ARTYKUŁ

  Historia zakładów bukmacherskich

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 3/5
  Głosów: 2
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Zakłady sportowe w Starożytności

  Zakłady bukmacherskie na dobrą sprawę są tak stare jak sam sport. Bo tam gdzie są zwycięzcy i przegrani, tam może być zakład. Pierwsze kości do gry znaleziono na terenach Mezopotamii. Jak się szacuje już 4000 lat p.n.e. babilońscy żołnierze organizowali wyścigi konne, a w Chinach 2300 lat p.n.e. i w Tebach 1500 lat p.n.e. grano o niewolników. W inskrypcjach na piramidzie Cheopsa są zapiski o uprawianiu gier hazardowych, a także w Biblii, gdzie rzymscy żołnierze ciągnęli losy o szaty Chrystusa.

  Zapiski archeologów mówią o wyścigach konnych w Babilonii, Syrii i Egipcie. Jednakże jeśli chodzi o promocję zakładów sportowych, wiele przypisuje się Grecji jako państwu gier i Igrzysk.

  Dwa ścigające się rydwany wieczorem we mgleWyścigi konne kojarzone są
  z greckimi igrzyskami, ShutterStock

  Pierwsze udokumentowane igrzyska odbyły się w Olimpii w Grecji w 776r. p.n.e. Odbywały się co 4 lata i miały miejsce również w Corinth, Delphi i w Nemea.

  Być może nawet większymi graczami byli starożytni Rzymianie, którzy widzieli hazard jako metaforę życia. Wszyscy znamy walki Gladiatorów.

  Miłośnikami gry w kości byli tacy wodzowie jak: Juliusz Cezar (Kości zostały rzucone), Marek Antoniusz, Kaligula (przegrane rekompensował konfiskatami majątków), Klaudiusz, Neron.

  Zakłady w Europie

  Cztery kule na boisku do gry bocceW bocce grano we Włoszech,
  ShutterStock

  Wczesne zakłady w niczym nie przypominały dzisiejszych zakładów bukmacherskich. Włosi zakładali się na bocce, Niemcy na „skittles” (kręgle) i „quoits” (podkowy). W Średniowieczu niektóre kraje próbowały zakazać hazardu – w tym Anglia. Jednak za czasów Richarda II urządzano turnieje łucznicze, które stały się powszechne z obstawianiem zwycięzcy. Podobną formą był zakład kto wygra w „skullball” (prekursor piłki nożnej i rugby).

  Historyczne źródła mówią, że w 1020 r. król Norwegii Olaf II Święty wygrał w kości powiat Hising z królem Szwecji Olafem Skotkonungiem. W kości chętnie grali także angielscy królowe: Ryszard Lwie Serce (1157-1199), Jerzy I Hanowerski (1660-1727) czy Henryk VIII Tudor (1509-1547), który przegrał wielki dzwon z anglikańskiej katedry św. Pawła w Londynie.

  W czasach Renesansu festiwale, targi miejskie i karnawały dawały okazję do zakładów. W XVIII i XIX w. obstawiano jak długo potrzeba aby przejść, przebiec lub przeskoczyć dany dystans. Wraz ze wzrostem zakładów, dystanse się zwiększały. W 1789r. Irlandczykowi zabrało mniej niż rok dotarcie do Konstantynopola (Istambuł) przyjmując zakład £20,000. W 1872 Juliusz Verne opisał słynny zakład „W 80 dni dookoła świata”.

  Dwa zespoły NFL naprzeciw siebie przed wprowadzeniem piłki do gryNFL to narodowy sport Amerykanów,
  ShutterStock

  Pod koniec XIX w. zakłady zaczęły się koncentrować wokół profesjonalnych drużyn sportowych. The Football Association powstała w 1863r., a następnie Rugby Football Union w 1871. Krykiet w 1877.

  W tym samym czasie nowe zainteresowanie zyskały sporty indywidualne. Pierwsze otwarte mistrzostwa golfa odbyły się w Prestwick Golf Club w 1860, a niedaleko Wimbledonu pierwsze mistrzostwa w tenisie ziemnym w 1877.

  W 1922 angielska firma Littlewood Pools of Liverpool zaoferowała typowanie meczów piłkarskich, w których należało wytypować zestawy par, a zebrana pula była przeznaczana na wypłaty nagród. W 1934 roku podobny system wprowadzili Szwedzi wykorzystując po raz pierwszy blankiety systemowe do typowania. Od lat 50. grano już praktycznie w całej Europie. W Polsce od 18 marca 1956r.

  Starodawny pistolet, kości do gry i świecaW Polsce często grano w kości,
  ShutterStock

  Hazard w Polsce

  W Polsce rzucano kośćmi już za Piastów. W XV w. szlachcice grali także w karty i w szachy. Grą w kości entuzjazmowały się niższe warstwy społeczne. Takie gry karciane jak pikieta, chapanka, kupiec, fryszak zwany też flusem, faraon, mariasz, ćwik i wist dziś niewiele nam mówią. Jednak były powodem wielu osobistych tragedii, a hazardziści oprócz pieniędzy tracili całe majątki ziemskie.

  Zakłady w Ameryce

  Stary kowboj pokazujący fulla ma przystawiony do głowy pistoletAmerykanie z natury byli
  hazardzistami, ShutterStock

  Założyciele Stanów Zjednoczonych byli ryzykantami z natury, stąd oczywiście pociąg do hazardu we wszystkich formach. Koloniści z Anglii mieli hazard we krwi odkąd ich ojcowie i dziadkowie robili to od pokoleń – nie tylko dla nadziei zysku, ale także jako forma spędzania wolnego czasu i rozrywki. Jeśli tylko był jakiś sport, znalazł się ktoś kto chciał na niego postawić.

  W XVIII w. pierwsi Amerykanie stawiali na prowizoryczne wyścigi konne, walki kogutów i bijatyki na gołe pięści. Po zakończeniu Wojny Domowej w XIX w. zakłady stały się ważnym sektorem gospodarki. W późnych latach tego wieku ruszyła profesjonalna liga baseballa, a zatem i zakłady bukmacherskie znane w dzisiejszej formie. W latach 20. XX w. popularność wśród graczy zdobył College Football, college basketball i Boxing. Na kartach trzeba było wytypować ponad 5 zdarzeń.

  W połowie lat 30. można już było stawiać zakłady przez telegraf czy telefon! W latach 40. został wprowadzony „point spread”, czyli tzw. handicap, przy którym szanse w obie strony są w przybliżeniu równe. Wprowadzenie telewizji w latach 50. jeszcze bardziej spopularyzowało zakłady bukmacherskie. W 1951r. Wprowadzono 10% podatek na wszystkie zakłady sportowe w USA, który został w 1974 zmniejszony do 2% jako niekonstytucjonalny. W 1975 założono pierwsze kasyno w Las Vegas, który stał się drugą potęgą hazardu po Monte Carlo.

  Zakłady bukmacherskie na świecie

  Rozwój techniki w latach 90. zapoczątkował internetowe zakłady bukmacherskie, dzięki którym konkurencja między bukmacherami osiągnęła skalę światową. Część krajów zdecydowała się restrykcje w tym zakresie, m.in. USA. Głównie z powodów podatkowych.

  Literatura

  [1] Przeciw Bogom, Niezwykłe dzieje ryzyka - Peter L. Bernstein

  Zobacz też:
  Historia SureBety.pl
  Historia typów
  Przesądy

  Ostatnia aktualizacja: 7.03.2016

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 3/5
  Głosów: 2
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


  Tagi:dyscypliny  podatek  polska  USA  zakład 
   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.

  Captcha

  Komentarze (0)


  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top