ARTYKUŁ

  Ustawa hazardowa 2017

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 4/5
  Głosów: 6
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Nowelizacja ustawy hazardowej w 2009 roku była bublem prawnym. PiS zapowiadał pierwotnie, że to naprawi nowoczesnym modelem duńskim. W rzeczywistości potajemnie przygotował pogorszenie sytuacji, co będzie rujnowało polski budżet przez kolejne lata.

  W grudniu 2016 Magdalena Durecka ujawniła, że za kolejną niekorzystną nowelizacją ustawy hazardowej stoi łapówka o sumie 120 mln PLN. Polska straci na tym 4-5 miliardów + rocznie 1-2 mld PLN potencjalnych zysków z powodu braku modelu duńskiego. Komentarz w wywiadzie: Nowa afera hazardowa: Miliardy wypłyną z Polski

  1. Nowelizacja ustawy hazardowej

  Jak możemy przeczytać w rządowym projekcie ustawy[2] nowelizacja ustawy o grach hazardowych ma mieć na celu:

  1. Ograniczenie zjawiska "szarej strefy" w branży gier hazardowych.
  2. Zapewnienie jak najwyższego poziomu ochrony graczy przed negatywnymi skutkami hazardu oraz podniesienie poziomu społecznej świadomości co do zagrożeń wynikających z korzystania z usług nielegalnych operatorów hazardowych.

  Przypomnijmy, że zgodnie z raportem przygotowanym przez Roland Berger na wniosek  rządu polskiego "szara strefa" obejmuje ponad 90% rynku hazardowego w Polsce w latach 2009-2016.

  Zdaniem wielu ekspertów model duński jest najlepszym sposobem na zmniejszenie szarej strefy, co zapewniłoby przychody Skarbowi Państwa i umożliwiłoby ponad 5.000.000 polskich hazardzistów uzyskiwanie legalnych przychodów z hazardu.

  Działalność tzw. "nielegalnych bukmacherów" w Polsce jest jednak zgodna z prawem Unii Europejskiej, dlatego szara strefa ma się tak dobrze. Za rządów PO to gracze byli ścigani i karani za korzystanie  z nielegalnych bukmacherów.

  15 grudnia 2016 nowelizacja ustawy hazardowej została zaplanowana by wejść w życie z dniem 1 kwietnia 2017, z częścią artykułów obowiązujących od 1 lipca.

  Ważniejsze zmiany, które zostaną wprowadzone wraz z proponowaną nowelizacją:

  • dostęp do bukmacherów bez polskiej licencji może być blokowany, a użytkownik przekierowywany na stronę Ministerstwa Finansów z informacją o "nielegalności" podmiotu - lekarstwem na to będzie korzystanie z VPN'ów
  • z nielegalnych stron mają być usuwane odnośniki, oferujące szybkie wpłaty
  • gry na automatach poza kasynami i kasyno online będą objęte monopolem państwa - będzie je prowadzić Totolizator Sportowy, który zleci amerykańskiej firmie zakup 60.000 automatów (koszt ok. 1,8 mld PLN + koszty obsługi szacowane na drugie tyle)
  • zakaz posiadania automatów do gier przez nieuprawnione podmioty
  • poważne turnieje pokera nadal nie będą mogły być organizowane w Polsce, gdyż warunki koncesji są kompletnie nieopłacalne
  • archiwizacja danych teleinformatycznych związanych z grami na automatach ma być podniesiony do 5 lat (w UE to standard)
  • wprowadza mechanizmy weryfikacji wieku i możliwość kontrolowania swojej aktywności przez graczy (stary standard z UE)
  • utworzony zostanie Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, finansowany z wpływów z automatów objętych monopolem (pięknie się nazywa, nie?)

  Aktualny przebieg procesu legislacyjnego dot. ustawy hazardowej

  2. Konieczność nowelizacji ustawy

  W obliczu negatywnych skutków nowelizacji ustawy hazardowej w 2009 roku było oczywistym, że ustawę trzeba poprawić. Oczywistym dla każdego zdrowomyślącego ekonomisty i patrioty, któremu zależy na tym, aby państwo dobrze prosperowało. Niestety to nie zawsze pokrywa się z polityką.

  Projekt zmian patologicznej ustawy hazardowej z 2009 roku był opracowywany od przełomu 2014/2015 roku. Wówczas sytuacja polityczna nie pozwalała, aby wprowadzić go do Sejmu (większość miała PO).

  Rządy PO osiągnęły swoje cele - wylobbowały zagranicznych bukmacherów kosztem krajowych bukmacherów stacjonarnych. Pan Jacek Kapica "dzielnie walczył" z legalnie działającymi firmami hazardowymi i fenomenalnie zastraszał nieświadomych graczy.

  Te polityczne decyzje wygenerowały ogromne straty dla polskiej gospodarki! Stracił na tym Skarb Państwa, polskie kluby sportowe, bukmacherzy stacjonarni (zakaz sponsorowania) i branże połączone ze sportem. Polska branża hazardowa została sparaliżowana w latach 2010-2016, przenosząc się do szarej strefy (która w latach 2009-2016 sięgała ponad 90% wg raportu Roland Berger) i dając ogromną przewagę w rozwoju zagranicznym podmiotom.

  Po objęciu przez PiS rządów większościowy w październiku 2015, wszystkie swoje działania skierował w kierunku demokracji totalitarnej i spełnienia głównej obietnicy pt. "500+". Na tą obietnicę nie mieli pokrycia finansowego, więc rozpoczęli poszukiwania w różnych sektorach, w tym hazardowym.

  Pierwsze wzmianki o konieczności ponownej regulacji branży hazardowej pojawiły się w mediach około 15 stycznia 2016 roku. PiS-owi nie opłacało się wprowadzić ustawy z dnia na dzień. Najpierw nagłośnili sprawę medialnie, by przygotować "ciemny lud" do zmian i zbadać jak wielki pojawi się "opór". Wykorzystali tą propagandę, by pokazać partię PO w negatywnym świetle, która była głównym autorem afery z 2009 roku. Propaganda poszła świetnie, ale wcale nie mieli zamiaru niczego naprawiać. Posłużono się Jarosławem Gowinem, który jak chorągiewka na wietrze sympatyzował z obiema stronami barykady nie ustając w obietnicach.

  Jak się okazało we wrześniu 2016, była to "zasłona dymna", by PiS mógł spokojnie pracować nad właściwą ustawą, bez negatywnego szumu w mediach. W grudniu 2016 PiS błyskawicznie przepchnął swój projekt bez żadnych konsultacji z ekspertami i pomimo racjonalnych głosów sprzeciwu.

  Wygląda na to, że mamy do czynienia z potężną aferą hazardową pod kierownictwem Janczyka.

  3. Alternatywne projekty ustawy hazardowej

  Hazard w Polsce jest źle uregulowany. Trzeba to naprawić i jest to tylko kwestią czasu. Nie ma więc co płakać, że kiedyś było lepiej. Zmiany są konieczne i w końcu możliwe do przeprowadzenia. Jak sobie poradziły z hazardem inne kraje?

  Politycy mogli przyjąć np. model Francji, gdzie podatek od obrotu uderza w jakość świadczonych usług. Wtedy żaden zawodowy gracz nie dałby rady zarabiać na zakładach legalnie. Nie osiągnięto dobrego rozwiązania dla wszystkich zainteresowanych stron.

  Moglibyśmy też trafić na jeszcze gorszy model włoski, gdzie gracze płacą 2-11% od każdego zakładu, a bukmacherzy 20% od przychodu brutto. W dobrym modelu duńskim płacą tylko bukmacherzy 20%, a gracze już nie, dzięki czemu obstawianie nadal może się opłacać.

  A może powinniśmy przyjąć model bułgarski, gdzie tylko gracze płacą 15% od każdego kuponu, a bukmacherzy nic? To jest dopiero chore, by oskubywać obywateli, a żeby wielkie firmy nie odprowadzały ogromnych podatków do Skarbu Państwa!

  Na Cyprze i w Estonii bukmacherzy mają Eldorado, bo płacą odpowiednio tylko 10% i 5% od przychodu brutto. Są to jednak dużo mniejsze kraje. Polska nie może sobie pozwolić na tak niskie pułapy, w kraju w którym hazard jest bardzo popularny. Z kolei 30% w Grecji jest już stawką mocno odstraszającą.

  wplywy-podatkowe-2002-2013.png GGR = Gross Gaming Revenue, czyli przychód brutto z gier

  regulacje-kraje-ue2-2013-500x235.png

  Model duński jest naprawdę najbardziej optymalny obiektywnie rzecz biorąc. Nie da się zadowolić wszystkich: państwa, klubów sportowych, bukmacherów, graczy. Trzeba znaleźć dobry konsensus i model duński właśnie nim jest.

  Literatura

  [1] Nowelizacja ustawy hazardowej 2016 - treść nowelizacji ustawy o grach hazardowych przekazanej z Sejmu do Senatu dnia 15.12.2016

  [2] Przebieg procesu legislacyjnego w Sejmie dot. ustawy hazardowej 

  [3] Stawki podatkowe - finanse.mf.gov.pl

  [4] Poseł PiS w Sejmie: rynek gier wymaga uregulowania (27.01.2016)

  [5] Czas na zmiany wzorem Danii? - Polska The Times

  [6] Spillemyndigheden.dk - duński organ gier, lista wykupionych licencji na 2016 rok

  [7] Regulacje w zakresie rynku zakładów wzajemnych online w Polsce - raport z roku 2016, Roland Berger na zlecenie Remote Gambling Association

  [8] Pierwszy krok do cenzury internetu - reakcje na Wykop.pl

  Zobacz też:
  Ustawa hazardowa - forum SureBety.pl
  Skutki ustawy hazardowej 2009
  Kiedy gracz ma problem z hazardem?

  Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 4/5
  Głosów: 6
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


  Tagi:ustawa hazardowa  polska  surebety 
   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.

  Captcha

  Komentarze (415)  • (2)
   10-04-2017 11:02 (pon)

   Dzisaj dostałem takiego smsa:

   "Szanowni Panstwo, informujemy, ze Panstwa sprawa zostala zakwalifikowana do kolejnego etapu - postepowania egzekucyjnego. Kancelaria Signi

   Myślicie, że bagiety już po mnie jadą czy to jakaś podpucha? Dostał ktoś coś takiego?

   Odpowiedzi: 1
   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1)
   09-04-2017 23:57 (nd)

   Mam takie pytanie skoro wycofali kenoGO z Polskiej strony to moge grać nadal tu https://www.lottoland.com/sofortlotterien/kenogo ?

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (9)
   09-04-2017 16:57 (nd)

   Poker to hazard! Wy się sami oszukujecie! Gry umiejętności to są gry typu brydź, szachy czy warcaby.

   Odpowiedzi: 1
   0 1 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (9)
   09-04-2017 16:44 (nd)

   jak zagramy w szachy i w puli będzie do wygrania 20 zł to jest to hazard czy nie hehe?

   Odpowiedzi: 1
   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (7)
   09-04-2017 13:45 (nd)

   Co do ustawy hazardowej to wczoraj byłem barze na wódeczce i patrzę, a tu niema jednorękich bandytów. Pomyślałem  ustawa hazardowa działa. Później zwróciłem uwagę na 3 klientów przy barze z tabletami, myślę idioci przyszli do baru bawić się tabletami. Okazało się że teraz po wejściu ustawy, tak wygląda jednoręki bandyta. Płaci się barmance, ona nabija kredyty na tablecie i wydaje klientowi tablet, Nawet dawała ręcznik by podłożyć pod tablet i dobry kąt do wzroku ustawić. :) Polak potrafi obejść wszystkie ustawy hahahaha

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 83.9.***.***
   08-04-2017 15:18 (sob)

   Poker to hazard! Wy się sami oszukujecie! Gry umiejętności to są gry typu brydź, szachy czy warcaby.

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 148.81.***.*
   07-04-2017 13:25 (pt)

   tak się bawi tak się bawi STS (w bet365)

   http://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_F9uaxVFxJuoCSzEhZhyvlOPTNNvTRMlv.jpg

   Odpowiedzi: 1
   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 78.11.***.*
   06-04-2017 22:35 (czw)

   Nie rozumiem czemu ustawę hazardową wrzucamy do jednego worka razem z pokerem?? Jeszcze zrozumiem zakłady sportowe bo jednak tam statystyka ustala kursy i do końca nie wiesz czy jeśli zagrasz na Agnieszke to ona wygra czy wygra Serena ale.... jeśli zakazujemy pokera  to wypadałoby coś o tym pokerze wiedzieć..... a niestety Ci co zakazują nie mają zielonego pojęcia co tak właściwie znaczy poker..... to tak jakby zakazali szachy bo paru chłopków umówiło się po 10zł w piwnicy i grają sobie turniej szachowy...... Poker był jest i będzie grą umiejętności o czym świadczy fakt że czołowi światowi pokerzyści cały czas są na szczycie i cały czas wygrywają te turnieje tak jak Federer w tenisa czy Selby w snookera,  czego nie można powiedzieć o "zawodowych" graczach na automatach.... ale to nie znaczy że mamy im tego zakazywać.... mówiąc o młodziezy że pójdzie i przegra życie na automatach to nie chodzi o ustawę tylko o rodziców i wychowanie dziecka.... zakaz gry na zakładach automatach czy w pokera może tylko zaszkodzić społeczeństwu .."zakazany owoc"... poza tym nie ma się co oszukiwać ten kto gra i tak będzie grał więc jedyny słuszny wniosek jaki przychodzi mi na myśl to mafia..... niestety... ktoś chce żeby w Polsce było tak a nie inaczej i komuś jest to na rękę niestety..... a więc wiedzcie że nie chodzi tu o patologie w rodzinie i samobójstwa bo to Was tylko może pogrążyć :) chodzi o coś co Państwu ma dać większą niezależność podobno...

   Odpowiedzi: 1
   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top