ARTYKUŁ

  Polityka

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Wybory w Polsce są rywalizacją polityczną. Partie walczą o głosy elektoratu. Jeśli potrafisz ocenić siłę strategii poszczególnych partii lub znasz kogoś kto umie, masz szansę przekuć tą wiedzę na pieniądze w zakładach bukmacherskich na politykę.

  polityka.jpg
  Zwycięstwo w polityce, ShutterStock

  Rodzaje politycznych zakładów

  Bukmacherzy oferują głównie zakłady na wybory polityczne w USA czy w Wielkiej Brytanii. Firmy celujące w rynek polski mają najszerszą ofertę z polskich wyborów. Każdy bukmacher ma jakiś kraj, na którym się najbardziej skupia. Jeśli więc szukasz zakładów na wybory w Szwecji, szukaj oferty wśród bukmacherów skupiających się na rynku szwedzkim, np. w Unibet.

  W Polsce bukmacherzy wystawiają ofertę z następujących rynków:

  1. wybory prezydenckie
  2. wybory do Parlamentu Europejskiego
  3. wybory parlamentarne
  4. wybory samorządowe
  5. referenda

  1. W wyborach prezydenckich najczęściej mamy do czynienia z takimi typami zakładów:

  • kto wygra
  • handicapy na % głosów
  • under/over % głosów
  • frekwencja

  2. Wybory do Parlamentu Europejskiego cechuje podobna oferta jak dla wyborów prezydenckich, ale te europejskie cieszą się z reguły większą popularnością.

  Zakłady które możemy postawić w wyborach do Parlamentu Europejskiego jak i polskiego Sejmu (polski parlament) są następujące:

  • kto wygra
  • handicapy na % głosów
  • under/over % głosów
  • frekwencja
  • ile komitetów wyborczych wejdzie do Sejmu

  3. Wybory parlamentarne to również wybory do Senatu. Ze względu na ordynacje wyborczą kandydaci na senatorów kandydują w okręgach. Nie są to wybory, które cieszą się popularnością wśród bukmacherów, ale niektóre firmy wystawiają zakłady na zwycięzców poszczególnych okręgów.

  4. Wybory samorządowe to chyba najmniej atrakcyjne wybory pod względem wystawiania oferty bukmacherskiej. Jedyne zakłady jakie są wtedy oferowane to kandydaci na prezydentów większych miast oraz na frekwencję.

  5. Referendum jest formą wyrażenia bezpośredniej opinii przez społeczeństwo w sprawach ważnych dla państwa, typu "Czy Polska powinna przystąpić od Unii Europejskiej?". Na liście do głosowania przy każdym pytaniu w referendum mamy do najczęściej 2 opcje do wyboru: TAK i NIE. Dlatego bukmacherzy w tym przypadku tworzą ofertę typu: ile procent na TAK/NIE i frekwencja wyborów poniżej/powyżej x %.

  Czasem są oferowane dodatkowe zakłady, które zależą od aktualnej sytuacji politycznej.

  Porady dla typerów

  Wyborywalką polityczną o głosy elektoratu. Specjaliści od polityki monitorują media main-stremowe oraz niezależne. Komentarze telewizyjne mają dużą moc oddziaływania, a szczególnie istotne są debaty polityczne pomiędzy kandydatami. Istotny wpływ mają też historyczne afery polityków i ich współczynnik nagłośnienia w mediach.

  prezydent~partia

  Przeanalizuj ofertę kilku bukmacherów, nie skupiaj się tylko na jednej firmie bukmacherskiej - w różnych firmach mogą być różne linie po podobnych kursach bądź korzystniejsze handicapy. Polityka to nie piłka nożna, gdzie średnia liczba bramek ma mecz jest niska. Pojawią się podobne linie z podobnymi kursami. W związku z tym, że porównywarki kursów nie oferują wyszukiwania kursów z zakładów politycznych, sprzyja to powstawaniu surebetów i middlebetów

  Obserwując wybory w 2015 roku zauważyłem, że niektóre firmy wystawiły ofertę w pośpiechu tuż przed samymi wyborami. Co ważne dla graczy sporo kursów w takiej ofercie było zbyt wysokich. Na forum.bukmacherskie.com bardzo wielu forumowiczów umieszczało typy na partię Korwin over 5%, ujawniając jednocześnie w analizie swoje sympatie do partii. Typy podyktowane własnymi sympatiami politycznymi nie są dobre i tu się nie sprawdziły, gdyż wynik partii Korwin wyniósł 4,76%.

  Sondaże które warto brać pod uwagę w kontekście zakładów bukmacherskich to takie, które są robione na próbie co najmniej 10.000 osób. Im większa ilość osób biorących w sondażu tym lepiej. Niestety wielu graczy zbyt poważnie potraktowało sondaże, które były robione na zbyt małej grupie wyborców.

  Pierwsze oferty zakładów na wybory pojawiają się 1-2 miesiące przed głosowaniem. Im wcześniej zagrany zakład, tym większa szansa na znalezienie valuebeta, ale może się okazać, że inny bukmacher wystawi lepszą ofertę kilka dni później. Czasem więc warto poczekać aż większość bukmacherów wystawi ofertę i dopiero wtedy obstawiać. Wczesne zakłady mogą mieć duży wpływ na zmianę kursów/linii i mogą nas narazić na limit stawki w tej dyscyplinie. To czy stawiać od razu po wystawieniu oferty, czy poczekać zależy od bukmachera i od strategii gracza.

  Wielu polskich bukmacherów jest skłonnych uzupełnić ofertę o popularne zakłady "na żądanie" gracza.

  Błędy najczęściej popełniane przez graczy

  • sugerowanie się własnymi sympatiami politycznymi w stawianiu zakładów
  • niezapoznanie się z pełną ofertą wszystkich bukmacherów
  • sugerowanie się sondażami tworzonymi na podstawie opinii małej ilości osób
  • granie niskich kursów i poczucie pewności trafienia

  Bukmacherzy do grania zakładów politycznych

  Mam wrażenie, że bukmacherzy słabo znają się na polityce. Zwykle podchodzą na zasadzie - wystawmy jakąś ofertę startową na podstawie sondaży, a potem stawki zweryfikują resztę i ustalą prawidłowe kursy. Często mam wrażenie, że ofertę polityczną wystawiają osoby, które nie są ekspertami od polityki. To daje duże pole do popisu osobom, które mają dużą wiedzę w tej dziedzinie. Co prawda limity stawek nie są wysokie, ale dzięki graniu kuponów AKO można sobie okazyjnie nieźle dorobić.

  Zakłady polityczne tworzone są w zależności od ilości klientów firmy bukmacherskiej, pochodzącej z kraju, którego te zakłady mają dotyczyć. Łatwo dojść do wniosku, że wyborami na pewno były zainteresowane polskie naziemne firmy bukmacherskie. Co ciekawe były to jedne z pierwszych firm, które stworzyły ofertę.

  Bukmacherzy posiadający sporą część klientów z Polski wystawili w 2015 roku zakłady na wybory prezydenckie oraz parlamentarne.
  Byli to (w nawiasie liczba rynków w ofercie na wybory):

  • Betano (11): wynik % under/over, handicap % (inne na życzenie)
  • Unibet (8): wynik % under/over, zwycięstwo w okręgu
  • Betsson (7): wynik % under/over
  • Betsafe (7): wynik % under/over
  • STS (82): wynik % under/over, zestawy par H2H, frekwencja i inne
  • Totolotek (49): wynik % under/over, zestawy par H2H, frekwencja, handicap % i inne
  • eFortuna (22): wynik % under/over, zestawy par H2H, frekwencja i inne
  • Milenium (19): wynik % under/over, zestawy par H2H, frekwencja
  • bet-at-home (brak danych)

  Wielu bukmacherów online skopiowało kursy od naziemnych bukmacherów z drobną korektą. Niektórzy wystawili autorskie kursy, nawet z kilkuprocentowym surebetem, żeby zapewnić sobie stawki na jedną ze stron oferty. Konkurowanie bukmacherów między sobą jest korzystne dla sprytnych graczy.

  Sposoby wystawiania kursów przez firmy bukmacherskie

  Bardzo intensywnie obserwowałem rynki zakładów politycznych przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. Można było zaobserwować zupełnie różne sposoby wystawiania zakładów i strategie bukmacherów na % zdobytych głosów przez partie polityczne. Najlepiej widoczne było to na linii Betano - Unibet.

  Betano postanowił w zakładach under/over utrzymywać stały kurs 1.87 under/over utrzymując stałą marżę na poziomie 8%. W zależności od tego jak gracze stawiali, linia się zmieniała, np. linia na partię Korwin z 4.5% dzięki postawionym zakładom urosła do 5,75% do czasu zamknięcia zakładów, wzrosty linii następowały co 0,25%.

  W pewnym momencie występowały całkiem opłacalne middle betyUnibet natomiast trzymał linie, a kursy w zależności od postawionych zakładów zmniejszał bądź zwiększał. Miało to miejsce w zakładach na linie 10.5% dla Zjednoczonej Lewicy przy stanie początkowym 1,85-1,85 under/over. Bardzo szybko kursy na under poszybowały w dół ze względu na zbyt dużą linię w porównaniu do innych bukmacherów.

  Bet-at-home wystawił tuż przed samymi wyborami bardzo bogatą ofertę starając się robić zakłady w taki sposób, aby kursy na handicapy i linie procentowe wynosiły między 1.80 a 1.85 co i tak umożliwiło mi odnalezienie w całej ofercie opłacalnych zakładów.

  Autor: paweltyper

  Literatura

  [1] House of cards - amerykański serial pokazujący polityczne intrygi od środka; trzeba zobaczyć obowiązkowo przynajmniej 1 sezon

  [2] TNS Polska - były prezes Rady Ministrów, Kazimierz Marcinkiewicz, polecił w wywiadzie w Tomaszem Lisem (2015) sondaże OBOP-u jako najbardziej wiarygodne

  [3] Jak to się robi - film dokumentalny, który przedstawia eksperyment mający udowodnić tezę Piotra Tymochowicza, że z każdego można zrobić liczącego się polityka

  [4] Wyniki wyborów parlamentarnych 2015 w Polsce

  Zobacz też:
  Wybory prezydenckie 2015
  Piłka nożna
  Polscy bukmacherzy

  Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


  Tagi:dyscypliny  polityka  polska 
   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.

  Captcha

  Komentarze (1)  • (1156)
   30-06-2016 10:42 (czw)

   Ciekawy wywiad po BrExit w UK. Jak to wyglądało od strony zakładów bukmacherskich? Obroty prawie tak jak na Super Bowl! Wielu traderów finansowych niwelowało ryzyko na forexie FUNT/DOLAR stawiając u bukmacherów po wysokim kursie :)

   http://www.gpwa.org/article.asp?id=218009

   45 42 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top