ARTYKUŁ

  Ustawa hazardowa 2017

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 4/5
  Głosów: 6
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Nowelizacja ustawy hazardowej w 2009 roku była bublem prawnym. PiS zapowiadał pierwotnie, że to naprawi nowoczesnym modelem duńskim. W rzeczywistości potajemnie przygotował pogorszenie sytuacji, co będzie rujnowało polski budżet przez kolejne lata.

  W grudniu 2016 Magdalena Durecka ujawniła, że za kolejną niekorzystną nowelizacją ustawy hazardowej stoi łapówka o sumie 120 mln PLN. Polska straci na tym jednorazowo 4-5 miliardów + 1-2 mld PLN rocznie potencjalnych zysków z powodu braku modelu duńskiego. Komentarz w wywiadzie: Nowa afera hazardowa: Miliardy wypłyną z Polski (VIDEO)

  1. Nowelizacja ustawy hazardowej

  Jak możemy przeczytać w rządowym projekcie ustawy[2] nowelizacja ustawy o grach hazardowych ma mieć na celu:

  1. Ograniczenie zjawiska "szarej strefy" w branży gier hazardowych.
  2. Zapewnienie jak najwyższego poziomu ochrony graczy przed negatywnymi skutkami hazardu oraz podniesienie poziomu społecznej świadomości co do zagrożeń wynikających z korzystania z usług nielegalnych operatorów hazardowych.

  Przypomnijmy, że zgodnie z raportem Roland Berger, przygotowanym na wniosek rządu polskiego, "szara strefa" w latach 2009-2016 obejmowała ponad 90% rynku hazardowego w Polsce. Oznacza to, że legalni bukmacherzy stanowili mniej niż 10% polskiego rynku zakładów!

  Po wejściu tej ustawy 1 kwietnia 2017 bardzo wielu internetowych bukmacherów wycofało się z Polski. Z dniem 1 lipca 2017 nielegalni bukmacherzy będą blokowani na poziomie dostawców Internetu.

  Zobacz aktualną listę bukmacherów dostępnych dla Polaków.

  Nowelizacja ustawy hazardowej 2017 zmniejszy problem szarej strefy, ale będzie to "wylanie dziecka z kąpielą", a nie wprowadzenie optymalnego modelu.

  Zdaniem wielu ekspertów model duński jest najlepszym sposobem na zmniejszenie szarej strefy, co jednocześnie zapewniłoby przychody Skarbowi Państwa i umożliwiłoby ponad 5.000.000 polskich hazardzistów uzyskiwanie legalnych przychodów z hazardu.

  Ważniejsze zmiany, które zostaną wprowadzone wraz z proponowaną nowelizacją ustawy hazardowej 2017:

  • dostęp do bukmacherów bez polskiej licencji może być blokowany, a użytkownik przekierowywany na stronę Ministerstwa Finansów z informacją o "nielegalności" podmiotu
  • z nielegalnych stron mają być usuwane odnośniki, oferujące szybkie wpłaty
  • gry na automatach poza kasynami i kasyno online będą objęte monopolem państwa - będzie je prowadzić Totolizator Sportowy
  • zakaz posiadania automatów do gier przez nieuprawnione podmioty (powstały quizomaty)
  • poważne turnieje pokera nadal nie będą mogły być organizowane w Polsce, gdyż warunki koncesji są kompletnie nieopłacalne
  • archiwizacja danych teleinformatycznych związanych z grami na automatach ma być podniesiona do 5 lat (w UE to standard)
  • wprowadza mechanizmy weryfikacji wieku i możliwość kontrolowania swojej aktywności przez graczy (stary standard z UE)
  • utworzony zostanie Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, finansowany z wpływów z automatów objętych monopolem (pięknie się nazywa, nie? ale nie ma wielu osób do leczenia)

  2. Przygotowanie nowelizacji ustawy hazardowej 2010

  W obliczu negatywnych skutków nowelizacji ustawy hazardowej z 2010 roku było oczywistym, że ustawę trzeba poprawić. Oczywistym dla każdego zdrowomyślącego ekonomisty i patrioty, któremu zależy na tym, aby państwo dobrze prosperowało. Niestety to nie zawsze pokrywa się z polityką.

  Projekt zmian patologicznej ustawy hazardowej z 2010 roku był opracowywany od przełomu 2014/2015 roku. Wówczas sytuacja polityczna nie pozwalała, aby wprowadzić go do Sejmu (większość miała PO).

  Rządy PO osiągnęły swoje cele - wylobbowały zagranicznych bukmacherów kosztem krajowych bukmacherów stacjonarnych. Pan Jacek Kapica "dzielnie walczył" z legalnie działającymi firmami hazardowymi i fenomenalnie zastraszał nieświadomych graczy.

  Te polityczne decyzje wygenerowały ogromne straty dla polskich finansów! Stracił na tym Skarb Państwa, polskie kluby sportowe, bukmacherzy stacjonarni (zakaz sponsorowania) i branże połączone ze sportem. Polska branża hazardowa została sparaliżowana w latach 2010-2016, przenosząc się do szarej strefy (w latach 2010-2016 sięgała ponad 90% wg raportu Roland Berger) i dając ogromną przewagę w rozwoju zagranicznym podmiotom.

  Po objęciu przez PiS rządów większościowy w październiku 2015, wszystkie swoje działania skierował w kierunku demokracji totalitarnej i spełnienia głównej obietnicy pt. "500+". Na tą obietnicę nie mieli pokrycia finansowego, więc rozpoczęli poszukiwania w różnych sektorach, w tym hazardowym.

  Pierwsze wzmianki o konieczności ponownej regulacji branży hazardowej pojawiły się w mediach około 15 stycznia 2016 roku. PiS-owi nie opłacało się wprowadzić ustawy z dnia na dzień. Najpierw nagłośnili sprawę medialnie, by przygotować "ciemny lud" do zmian i zbadać jak wielki pojawi się "opór". Wykorzystali tą propagandę, by pokazać partię PO w negatywnym świetle, która była głównym autorem afery z 2009 roku. Propaganda poszła świetnie, ale wcale nie mieli zamiaru niczego naprawiać. Posłużono się Jarosławem Gowinem, który jak chorągiewka na wietrze sympatyzował z obiema stronami barykady nie ustając w obietnicach.

  Jak się okazało we wrześniu 2016, była to "zasłona dymna", by PiS mógł spokojnie pracować nad właściwą ustawą, bez negatywnego szumu w mediach. W grudniu 2016 PiS błyskawicznie przepchnął swój projekt bez żadnych konsultacji z ekspertami i pomimo racjonalnych głosów sprzeciwu.

  Wygląda na to, że mamy do czynienia z potężną aferą hazardową pod kierownictwem Janczyka.

  3. Alternatywne projekty ustawy hazardowej

  Hazard w Polsce jest źle uregulowany. Jak sobie poradziły z hazardem inne kraje?

  Politycy mogli przyjąć np. model Francji, gdzie podatek od obrotu uderza w jakość świadczonych usług. Wtedy żaden zawodowy gracz nie dałby rady zarabiać na zakładach legalnie. Nie osiągnięto dobrego rozwiązania dla wszystkich zainteresowanych stron.

  Moglibyśmy też trafić na jeszcze gorszy model włoski, gdzie gracze płacą 2-11% od każdego zakładu, a bukmacherzy 20% od przychodu brutto. W dobrym modelu duńskim płacą tylko bukmacherzy 20%, a gracze już nie, dzięki czemu obstawianie nadal może się opłacać.

  A może powinniśmy przyjąć model bułgarski, gdzie tylko gracze płacą 15% od każdego kuponu, a bukmacherzy nic? To jest dopiero chore, by oskubywać obywateli, a żeby wielkie firmy nie odprowadzały ogromnych podatków do Skarbu Państwa!

  Na Cyprze i w Estonii bukmacherzy mają Eldorado, bo płacą odpowiednio tylko 10% i 5% od przychodu brutto. Są to jednak dużo mniejsze kraje. Polska nie może sobie pozwolić na tak niskie pułapy, w kraju, w którym hazard jest bardzo popularny. Z kolei 30% w Grecji jest już stawką mocno odstraszającą.

  wplywy-podatkowe-2002-2013.png GGR = Gross Gaming Revenue, czyli przychód brutto z gier

  regulacje-kraje-ue2-2013-500x235.png

  Model duński jest obiektywnie najbardziej optymalny. Nie da się zadowolić wszystkich: państwa, klubów sportowych, bukmacherów, graczy. Trzeba znaleźć dobry konsensus i model duński właśnie nim jest.

  model-dunski-polska650.jpg Przychody z hazardu w Danii a w Polsce, SureBety.pl

  Literatura

  [1] Przebieg procesu legislacyjnego ustawy hazardowej 2017 - przebieg i treść nowelizacji ustawy o grach hazardowych

  [2] Przebieg procesu legislacyjnego w Sejmie dot. ustawy hazardowej 

  [3] Stawki podatkowe - finanse.mf.gov.pl

  [4] Czas na zmiany wzorem Danii? - Polska The Times

  [5] Spillemyndigheden.dk - duński organ gier, lista wykupionych licencji na 2016 rok

  [6] Regulacje w zakresie rynku zakładów wzajemnych online w Polsce - raport z roku 2016, Roland Berger na zlecenie Remote Gambling Association

  Czytaj dalej:
  Jak omijać ustawę hazardową 2017?

  Ostatnia aktualizacja: 9.11.2017

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 4/5
  Głosów: 6
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


  Tagi:ustawa hazardowa  polska  surebety 
   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.

  Captcha

  Komentarze (427)  • (41)
   10-01-2018 08:20 (śr)

   https://www.bankier.pl/wiadomosc/Od-lutego-wygrane-w-grach-hazardowych-bez-10-proc-PIT-4057467.html

   Likwidacja dodatkowego 10% podatku od wygranych powyżej 2280 PLN?

   Odpowiedzi: 3
   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (126)
   06-01-2018 04:42 (sob)

   Abes1 ma rację , zbyt wielkie słowa z tą niezależnością finansowa . Ale nie zmienia to faktu że gracz miał szansę wygrywać i zapewne sporo osób było w stanie ugrać jakiś grosz na różnego rodzaju przyjemności , teraz dzięki ustawie już nie mają na to szans nawet jeśli będą dobrze typować to i tak podatek obrotowy połknie ich zyski . Zdecydowana większość może i nawet 90% przestraszyła się ustawy i nie gra u "zagranicznych" nie mam żadnych badań na potwierdzenie tego ale tak przypuszczam z tego co pamiętam jak użytkownicy na różnych forach byli wystraszeni jak dzieci a popłoch potęgowali opłacani pracownicy STS ktorzy straszyli jakich to nowości technicznych będzie używał rząd i wszystkich łapał co grają u zagranicznych . Wszyscy ogarnięci którzy wiedzieli że to bajki grają i jakoś żyjemy i nikt nas nie zamyka do więzień itp. Zbyt wiele firm przestało  nas obsługiwać aby było tak dobrze jak do tej pory , z tych największych został tylko jeden Azjata u którego można solidnie pograć a do rejestru nie trafił chyba tylko dzięki temu że na ich stronie nie ma polskojęzycznej wersji , chodziaz w sumie betfair też nie miał ale nie musieli trafiać do rejestru bo sami zbanowali nas.

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 94.254.***.**
   02-01-2018 10:03 (wt)

   Ja stawiam na emigrację, ta ustawa nie została stworzona z miłości do graczy, tylko dlatego, że grupa polskich bukmacherów zapragnęła mieć oligopol, aby z milionerów stać się miliarderami. Stąd właśnie tak wysoki podatek, który wymusza obstawianie wysokich i ryzykownych kursów, lub całkiem mało prawdopodobnych akumulatorów. Przekonali polityków obecnej władzy (wiadomo jak), i mamy to co mamy. Ja grałem wcześniej w Bet365 i że 100 złotych zrobiłbym w kilka miesięcy 5500 stosując niskie kursy na piłkę ręczną na żywo. Takie rzeczy są tylko u takich bukmacherów jak bet365, bo właśnie po to się gra, aby zarobić i w coś zainwestować, np we własny biznesik. To co było przed obecną ustawą, to była możliwość dla setek tysięcy ludzi do samodzielności finansowej. Oczywiście jest jeszcze  jeden aspekt, biedakami łatwiej manipulować i niszczyć, bo nie mają czym się obronić. Teraz jeśli chce się mieć to samo, trzeba uciekać. 

   Odpowiedzi: 2
   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (2)
   01-08-2017 10:52 (wt)

   no niestety :( prawa nie zmienimy musimy jako gracze sie z tym pogodzic .. no ja to polecam Fortune albo LVBET

   pozdrawiam wszystkich graczy z calej pieknej Polski :D

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 37.248.***.**
   22-06-2017 09:10 (czw)

   http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1052492,tsue-zajmie-sie-polskimi-przepisami-dotyczacymi-hazardu.html

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 185.137.**.**
   06-06-2017 15:58 (wt)

   Wiadomo może, czy ta ustawa została już notyfikowana przez Komisję Europejską? Czy nadal tam u nich leży i nadal nic nie wiadomo? 

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (79)
   08-05-2017 20:55 (pon)
   http://e-playbet.com/operatorzy-juz-blokuja-serwisy-hazardowe/ 0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1)
   09-04-2017 23:57 (nd)

   Mam takie pytanie skoro wycofali kenoGO z Polskiej strony to moge grać nadal tu https://www.lottoland.com/sofortlotterien/kenogo ?

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top