SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  Sztuczna inteligencja w zakładach sportowych

  21-01-2019, godzina 10:16 UTC+0100 | Ostatnia aktualizacja: 11-03-2020 15:42

  Ty też oceń ten post
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić ten post, musisz się zalogować.

  Przyszłość zakładów bukmacherskich, pokera, szachów należy do sztucznej inteligencji (ang. AI = Artificial Intelligence). To nieuniknione. Stare metody poszukiwania przewagi nad bukmacherem wciąż jeszcze działają, ale za 10, 20, 30 lat mogą stać się one przeżytkiem. Dlatego już dziś warto zorientować się w nowym trendzie, który nadchodzi małymi krokami.

  sztuczna-inteligencja-szachy.jpg

  Era Eldorado (lata 90.)

  Surebety

  Przypomnijmy, że w latach 90., kiedy Internet dopiero się rozwijał w Polsce, w zakładach bukmacherskich panowało tak zwane "Eldorado". Bukmacherzy nie mieli systemu, który bezpośrednio porównywałby ich ofertę względem siebie, przez co powstawały tak zwane "sytuacje arbitrażowe" (surebety). Można było obstawić u jednego bukmachera na jedno zdarzenie i u drugiego bukmachera na zdarzenie przeciwne i niezależnie od wyniku zarobić pewien odsetek sumy postawionych stawek.

  BetRadar i limity

  Z czasem opracowano oprogramowanie do porównywania kursów (BetRadar 2001) i zintegrowano z systemami poszczególnych bukmacherów tak, iż otrzymywali oni powiadomienia o wystąpieniu sytuacji arbitrażowej. Gracze, którzy stosowali tą metodę byli limitowani co do wielkości stawek, co w dobie kont zakładanych przez Internet nie stanowiło problemu, a w lokalach naziemnych pojawiły się podobizny "kogo nie obsługiwać". Niektórzy gracze zakładają konta na inne osoby, by nadal móc korzystać z tej sprawdzonej strategii. Jest to jednak coraz trudniejsze.

  Gang matematyków i gang Hole-in-One

  Niektórzy gracze woleli trochę zaryzykować niż korzystać z pewnego zysku w postaci surebetów. Używając kuponów AKO lub zakładów systemowych mogli uzyskiwać ogromną przewagę nad bukmacherem odstawiając te mecze gdzie pomylił się on w oszacowaniu kursów. W ten sposób tak zwany "Gang Matematyków" prawie rozbił w Polsce Toto-mixa, a w Wielkiej Brytanii "Gang Hole-in-One" rozbił bukmacherów na ponad £500,000 obstawiając golfa.

  Era Big Data (2001-2015)

  Wraz z rozwojem technologii następował rozwój siły obliczeniowej komputerów i tak na przykład w 1997 roku Garry Kasparov został pokonany w meczu szachowym przez superkomputer Deep Blue.

  Wraz z nadejściem ery Big Data, bukmacherzy i gracze otrzymali dostęp do ogromnej liczby danych, które można było przetwarzać statystycznie. Nie było to jeszcze idealne podejście, ale oparcie się na surowych danych dawało bardzo solidne podstawy jako punkt wyjścia w szacowaniu szans zwycięstwa poszczególnych drużyn/zawodników.

  Pierwsze programy sztucznej inteligencji do zakładów bukmacherskich pojawiły się już w latach 2000-2010, z których najbardziej do gustu przypadł mi Odds Wizard.

  Były one pierwszym krokiem do uzyskania przewagi nad bukmacherem. Niektóre projekty upadły, ale te które przetrwały są warte zainteresowania.

  Era Sztucznej Inteligencji (2015-)

  W 2010 roku powstała firma DeepMind, którą w 2014 przejął Google. Ta właśnie firma w 2015 roku skorzystała z ogromnej mocy obliczeniowej i stworzyła projekt AlphaGo Zero, wykorzystujący sztuczną inteligencję, by pokonać mistrza Europy - Fan Hui - w grę "Go". Go jest uważana za bardziej skomplikowaną od szachów.

  W grudniu 2017 projekt AlphaZero pokonał StockFish 8 — najsilniejszy silnik szachowy — opierając się już na doświadczeniu z AlphaGo. Co prawda silnik StockFish miał dosyć ograniczony RAM, ale nie ulega wątpliwości, że w relatywnie krótkim czasie udało się stworzyć bardzo potężne narzędzie, które radzi sobie równie dobrze, a nawet lepiej niż narzędzia nie wykorzystujące sztucznej inteligencji.

  W 2017 roku inny projekt sztucznej inteligencjiLibratus - pokonał najlepszych pokerzystów na świecie!

  W roku 2019 bukmacherzy wykorzystują jeszcze Big Data do szacowania kursów, ale te mają słabości, bo nie uwzględniają "nietypowych" czynników, takich jak pogoda, podejrzenie kontuzji ważnego zawodnika itp. Z typowymi meczami radzą sobie natomiast znakomicie.

  Sztuczna inteligencja może mieć problemy z nauczeniem się nietypowych wzorców, choć jest to możliwe z dobrą aproksymacją. W perspektywie 10-30 lat myślę, że pojawią się algorytmy uwzględniające takie czynniki i gracze zawodowi będą mieć duże trudności, by znaleźć value przeciwko bukmacherowi używającemu sztucznej inteligencji.

  Natomiast pozostanie giełda zakładów, gdzie każdy może pełnić rolę bukmachera i wciąż zarabiać na zakładach. Trzeba tylko nadążać za "wyścigiem zbrojeń", by dostosować się do nowych warunków na placu boju.

  Podsumowanie

  Żyjemy w świecie szybkiego postępu technologicznego. Rozwój sztucznej inteligencji jeszcze nigdy wcześniej nie był tak szybki jak po 2015 roku. Zgodnie z ideami przedstawionymi w książce Factfulness, jesteśmy świadkami dużych zmian postępujących powoli. Świat i wiedza sprzed 10-20 lat jest już mocno nieaktualny.

  Jest tylko kwestią czasu jak sztuczna inteligencja będzie stosowana do zakładów bukmacherskich, szachów, pokera i w codziennym życiu, np. do robotów odkurzających, a może i w przyszłości do robotów humanoidalnych,  których wizja została przedstawiona w znakomitym filmie "Ja, robot".

  Zastosowanie sztucznej inteligencji w życiu ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. Na szczęście Google nie zgodził się by użyć jej dla celów Pentagonu. To trochę opóźni rozwój sztucznej inteligencji w kierunku efektywniejszego zabijania.

  Jeżeli wiesz jak korzystać ze sztucznej inteligencji, to chyba już czas najwyższy, by skorzystać z tych umiejętności. Jeśli nie, być może warto dowiedzieć się więcej?

  Literatura

  [1] Sztuczna inteligencja wygrywa w szachy

  [2] AlphaZero wygra niedługo w DOTA i StarCrafta


  Komentarze

  • 2019-01-28 07:15

   Sumkossz uległeś popularnemu stereotypywi.

   Czy powstanie komputerów spowodowało, że mniej osób pracuje?

   Rozwój sztucznej inteligencji sprawi, że ludzie przestaną wiele rzeczy robić mechanicznie/ręcznie, a zajmą się czymś innym, gdzie technologia sobie nie poradzi. Ktoś musi nadzorować tą pracę.

   Automatyzacja zastąpiła wiele rąk do pracy fakt, ale wciąż są duże pokłady, gdzie ludzie mogą pracować, tylko trzeba chcieć się dostosować do warunków na rynku pracy...

  • 2019-01-27 22:04

   Chyba Śnisz

  • 2019-01-21 20:48

   Sztuczna inteligencja sprawi, ze coraz mniej ludzi bedzie musiało pracować, daje to nadzieję na lepszą przyszłość.

   

  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top