopisze szczęście, ale częściej kończy się jeszcze dotkliwszymi stratami!

  Jak do tego nie dopuścić?
  Przecież to zachowanie jest nielogiczne, a przede wszystkim bardzo kosztowne.

  Jak pokonać chęć odegrania się?

  Najważniejszą rzeczą jest uświadomienie sobie procesu jaki zachodzi. Gracz musi zauważyć, że gdy chce się odegrać, traci jeszcze więcej i jest to bardzo niekorzystne dla jego budżetu. Poprawna diagnoza to połowa sukcesu jak mawiają lekarze.

  Gdy już wiesz jak to się skończy, musisz przygotować jakiś plan zachowania się. Przed rozpoczęciem gry, dobrze jest wyznaczyć sobie, że gdy stracisz tyle a tyle, to przerywasz grę żeby nie wiem co! Margines straty musi być wyznaczony tak, by przekroczenie go było w ramach straty, na którą gracz może sobie pozwolić.

  Takie postawienie sprawy zmotywuje Cię do trzymania się z daleka od tej granicy, a jeśli ją osiągniesz, to przyznaj, że to po prostu nie jest Twój dzień.
  Każdy ma takie dni i wtedy najlepiej jest nie grać w ogóle!

  Ta strategia działa niezawodnie o ile rzeczywiście trzymasz się jej reguł. Jeśli je złamiesz, poniesiesz zapewne dotkliwe konsekwencje, które zmotywują Cię byś następnym razem trzymał się wyznaczonych sobie zasad.

  Co to jest limit strat?

  Termin limit strat pochodzi z giełdy papierów wartościowych. Gdy inwestor kupił akcje, mogło się okazać, że ich wartość nieoczekiwanie spadła. Trzymanie takich akcji może spowodować bardzo duże straty dla inwestora. Dlatego gdy kurs spada do pewnego poziomu, ustalonego przy zakupie, sprzedaje się akcje i realizuje stratę.

  W zakładach bukmacherskich także warto stosować tą zasadę. Po przegraniu danej kwoty na meczu, nie grasz go już. Po przegraniu określonej kwoty danego dnia, kończysz grę w tym dniu. Twoje przegrane zawsze mają jakiś powód, ale nie zawsze jesteś go świadom. A może to po prostu pech, który trzeba przeczekać?

  Dlaczego stosować limit strat?

  Głównym powodem jest wykluczenie sytuacji, w której dalej będziesz przegrywał pieniądze. Czy to w wyniku zmęczenia, emocji czy chęci odegrania się. Nie zawsze się wygrywa. Czasem trzeba się pogodzić z tym, że przegrało się bitwę, ale należy zachować żołnierzy na kolejne bitwy, by wygrać wojnę.

  Wzrost i spadek efektywności wraz ze wzrostem motywacjiWzrost i spadek motywacji

  Szczególne znaczenie wyznaczenie sobie limitu strat ma w zakładach na żywo oraz w tradingu na betfair. Szybko zmieniające się kursy i podatność na emocje mogą spowodować wpadnięcie w tilt. Jeśli w niego wpadniesz, zakończ obstawianie możliwie szybko!

  Tiltu nie da się wyłączyć. Może się zdarzyć każdemu, ale uświadomienie sobie co Cię do niego doprowadza powoli zaoszczędzić sporo pieniędzy.

  Nie wyznaczając limitu strat narażasz swój kapitał na niekorzystne wahania.

  Jak wyznaczyć limit strat?

  Stosuj limit strat do pojedynczego meczu i całego dnia. Oczywiście ten pierwszy będzie mniejszy, a ich wartości dobieraj tak, aby ewentualne straty nie miały żadnego wpływu na twój nastrój (chyba że utrzymujesz się z bukmacherki).

  Wyznaczając próg STOP możesz też przypomnieć sobie jak było w przeszłości? Kiedy wycofałbyś się w przeszłości? A kiedy się wycofywałeś?

  Daszek z rąk nad świnką skarbonkąOchrona zysków jest równie
  ważna co ich pomnażanie
  ShutterStock

  Ochrona zysków

  Gdy zdarzy Ci się seria wygranych zakładów warto pomyśleć o przesunięciu w górę wartości limitu strat w górę danego dnia lub zakończeniu gry.
  Gdy początkowo przyjąłeś, że możesz sobie pozwolić na stratę 20 jednostek (startując z punktu 0), a wygrałeś dziś już 30j, to rozważyłbym dwie opcje:

  a) zakończenie gry na dziś i ugruntowania poczucia satysfakcji z bardzo dobrego dnia zanim zrobi się gorszy
  b) przesunięcie granicy limitu strat z -20j do +10j

  Powód jest prosty. Nadmierna pewność siebie może spowodować, że gracz będzie podejmował bardziej ryzykowne decyzje (grając niejako nie za swoje), po czym dojdzie do -20j jakie sobie wyznaczył i będzie na siebie wściekły, że nie skończył gry wcześniej przy +30j!

  Jak bardzo przesunąć w górę limit strat, to już zależy od gracza. Nigdy jednak nie powinno się go przesuwać w dół.

  Rola menedżera a straty

  Nawet najlepszy typer może nigdy nie zbudować dużego kapitału swoją grą, jeśli nie stanie się jednocześnie menedżerem.

  Kobieta rysująca schemat na przezroczystej tablicyMusisz umieć zarządzać,
  ShutterStock

  Menedżer to osoba, która ma za zadanie zarządzać (pieniędzmi i sobą w czasie), podejmować decyzje, planować, organizować i wyciągać wnioski.

  Najlepszy typer może stać się najlepszym graczem dopiero wtedy, gdy jest także najlepszym menedżerem. Kluczową kwestią do tego celu jest zarządzanie kapitałem.

  Oznacza to, że stawiasz stawki tylko określonej wielkości, na rynkach które przynoszą Ci profity i na których czujesz się pewnie, wtedy gdy jesteś wypoczęty, na sprzęcie który nie zawiedzie z potrzebnym oprogramowaniem, jeśli takiego potrzebujesz.

  Menedżer dodatkowo sporządza historię swoich transakcji i wyciąga z nich wnioski na przyszłość.
  Może w nich kiedyś zobaczysz, że ponosisz wielokrotnie dotkliwe straty, których dało się uniknąć...
  To dodatkowo motywuje do zmiany zachowania!

  Podsumowanie

  Budowanie kapitału nie polega tylko na zwiększaniu zysków. Polega też na minimalizowaniu strat.
  Sprawny menedżer będzie potrafił pogodzić te dwie rzeczy i przerwać grę w momencie serii strat, jak i serii zwycięstw.

  Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 4,25/5
  Głosów: 4
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.


  Komentarze (3)  • (1224)
   19-10-2015 15:41 (pon)

   Dodałem filmik Petera Webba o porażkach.

   92 104 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1224)
   16-06-2015 23:03 (wt)

   Podrasowałem artykuł o dwa nagłówki dot. chęci odegrania się ;)

   171 167 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (5)
   02-08-2014 22:22 (sob)
   Dobry artykuł. Ja zawsze ustawiam stop-loss i polecam to robić. Lepiej stracić 5 unitów niż 100. 192 190 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top