SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Od 1 kwietnia 2017 obowiązuje w Polsce nowa ustawa hazardowa, która podtrzymuje zakaz obstawiania u zagranicznych bukmacherów. Zostały wprowadzone mechanizmy cenzury i blokad płatności. Największym problemem graczy jest wciąż podatek obrotowy 12% od każdego zakładu. Gracze znajdują pomoc na SureBety.pl.

  O zdrową ustawę hazardową walczył śp. Rafał Wójcikowski, który zginął w dziwnych okolicznościach 19 stycznia 2017.

  Historia ustawy hazardowej w Polsce

  8.05.2019 - Marszałek Sejmu RP publikuje jednolity tekst ustawy hazardowej z dnia 19 listopada 2009, który obejmuje nowelizację z 2017 i kilka mniejszych aktów prawnych

  1.04.2017 - wchodzi w życie nowelizacja ustawy hazardowej, której część przepisów obowiązuje od 1.07.2017 (dot. blokowania "nielegalnych" operatorów)

  1.01.2010 - wchodzi w życie nowa ustawa o grach hazardowych, która została wydana 19.11.2009

  Trzon tej ustawy został zachowany przez nowelizację z 2017 roku. Zobacz nasz artykuł Ustawa hazardowa 2010.

  29.07.1992 - ustawa o grach losowych i zakładach wzajemnych

  Ustawa ustalała katalog gier losowych i zakładów wzajemnych. W przypadku sporu, czy gra należy do katalogu, decydował Minister Finansów.

  Prowadzenie gier liczbowych i loterii pieniężnych stanowił monopol państwa (Totalizator Sportowy). 1.01.2010 ustawa została uchylona.

  Najważniejsze postanowienia ustawy hazardowej 2017

  Po wprowadzeniu nowelizacji ustawy hazardowej dnia 1 kwietnia 2017 wiele się zmieniło na polskim rynku zakładów bukmacherskich. 

  Najważniejsze zmiany jakie zaszły to:

  1. Zabrania się reklamy nielegalnego hazardu (art. 29.1), informowania o sponsorowaniu z wyjątkiem zakładów wzajemnych (art.29.2 i 29.3). Zakaz nie obejmuje samego lokalu, w którym prowadzona jest działalność (art. 29.5).
   Przez reklamę rozumie się publiczne rozpowszechnianie znaków towarowych lub symboli graficznych, oznaczeń, nazw związanych z podmiotem prowadzącym działalność hazardową bez licencji (art. 29.6-29.11).
  2. Powstał Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą.
  3. Domeny nielegalnych bukmacherów są wpisywane do Rejestru, a potem blokowane na poziomie dostawcy Internetu.
  4. Banki polskie nie mogą realizować przelewów do nielegalnych bukmacherów.
  5. Gry na automatach poza kasynami i kasyno online będą objęte monopolem państwa - będzie je prowadzić Totolizator Sportowy.
  6. Poważne turnieje pokera nadal NIE będą mogły być organizowane w Polsce, gdyż warunki koncesji są kompletnie nieopłacalne.
  7. Wprowadzono mechanizmy weryfikacji wieku i możliwość kontrolowania swojej aktywności przez graczy (w UE jest to standard od dawna).
  8. Utworzony został Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, finansowany z wpływów z automatów objętych monopolem.

  Skutki dla graczy

  1. Wielu rekreacyjnych graczy zakładów bukmacherskich nawet nie próbowało się dowiedzieć jak ominąć nałożone blokady. Część z nich zrezygnowała z gry, a część przeniosła się do legalnych bukmacherów.
  2. Gracze średniozaawansowani i zawodowi zostali odcięci od największej giełdy zakładów oraz od największego brytyjskiego bukmachera z zakładami na żywo. Część zmieniła strategię i obstawia u betbrokera. Zagraniczni bukmacherzy oferują przynajmniej 15% większe zyski (12% podatku + lepsze kursy). Część graczy wyjechała za granicę. Część założyła konta na znajomych za granicą. Część zrezygnowała z obstawiania. Garstka przeniosła się do legalnych bukmacherów.
  3. Najbardziej popularne portfele internetowe - NETELLER i Skrill - przestały realizować transakcje z/do bukmacherów wpisanych do Rejestru Stron Zakazanych. Główną alternatywą stał się ecoPayz.
  4. Wielkość szarej strefy (gracze, którzy obstawiają u nielegalnych operatorów) zmniejszyła się z ok. 90% obrotów i 70% mierzone przychodem GGR (raport Roland Berger 2016) do ok. 60% obrotów (według Ministerstwa Finansów 07.2019). Infor podaje spadek z 84% (2015) do 47% (2019).
  5. Zdaniem SureBety.pl obstawianie zakładów u legalnych bukmacherów jest bardzo trudne, ale wykonalne przy podatku obrotowym 12% od każdego kuponu, ale tylko z uwagi na promocje bukmacherów, którzy biorą na siebie część ciężaru podatku. 
  6. Jeśli wierzyć badaniom CBOS[3] zakłady wzajemne są jedyną legalną w Polsce grą, która przynosi zyski graczom. W praktyce jest to niemożliwe, bo inaczej bukmacherzy zamykaliby interes, a nie otwierali się nowi. Wygląda na to, że próbka badanych była niereprezentacyjna albo ankietowali podali nieprawdę (np. o zarobkach w Internecie, a pytano tylko o bukmacherów naziemnych).

  Skutki dla bukmacherów

  1. Wielu kluczowych zagranicznych bukmacherów jeszcze w lipcu 2017 zrezygnowało z przyjmowania zakładów bukmacherskich od Polaków, aby nie utracić brytyjskiej licencji.
  2. Z miesiąca na miesiąc kolejni bukmacherzy wycofywali się z rynku polskiego.
  3. Obroty legalnych bukmacherów jeszcze w 2017 roku wzrosły o ponad 100%.
  4. Na polskim rynku zakładów bukmacherskich pojawili się nowi bukmacherzy.
  5. Najważniejsi bukmacherzy zagraniczni nie mogą lub nie chcą wejść na polski rynek z przyczyn podatkowych lub politycznych. Pozostali dostępni za pośrednictwem betbrokerów.

  Skutki dla stron hazardowych w Polsce

  1. Urząd Celno-Skarbowy rozpoczął na dużą skalę egzekwowanie karania za reklamowanie nielegalnych bukmacherów. Efektem tego jest coraz mniejsza liczba reklam nielegalnych bukmacherów na polskich stronach internetowych.
  2. Większość legalnych bukmacherów obniżyło wielkość prowizji dla partnerów. W obliczu niemożliwości reklamowania zagranicznych bukmacherów przychody stron pośredniczących w hazardzie drastycznie spadły. Wiele mniejszych stron zostało zamkniętych.

  Skutki dla branży hazardowej w Polsce

  1. Totalizator Sportowy uruchomił pierwsze automaty 1 lipca 2018 po roku czasu od wejścia ustawy. W tym czasie gracze automatów byli skazani na nielegalnych operatorów.
  2. Gracze pokera są nadal zdani tylko na nielegalnych operatorów. Wielu dobrych pokerzystów wyemigrowało.

  Skutki dla polskiego społeczeństwa

  1. Stworzenie Rejestru Domen Zakazanych Gier Hazardowych było pierwszym krokiem do wprowadzenia cenzury w Internecie. Co prawda można ją szybko obejść, ale przejęcie kontroli nad Internetem przez rząd jest bardzo niebezpieczne dla społeczeństwa i może prowadzić do dyktatury.
  2. Kolejne próby cenzurowania Internetu już były podejmowane w postaci przepisów ACTA czy ACTA 2.

  Komentarz polityczny

  Jarosław Kaczyński najchętniej zlikwidowałby całą branżę hazardową w Polsce. Ponieważ uważa, że Polacy są lepszym narodem niż inni Europejczycy, postanowił zamknąć tę gałąź gospodarki dla zagranicznych firm tak, by kapitał nie wypływał z Polski, nawet kosztem mniejszych przychodów państwa.

  A jest już pewne, że wprowadzenie modelu duńskiego przyniosłoby dużo większe przychody dla państwa niż obecny model z podatkiem obrotowym 12%. Dla pana Jarosława Kaczyńskiego ważniejsze jest utrzymanie rynku hazardowego w rękach polskich przedsiębiorców, gdzie pracują Polacy. Ale to się nie uda, bo firmy zagraniczne i tak zostały dopuszczone do konkurencji na polskim rynku.

  Dlaczego zatem nie wprowadzono modelu duńskiego, który przyniósłby 5-10 razy większe przychody dla budżetu państwa?

  Podsumowanie

  Podatek obrotowy 12% od każdego kuponu jest jak kula u nogi w biegu maratońskim. Nie dość, że ogrywanie bukmacherów jest bardzo trudnym zadaniem, to rząd polski jeszcze zrzuca ciężar podatku na Ciebie, a nie na bukmacherów!

  Nie musisz się zgadzać na płacenie 12% podatku od każdego kuponu. Są sposoby, by bezpiecznie obstawiać u zagranicznych bukmacherów. Mogę Ci wysłać szczegóły na email, jeśli mnie o to poprosisz.

  Literatura

  [1] Przebieg procesu legislacyjnego ustawy hazardowej 2017 - przebieg i treść nowelizacji ustawy o grach hazardowych

  [2] Czas na zmiany wzorem Danii? - Polska The Times

  [3] W co grają polscy hazardziści? - badanie CBOS w 2017 roku, na podstawie którego tylko gracze zakładów bukmacherskich zarabiają; badanie nie uwzględnia grających przez Internet

  Zobacz aktualną listę bukmacherów dostępnych dla Polaków

  Ostatnia aktualizacja: 4.10.2019   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (440)  • anonim IP: 178.43.***.***
   23-07-2019 18:26 (wt)

   to niech zagraniczniaki też zapłacą podatek jak polscy właściciele. PiS się postawił i gównojady się zwinęli z Polski. Dziwie się tylko dlaczego w grach komputerowych gdzie występuje hazard ale za wirtualną gotówkę jest zabroniony?

   Odpowiedzi: 1
   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (132)
   22-02-2019 21:09 (pt)

   Słyszał ktos cos o jakis problemach graczy ? Ja mialem problem w 2016 , ale umorzyli , nie przyznawalem sie . Teraz wyglada na to , ze ecopayz pomoze przed tym skur*** rzadem . A z problemow graczy nic nie slysze . A po za tym jestem zainteresowany kontami , czy to z polski czy zagranicznymi , nie tylko Zielonym-z-Całego-Roku . Moj gg : 61931508

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 94.254.***.***
   11-02-2019 19:46 (pon)

   Polska... Typowo... Wszystko jest uzasadnione absurdalne i brzmi jak najbardziej biorokratyczne skomplikowanych i pojebane. 

   Ustawa hazardowa to jest system oszustw zorganizowane na masywne skalach pt. zwiększenia dochód podatkowe, i tu proszę Państwa brzmi dyskryminacja że nasza państwa nie interesuje praw tych gracze których biorą udział tylko ich chce każde ich grosz.

   Szkoda gadać, nie wiem co polski rząd myśli, że każde gracz w bukmachera czy w kasynie siedzi na milion i mu stać? To jest chore kraj i popierdolone rząd, gracze są ludzi też, i ich grosz nie jest gratisowe. 

   To nie może być tak  że Anglik w UK zarabia 3 ktotnie co tu i płaci za żywność i mieszkanie połowa co tu, i wygra za ten sam zakład 25% minimum co tu!

   To nie może być tak, za kasyno co 6 lat muszę zminiec miejsca i rementowac nowe kasyno i urządzić sprzęty a później ukarać od gracze.

   Dość wasze oszustw... Niech reklamują hazard a nie lekki złodzieje

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (113)
   24-06-2018 08:54 (nd)

   Nie wiedziałem gdzie to napisać, wybrałem tę podstronę gdyż w niej jest mowa o prawie. Zagadnienie które poruszę jest trochę nie na temat ale  jest ważne dla internautów jak i administratorów stron internetowych . W dniu 20 czerwca Komisja Prawa Parlamentu Europejskiego przegłosowała artykuły 11 i 13.

   Artykuł 11 Wprowadza podatek od linków

   Artykuł 13  Zobowiązuje właścicieli portali do autocenzury

   źródło: https://web.facebook.com/events/2048781415442076/

   Podsumowując elitom przeszkadza wolność słowa na niektórych stronach internetowych i chcą te strony zlikwidować lub ocenzurować.  Polska nie jest do końca niepodległym krajem (np: ponad 1.5 roku temu chciała zlikwidować zmianę czasu z letniego na zimowy, ale UE na to się nie zgodziła) i będzie zobowiązaniowa przyjąć to prawo.

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 217.99.***.***
   05-05-2018 19:10 (sob)

   I jak po wizycie w UC?

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (12)
   19-04-2018 12:12 (czw)

   Witam. Widzę, że temat ucichł. Dostałem wezwanie do UC na jutro w roli świadka. Czy coś od ostatniej dyskusji się zmieniło? Proszę o jakieś rady.   Odpowiedzi: 3
   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 5.172.***.***
   11-04-2018 18:32 (śr)

   Powiedzcie mi, jak to wygląda z grą w pokera online na zagranicznych portalach? Czy jak zobaczą, że mam wpływy gotówki na konto ze strony pokroju Pokerstars (która jest w tym Rejestrze domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnych z ustawą), to obarczą mnie taką karą, że się zesram? Czy jak to wygląda?   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 94.254.***.**
   11-02-2018 12:40 (nd)

   To jest hipokryzja level master. Stawianie w lotto przez internet OK a u konkurencji nie OK. Przecież to jakiś absurd. 

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top