ARTYKUŁ

  Przesądy

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Przesądy nie mają racjonalnych podstaw i są wynikiem tradycji i kultury. Gracze też ludzie, więc siłą rzeczy można u nich spotkać przesądne zachowania, które omówimy poniżej.

  Nastroszony czarny kot z podniesionym ogonem Czarny kot jest symbolem
  pecha

  Czym jest przesąd?

  Def. Przesąd (zabobon) to bezpodstawna wiara w istnienie związku przyczynowo-skutkowego między danymi zdarzeniami.

  Na pewno słyszałeś o pechu gdy czarny kot przebiegnie Ci drogę, przejdziesz pod drabiną, nie przysiądziesz na chwilę w domu jeśli czegoś zapomniałeś czy zbijesz lustro.

  Na pewno słyszałeś też o tym, że złapanie się za guzik, gdy widzisz kominiarza przynosi szczęście. Podobnie jak pojawienie się w domu jako pierwszego mężczyzny w nowy roku.

  Powstawanie przesądów

  Zauważmy, że nie ma uniwersalnej recepty aby przewidzieć wynik każdego spotkania. Gracz podczas prawie każdego meczu jest w sytuacji niepewności. To sprzyja powstawaniu przesądów. Ponieważ nie potrafimy przewidywać zdarzeń losowych, doszukujemy się zależności przyczynowo-skutkowych. Doszukujemy się fałszywych korelacji i wiązania pewnych sygnałów z podejmowanymi decyzjami. Jeśli kilka razy się potwierdzą, działamy znów na zasadzie odruchu warunkowego: dana reakcja = zysk. Potem często przychodzi rozczarowanie, bo przecież zrobiliśmy jak trzeba, a nie zadziałało.

  W poniższym ekserymencie gołąb szybko uczy się, że po przyciśnięciu przycisku pojawia się jedzenie (nagroda). Ale kiedy dźwignia zostaje zmieniona na otwieranie co każde 20 sekund, gołąb się zastanawia "czym sobie na to zasłużyłem?". Jeśli w momencie otwarcia machał skrzydłami, to potem macha cały czas przekonany, że to jego machanie otwiera dostęp do jedzenia. Ten eksperyment nazwano "Przesądny gołąb". Autorem eksperymentu jest Burrhus Skinner.

  Jakże wielu graczy zachowuje się jak ten gołąb, nie tylko w kwestii zakładów. Siedzą na przykład z zaciśniętymi kciukami przed monitorem w nadziei, że przez te kciuki ich drużyna strzeli potrzebnego do wygrania zakładu gola! A jeśli to nie pomaga, to szukają innej przyczyny, która wpłynie (w ich mniemaniu) na ostateczny wynik spotkania. Kiedyś też tak robiłem :)

  Doszukując się powiązania między skutkami a przyczynami możemy popełnić dwa rodzaje błędów:

  • nie zauważyć, że jakaś przyczyna wywołuje określony skutek
  • doszukać się jakiejś przyczyny, która wcale nie wpływa na skutek

  Tak wygląda naukowy aspekt. Zastanawiam się jednak, czy nasza podświadomość odgrywa tu jakąś rolę (analizuje bez naszej świadomości pewne sytuacje i nie wiedząc dlaczego dana reakcja jest dobra). Mam tu na myśli działanie zgodnie z intuicją.

  Podświadomość

  Podświadomość to temat rzeka. Napisano na ten temat już mnóstwo książek i gorąco zachęcam, abyś przeczytał chociaż jedną. W Internecie także znajdziesz wiele informacji na ten temat.

  Masz dostęp do fenomenalnego narzędzia. Lepszego niż najlepszy komputer na świecie. To Twój umysł. To czy będziesz zarabiał na zakładach zależy nie tylko od Twojej wiedzy, ale także nastawienia. W tym także od przekonań i przesądów w jakie wierzysz.

  Zobacz próbkę swoich możliwości:

  Samospełniająca się przepowiednia

  Samospełniające się proroctwo to sytuacja w której oczekiwania wpływają na zachowanie lub zdarzenia w taki sposób, że oczekiwania się realizują.

  Sytuacja ta ma miejsce gdy informacja o zdarzeniu pochodzi z wiarygodnego dla odbiorcy źródła. Pod jej wpływem ludzie realizują podświadomie przepowiednię wierząc, że jest ona prawdziwa.

  Przykład

  Przykładem klasycznym jest plotka o upadłości banku, w wyniku której wszyscy panicznie wyciągają z niego swoje oszczędności spełniając przepowiednię. Nie ma tu znaczenia czy bank miał kłopoty czy nie.

  Podobnie w przypadku informacji, że przeciwnik kupił nowych graczy i bardzo się wzmocnił przed nadchodzącym meczem. W świadomości piłkarzy może zostać ta informacja i sądząc podświadomie iż są gorsi, przegrają mecz. Tutaj również nie ma znaczenia czy informacja jest prawdziwa czy nie.

  Głównym czynnikiem zwiększającym moc przepowiedni jest plotka. Prawdziwość informacji nie ma tu zwykle znaczenia. Może być ona pozytywna (sugerowanie swoim graczom wzmocnienia) lub negatywna (sugerowanie, że przeciwnik się wzmocnił). Wynik końcowy jest realizowany zazwyczaj poprzez owczy pęd i podawanie informacji z ust do ust.

  Gracz powinien być świadomy, że działanie innych osób (typowanie, stawkowanie, dobór strategii) nie zawsze jest prawidłowe i, o ile nie ma ku temu solidnych podstaw, nie należy go naśladować bez poznania faktów.

  Percepcja świata

  Nie widzisz rzeczy, które są. Widzisz to w co wierzysz. Twoje przekonania kreują Twoją rzeczywistość i wpływają na nią czy tego chcesz czy nie.

  Jeśli uważasz, że członkowie jakiejś partii politycznej są źli, będzie uważał, że każda z osób tego ugrupowania jest zła, choćby w rzeczywistości było zupełnie inaczej.[1]

  Podobnie jest z przesądami. Jeśli będziesz wierzył w przesądy i spodziewał się, że przydarzy się coś złego, Twoje zachowanie sprowokuje taką właśnie sytuację poprzez myśli, słowa, zachowanie itp.

  Zrozum swój rozum

  Jesteś umysłem, z dołączonym ciałem. A nie ciałem z dołączonym umysłem. Ciało służy jedynie do przemieszczania i multiplikacji :)

  Dlatego tak ważne jest, abyś poznał jak działa Twój umysł i jak możesz to wykorzystać w zakładach i w życiu. Poniżej film "The secret" wprowadzający w temat:

  Podsumowanie

  trzymanie-kciukow-za-wynik200x134.jpg Trzymanie kciuków
  za pomyślny wynik, ShutterStock.com

  Jeśli wierzysz w przesądy, to mocno zachęcam Cię abyś przestał. Możesz sobie tylko zaszkodzić w ten sposób. Potraktuj je jak wierzenia ludzi, którym nie udało się w życiu. Którzy chcieli sobie jakoś wyjaśnić porażkę, że to nie ich wina, tylko "siły wyższej", aby ich "ego" nie ucierpiało.

  Ja wierzę, że wszystko mi sprzyja (dzięki Bogu). I odkąd zacząłem tak myśleć, naprawdę tak jest! Weź swój los w swoje ręce! Tylko od Ciebie zależy co zrobisz ze swoim życiem. Zachowuj się odpowiedzialnie. Jeśli zawalisz, to bierz winę na siebie, a nie zrzucaj na przesądy.

  Literatura

  [1] Brian Tracy - Psychologia osiągnięć.
  Zdecydowanie polecam książki i audiobooki tego autora do osobistego rozwoju. Moim zdaniem do najlepszych należą: "Maksimum osiągnięć", "Zjedz tę żabę" i "Zarządzanie czasem". 

  [2] Drs. Robert Epstein & BF Skinner with Pigeons - Part 1 (video) - program opisujący wyniki doświadczeń na gołębiach, mających wyjaśnić proces twórczości i zachowania, 1982 rok

  Zobacz też:
  Wybierz własnego bukmachera
  Ranking wiarygodności
  Frustracja

  Ostatnia aktualizacja: 7.03.2016

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


  Tagi:intuicja  psychologia 
   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.

  Captcha

  Komentarze (4)  • anonim IP: 164.127.**.**
   14-08-2014 15:23 (czw)
   Oczywiście, że myśli mają wpływ na rzeczywistość. Wielokrotnie podczas oglądania meczu pragnę bramki i jest. 205 188 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1169)
   13-08-2014 16:58 (śr)
   Opis filmu "I am" tutaj gwoli ścisłości:
   http://www.filmweb.pl/film/I+Am-2010-608455/descs

   A może ktoś zna jeszcze jakieś wartościowe filmy czy coś w temacie przesądów? :) 184 195 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 93.154.***.***
   13-08-2014 16:28 (śr)
   Polecam film "I Am" Toma Shadyaca.
   darmowepewniaki.pl 199 207 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 79.163.***.***
   23-05-2014 15:23 (pt)
   absolutnie sie nie z gadzam z ta podświadomością... myśli nie mają wpływu na nasza rzeczywistość 197 205 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top