SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Zachowanie gracza

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 8
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Kahneman i Tversky opracowali teorię perspektywy (Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii), która opisuje rzeczywiste zachowanie człowieka w obliczu ryzyka. Uwzględnia ona empiryczne dane na temat podejmowania decyzji w warunkach niepewności. Wyjaśnia jak i dlaczego zachowanie ludzi często jest irracjonalne a nawet niekonsekwentne.

  Przyjrzyjmy się zatem jakie zachowania możemy zaobserwować u graczy zakładów bukmacherskich:

  Biznesman siedzi przed laptopem w nadziei o dobry wynik Początkujący gracze myślą,
  że mogą wpływać na wynik,
  ShutterStock

  Iluzja kontroli

  Często wykazujemy błędne przekonanie, że precyzja dokonywanych przewidywań w każdej sytuacji powinna wzrastać wraz ze zwiększeniem ilości posiadanych informacji. Przekonanie to jest tak popularne, gdyż nie doceniamy procesów losowych i wszędzie doszukujemy się procesów przyczynowo-skutkowych.

  Złudzenie kontroli jest przeświadczeniem jednostki, że szansa odniesienia przez nią sukcesu jest niewspółmiernie większa niż w rzeczywistości.

  Na przykład gracze w kości rzucają mocniej jeśli chcą wysoką cyfrę, zaś lżej gdy niską.

  Nadmierna pewność siebie

  Ludzie stają się nadmiernie pewni siebie wtedy, gdy czują, że posiadają kontrolę nad przebiegiem zdarzeń. Wyróżnia się 5 rzeczy, które wzmacniają iluzję kontroli:

  Pewna siebie brunetka w czarnej koszulce wskazuje na siebie palcami Pewność siebie jest ważna,
  ale czasami przeszkadza
  ShutterStock
  • Wybór. Gracz wybierając sam mecz, utwierdza się w przekonaniu, że posiada większy wpływ na bieg zdarzeń, niż gdyby postawił go losowo.
  • Sekwencja wyników. Jeśli pojawi się sukces kilka razy z rzędu, gracz poczuje kontrolę nad zdarzeniami, niezależnie czy wyniki mają charakter losowy czy nie.
  • Znajomość problemu. Im więcej wiemy o danym problemie, tym większą iluzję kontroli posiadamy. Bardzo wielu graczy z podstawową wręcz wiedzą czują, że potrafią kontrolować wyniki spotkań.
  • Informacja. Im więcej informacji pojawi się o danym meczu, tym większe złudzenie kontroli odczuwa gracz. Kiedy odbieramy jakąś nową informację, zwykle zwracamy uwagę na jej niezwykłość, pomijając często wagę tej informacji. Zatem nie zawsze nowa wiadomość zwiększa wiedzę gracza.
  • Zaangażowanie. Im większe zaangażowanie gracza, tym większa iluzja kontroli. Śledząc na żywo dany, mamy często wrażenie, że "pilnujemy" jego wyniku. Tak naprawdę nie mamy na to oczywiście żadnego wpływu.

  Efekt posiadania

  Jak to mawiają Anglosasi: strata boli bardziej, niż zysk cieszy.

  Np. stratę 500zł odczuwamy dużo bardziej niż wygraną 500zł. Im więcej zyskujemy, tym z czasem taka sama wygrana ma dla nas mniejszą wartość. Adekwatnie jest ze stratami - im więcej tracimy tym ta sama strata mniej nas boli.

  Funkcja wartości w zależności od uzyskania zysku/straty.

   

  Twórcy teorii perspektywy Kahneman i Tversky odróżniają bardzo wyraźnie kształt funkcji wartości dla strat i dla zysków. W odróżnieniu od teorii oczekiwanej użyteczności (mówiącej o tym, że ludzie kierują się wielkością wartości oczekiwanej przy podejmowaniu decyzji), teoria perspektywy przewiduje, że preferencje decydentów będą zależały od tego jak sformułowany zostanie problem.

  Jeśli punkt odniesienia dobierzemy tak, że wynik podjętej decyzji odczuwany będzie jako zysk, to decydent wykaże awersję do ryzyka. Jeśli natomiast punkt odniesienia ustawimy tak, że wynik podjętej decyzji odczuwany będzie jako strata, decydent wykaże skłonność do ryzyka.

  Kahneman i Tversky zamiast funkcji prawdopodobieństwa wprowadzają funkcję "wag decyzyjnych". Otóż okazuje się, że wagi decyzyjne nie zawsze odpowiadają prawdopodobieństwu. Konkretnie, teoria prospektu twierdzi, że ludzie nie doszacowuja średnich i wysokich prawdopodobieństw, natomiast przeceniają niskie prawdopodobieństwa (rysunek poniżej).

  Funkcja wag powyżej linii y=1/3x dla małych prawdopodobieństw, a powyżej dla dużych.

   

  Efekt posiadania jest to tendencja do uważania swoich rzeczy za bardziej wartościowe niż identyczne nieposiadane.

  Widać to świetnie na wykresie powyżej. Wartość funkcji łagodnie wzrasta tak dla strat jak i dla zysków. Im większy osiągamy zysk, tym mniejsze znaczenie dla nas ono ma (mniejsze przyrosty, bo chcemy coraz więcej). Gdy już zarobimy 500zł, to dopiero zarobienie kolejnych 1500zł daje ten sam poziom wartości (satysfakcji) itd. (to tłumaczy także fakt, że ciężko przestawić się ludziom na mniejsze zarobki po tym jak zarabiali naprawdę dobrze).

  Sytuacja jest symetryczna dla strat. Jednak tutaj strata już 200zł daje taki spadek satysfakcji, jak zarobienie 500zł. A strata 500zł jest 2 razy bardziej odczuwalna od zarobku tej kwoty.

  Przykład efektu posiadania

  Wyobraźmy sobie, że otrzymujemy spadek w formie akcji pewnej firmy X, w której są ulokowane od 20 lat. Czy chcielibyśmy je po takim czasie beznamiętnie sprzedać, aby ulokować w korzystniejszych inwestycjach? Badania wykazały, że ludzie preferują na przyszłość niezmienioną formę inwestycji i generalnie opowiadają się za utrzymaniem odziedziczonej formy i sprzeciwiają się poważniejszym zmianom w ich strukturze. Uważają te udziały jako uprzywilejowane w pewnym sensie.

  Efekt posiadania u graczy

  Dlatego często graczom jest ciężko sprzedać zakład, który był chybioną decyzją póki jeszcze jest ku temu możliwość.

  Gracze przywiązują się często do raz postawionego zakładu. Podejrzewam, że wielu z amatorów nie odsprzedałoby swojego kuponu AKO nawet za większą kwotę niż go nabyli.

  Mężczyzna chwali się drugiemu, że kupił pięć czołgów Lubimy uzasadniać słuszność
  podjęcia błędnych decyzji,
  Andrzej Mleczko

  Racjonalizacja zakupu

  Racjonalizacja zakupu to tendencja do przekonywania samego siebie po fakcie, że podjęło się słuszną decyzję.

  Proces ten ma na celu zachowanie dobrego nastroju po dokonaniu decyzji, co do której miało się wątpliwości. Zwłaszcza po podjęciu błędnej decyzji szukamy mniej lub bardziej fałszywego uzasadnienia.

  Racjonalizacja zagranych typów

  Wątpliwości to chleb powszechni graczy zakładów. Czy często okłamujesz samego siebie wmawiając sobie, że podejmujesz same dobre decyzje? :)

  Efekt status quo

  Efekt status quo to niechęć do zmian i tendencja do akceptowania obecnego stanu rzeczy.

  Konserwatywne podejście

  Łysy meżczyzna w podkoszulku z podniesionymi dłońmi i skrzywioną miną Konserwatywne podejście jest
  wygodne, ale nieopłacalne,
  ShutterStock

  Jak wykazują badania, ludzie zazwyczaj niechętnie zmieniają aktualny stan rzeczy. Niechęć ta tym bardziej się nasila, im bardziej zmiana jest skomplikowana.

  Często jesteśmy świadomi, że dana modyfikacja może nam przynieść znaczne korzyści, ale mimo to wolimy zostawić wszystko tak jak jest. U wielu osób ten efekt jest bardzo silny.

  Status quo graczy

  Przykładem statusu quo w przypadku gracza może być gra tylko u jednego bukmachera. Często nawet jeśli jest świadomy tego, że gdzie indziej będzie miał lepsze kursy lub większe możliwości (np. na giełdzie zakładów).

  Ludzie są z natury wygodni i leniwi moim zdaniem. Dla niektórych założenie nowego konta jest sporym wysiłkiem :)

  Efekt unikania strat

  krótkowzroczne unikanie strat

  Często jest tak, że w dłuższej perspektywie czasu możemy więcej zyskać. Czas pracuje na naszą korzyść. Wielu jednak ludzi patrzy krótkowzrocznie, przez co nie podejmują optymalnych decyzji.

  Badacze wykonali następujący eksperyment:
  Poinformowali pewną grupę pracowników uniwersyteckich o rzeczywistych rocznych stopach zwrotu obligacji i akcji. Zapytali jakie proporcje ich inwestycji ustaliliby dla swojego funduszu emerytalnego. Potencjalni inwestorzy decydowali się na stosunek 60% obligacji i 40% akcji.

  Porównanie rentowności obligacji z indeksem WIG na korzyść WIG.

   

  Drugiej grupie zaprezentowano 30-letnie stopy zwrotu dla obligacji i akcji (oczywiście dla akcji są znacznie lepsze w tak długim okresie). W wyniku tego zdecydowano się aż na 90% udziału akcji.

  Pierwsza grupa nie dostrzegła, że wysokie stopy zwrotu nie tylko usprawiedliwiają ponoszone ryzyko, ale gwarantują wręcz sowitą premię.

  efekt dyspozycji

  Załóżmy, że na jednym przedsięwzięciu zarobiliśmy 20%, a na drugim straciliśmy 20%, przy czym możemy oba kontynuować. Większość osób zrezygnowałaby z pierwszej opcji pieczętując zysk i licząc, że strata zostanie odrobiona. Takie działanie nazywamy efektem dyspozycji. Dlaczego tak postępujemy?

  Przybijanie pieczątki rekąKsięgowanie zysków,
  zostawianie strat
  ShutterStock

  Dążymy do dumy z powodu zysku i unikamy żalu związanego ze stratą. Czy jednak rezygnowanie ze zwyżkującej transakcji jest racjonalnym posunięciem przy jednoczesnym trzymaniu zniżkowej?

  Jeśli zatem odpowiesz na jedno z poniższych pytań "tak", tzn. że ulegasz efektowi dyspozycji:

  - Jeśli tylko inwestycja wróci do poziomu, od razu ją sprzedam.
  - Już tyle straciłem, że absolutnie nie mogę się teraz wycofać.
  - Zostawię tak jak jest, gorzej już chyba być nie może (więcej już chyba nie stracę).

  Od czego zależy jak bardzo bolesna jest dla nas strata? Porównujemy się do ogółu (tak jak w klasie gdy dostaliśmy złą ocenę). Gdy podjęliśmy złą decyzję, w przypadku gdy wiele osób postąpiło podobnie, odczuwamy większy komfort. Gdy więc gracz widzi, że pozostałym osobom dobrze idzie, jest niechętny do zwykłego pogodzenia się ze stratą. Ma wtedy wrażenie, że popełnił błąd, który był możliwy do uniknięcia i po zamknięciu bilansu będzie odczuwał bardzo silny żal.

  Wiele osób korzysta z typów innych typerów, co ze względów emocjonalnych jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli po uwzględnieniu rady analityka, typ okaże się trafiony, gracz przyjmuje całą chwałę na siebie i sukces tłumaczy posiadaną wiedzą oraz umiejętnościami. W przeciwnym wypadku wini doradcę i tym samym obniża poziom żalu.

  Księgowanie mentalne

  Podobne do efektu dyspozycji jest księgowanie mentalne. Jeśli zrealizowałeś zysk, a stratę zapisałeś na papierze, choć w rzeczywistości już ją poniosłeś, to ulegasz mentalnemu księgowaniu.

  Przykładowo gracz stawia progresję na remisy. Realizuje zyski kończąc kolejne progresje. Jednak w pewnym momencie dociera do 7. poziomu. Jego straty wynoszą już 1+2+4+8+16+32+64=127 PLN. Okazuje się, że wystarczy mu gotówki jeszcze na 1-2 poziomy za 128 PLN i 256 PLN.

  W tym przypadku staje przed dylematem czy pogodzić się z utratą 127 PLN i zakończyć progresję, czy też brnąć w to dalej, bez gwarancji czy nie straci jeszcze 128+256=384 PLN. A może i więcej jeśli posunie się do przekroczenia kolejnej granicy i będzie grał za pożyczone pieniądze?

  Efekt utopionych kosztów

  Efekt utopionych kosztów jest jedną z ważnych konsekwencji unikania strat. Wyobraźmy sobie taką sytuację:

  Kolega prosi nas o przeanalizowanie jakiegoś meczu. Po głębszej analizie okazuje się jednak, że ten mecz niczym specjalnym się nie wyróżnia. Zastanówmy się teraz jaki mecz byśmy wybrali, gdybyśmy chcieli coś obstawić. Prawdopodobnie wybralibyśmy właśnie ten analizowany mecz. Dlaczego?

  Nasze wrażenie mogło by być takie, że skoro tyle czasu już poświęciliśmy, warto go zagrać. W czasie transmisji na żywo okazuje się jednak, że nasza drużyna pierwsza traci bramkę. Teraz możemy zacząć odczuwać strach przed zmarnowaniem naszego wysiłku. Stawiamy więc na nią jeszcze trochę pieniędzy uśredniając w górę kurs, głównie dlatego, aby średni kurs na nią postawiony był większy!

  Nie dopłacaj do narzeczonej z którą nie będziesz

  Moim zdaniem uleganie efektowi utopionych kosztów jest jak dopłacanie do narzeczonej, z którą się nie będzie.

  Czarna sylwetka atrakcyjnej kobietyTrzeba umieć się pogodzić
  z nietrafionymi inwestycjami

  Rozumujemy w ten sposób, że jeśli już poświęciliśmy tyle czasu, a potem pieniędzy, to szkoda żeby to wszystko poszło na marne i nie przyniosło zysku. Rezygnujemy zatem z innych meczy i zamiast patrzeć w przyszłość, skupiamy się na naszym przeszłym zaangażowaniu i pod tym kątem podejmujemy decyzje.

  Racjonalny gracz nie bierze pod uwagę przeszłych zysków i strat przy podejmowaniu decyzji.

  Nieracjonalny efekt utopionych kosztów polega na tym, że ludzie są skłonni trwać przy raz podjętej decyzji, jeśli tylko była związana ze znacznym wydatkiem czasu, pieniędzy lub wysiłku. Przywiązanie jest tym silniejsze im więcej tych atutów włożyliśmy w daną transakcję.

  Efekt unikania strat polega na tym, że gracze za wszelką cenę unikają zamknięcia bilansu na minusie.

  Zależność decyzji od wyników

  Często decyzje o przyszłych grach są uzależnione od osiągniętych już wyników. Działamy tak, że po sukcesie jesteśmy skłonni grać dalej i grać nawet bardziej ryzykownie, ponieważ gramy niejako "nie za swoje pieniądze". Jeśli po wygranej 100zł przegramy 50zł, to powiemy "trudno" (mechanizm "na koszt firmy").

  Dobry gracz jednak szanuje każdą złotówkę!

  Natomiast po serii porażek zwykle jesteśmy mocno zniechęceni i wykazujemy zdecydowanie mniejsze skłonności do ryzyka, zrażeni niepowodzeniami (gracze pasywni). Często po takiej sytuacji pozostaje trwale silny lęk przed ponownym spróbowaniem swoich szans.

  Sytuacja nie jest jednak taka prosta.

  Mężczyzna w białej koszuli i krawacie łapie się za głowę Chęć odegrania się jest
  przyczyną dotkliwych strat

  Chęć odegrania się

  Zdarza się, że po przegranej, chcemy się po prostu odegrać. Gracze pasywni niechętnie zamykają dzień z ujemnym saldem i czekają na lepsze czasy. Gracze aktywni chcą szybko odrobić straty i nie traktują żadnej decyzji jako definitywnie zamkniętej. Taka osoba, która nie pogodziła się ze stratą, jest skłonna wziąć udział w dowolnej grze hazardowej, aby tylko zrekompensować straty. Gdyby tych strat nie było, to gracz nie brałby udziału w grze.

  W konsekwencji często w wyniku pośpiechu i nieprzemyślanych decyzji tracą jeszcze większe kwoty. Znamy to dobrze jako chęć odegrania się.

  Gracze zawodowi akceptują porażkę i często kończą grę w danym dniu aby nie wpaść w tilt. Wiedzą, że kolejny dzień da im znów szanse zarobić i wystartują ze "świeżym umysłem" bez bagażu emocjonalnego.

  Hiperboliczne obniżenie wartości

  Hiperboliczne obniżenie wartości to tendencja do preferowania wcześniejszych zysków od późniejszych tym silniej, im oba zyski są bliższe chwili obecnej.

  Przykład obniżenia wartości

  Ludzie preferują otrzymać 50$ od razu niż 100$ za rok. Jednak wolą 100$ za 6 lat niż 50$ za 5 lat. Pierwsza opcja jest bliższa chwili obecnej.

  Oczywiście pieniądze otrzymane wcześniej można zainwestować. Odłożenie wypłaty może ją zdewaluować lub nawet uniemożliwić (np. umrzemy przed wypłatą).

  Hiperboliczne obniżenie wartości wśród graczy betfair

  Stówki na jednej ręce, grosze na drugiejWolimy małe zyski,
  ale od razu

  To zachowanie bardzo dobrze widać wśród graczy tradujących na betfair. Realizują oni często zyski nawet po nieopłacalnych kursach, gdy w długiej perspektywie czasu strategia nieodsprzedawania przyniosłaby im często większe zyski.

  Oczywiście ma to swoje uzasadnienie logiczne. Większa kwota na koncie pozwala tradować dalej i generować dalsze zyski zwiększając ewentualnie stawki. Każdy musi się zastanowić jaka taktyka najbardziej jemu odpowiada. Szybka realizacja zysków, to na pewno "spokojne sumienie". Wystawianie się na ryzyko, to często niepotrzebne nerwy według niektórych.

  Efekt wstecznego myślenia

  Efekt wstecznego myślenia (wiedziałem, że tak będzie) polega na ocenianiu przeszłych wydarzeń jako bardziej przewidywalne niż były w rzeczywistości.

  Siedzący biznesman pokazuje dłonią na ekran laptopa Gdy znamy wynik nasz osąd
  o meczu się zmienia, ShutterStock

  Ja wiedziałem, że tak będzie

  Psychologowie zauważyli, że wiedza o zaistniałym już zdarzeniu modyfikuje uprzednie sądy o prawdopodobieństwie jego wystąpienia (Kozielecki 1977). Zdolność trafnego przewidywanie jest często kluczem w zakładach bukmacherskich (choć nie jest niezbędnym). Niestety mało kto potrafi przewidywać systematycznie i poprawnie wyniki meczów. Rynek jest pełen niespodzianek.

  Co ciekawe po zaistnieniu nawet bardzo mało prawdopodobnego zdarzenia wiele osób uważa, że właściwie, to dało się to przewidzieć wcześniej. Tego typu efekt powoduje, że trudniej jest zauważyć popełnione przez siebie błędy w przewidywaniu.

  Wpływ efektu wstecznego myślenia

  Człowiek często włącza takie informacje do swojej wiedzy, co może powodować zaburzenie hierarchii wartości, pełniąc rolę często dominującą, ponieważ dotyczy zdarzenia dobrze określonego i pewnego. To zaś powoduje, że retrospektywna analiza tego zdarzenia, posiada zupełnie zmienioną hierarchię wartości. Wszystkie inne dane stanowią jedynie tło na temat tego, co mogło się zdarzyć.

  Przyczyna powstawania efektu wstecznego myślenia

  Efekt myślenia wstecznego zachowuje poczucie własnej wartości. Błędy w przewidywaniu mogły obniżyć samoocenę jednostki i wywołać lęk. Dlatego też usprawiedliwiamy się, że właściwie, to wiedziałem, że to się zdarzy. Pomaga nam to utrzymać dotychczasowe poczucie wartości.

  Selektywna percepcja

  Selektywna percepcja to tendencja do zaburzenia postrzegania przez nasze oczekiwania i przekonania.

  Jest to bardzo blisko związany efekt z efektem placebo. Osoba u której obserwuje się efekt nie jest obiektywna i często szuka jedynie potwierdzeń swoich tez.

  Przyłożona lupa do najwyższego z rosnących słupków Jeden element potrafi zaburzyć
  obraz całości, ShutterStock

  Subiektywne postrzeganie meczu przez graczy

  Zdolność do obiektywnego spojrzenia jest dla gracza warunkiem koniecznym do osiągnięcia sukcesu w zakładach. Często bardzo chcemy, aby pierwotnie przez nas postawiony zawodnik wygrał. Gdy widzimy, że gorzej mu idzie, mimo iż wszystko wskazuje na to, że nie wygra meczu, staramy się wychwycić sygnały, które mogą jednak przemawiać na korzyść naszego zawodnika.

  Gracze zawodowi potrafią pogodzić się ze stratą i, mimo sympatii udzielonej zawodnikowi, w sytuacji gdy "mecz się odwraca" realizują stratę jeśli zachodzi taka konieczność.

  Zasada podczepienia

  Zasada podczepienia to tendencja do robienia czegoś lub wierzenia w coś tylko dlatego, że wiele osób tak robi. Jest ona znana jako "owczy pęd". Takie "podążanie za tłumem" nie ocenia rzeczywistych zalet danego zachowania.

  Owczy pęd w zakładach

  Zasada ta bardzo mocno wiąże się z psychologią tłumu.

  W przypadku zakładów podążanie za tłumem rzadko jest wskazane. Oczywiście z tłumem nie należy walczyć. Słuchanie go ślepo może mieć jednak katastrofalne konsekwencje.

  Na przykład wielu graczy stosuje do zakładów system progresji. Nieumiejętne jej wykorzystanie jest prostą drogą do bankructwa. Jest to popularna metoda, ale najlepsi gracze jej nie stosują.

  Dysonans poznawczy

  Dysonans poznawczy to uczucie przykrego napięcia, spowodowanego informacją, która jest sprzeczna z naszym wyobrażeniem siebie jako osoby rozsądnej.

  Wyobrażenie siebie jako gracza

  Allen Iverson przykłada lód do głowy z miną niedowierzaniaKoszykasz Allen Iverson
  nie może uwierzyć

  Ludzie mają pewien obraz świata i samych siebie i czasem te przekonania są wzajemnie sprzeczne. Dysonans pojawia się najczęściej jako wynik zaangażowania się w działanie, które jest sprzeczne z obrazem siebie jako osoby rozsądnej. Powoduje to dyskomfort i chęć zredukowania go zatem:

  • przez zmianę zachowania tak, aby było zgodne z dysonansowym elementem poznawczym. Często doszukiwanie się pozytywnych aspektów decyzji: właściwie to mieli dużo sytuacji, tylko że ich nie wykorzystali...
  • przez uzasadnienie zachowania - zmianę jednego z elementów poznawczych tak, aby był zgodny (a przynajmniej mniej sprzeczny) z zachowaniem: jakby tak spojrzeć na mecze na wyjeździe, a nie tylko wszystkie, to rzeczywiście powinni przegrać.
  • przez uzasadnianie zachowania - dodanie nowych elementów poznawczych, które są zgodne z zachowaniem jednostki: przecież nie wiedziałem, że Iksiński nie będzie grał, jakbym wiedział, to bym nie stawiał.

  Zapytana osoba o jej szanse sukcesu danego przedsięwzięcia prawie zawsze je zawyża, bez względu na wiedzę jaką posiada.

  Mocno zdziwiony biznesman jakby pytał: ja?Co złego to nie ja,
  ShutterStock

  Tendencja samoobronna

  Tendencja samoobronna to zjawisko polegające na przypisywaniu sobie odpowiedzialności za sukcesy, a odpowiedzialności za porażki czynnikom zewnętrznym. Proces ten ma na celu ochronę własnej wartości.

  Tendencja samoobronna jest uważana za zdrowe zjawisko dopóki nie wystąpi w skrajnej wersji.

  Przyczyny porażek

  Będąc świadomym tego procesu warto się zastanowić co tak naprawdę stanowi o moich sukcesach? A co o porażkach?

  Zawodowy gracz akceptuje porażki jako część gry. Wie, że bez porażek gra jest niemożliwa. Skupia się zatem na tym, aby suma wartości sukcesów osiągała większe wartości niż suma porażek.

  Złudzenie ponadprzeciętności

  Złudzenie ponadprzeciętności to tendencja do przeceniania własnych możliwości w porównaniu z innymi ludźmi. Efektem tego jest fakt, iż większość ludzi uważa siebie za lepszych od przeciętnej.

  Skłonność ta uwypukla się szczególnie przy ocenie sfer ważnych dla badanego.

  Ponadprzeciętny gracz

  Pewny siebie brunet opierający się o balustradę z ręką w kieszeni Wielu graczy uważa się
  za ponadprzeciętnych
  ShutterStock

  Przykładem nadmiernej pewności siebie może być sytuacja, w której gracz z 10€ na koncie bukmachera robi 40€. Następnie jednak z niewiadomych przyczyn traci wszystko. Dlaczego?

  W momencie, gdy poczatkującemu graczowi udaje się w relatywnie krótkim czasie zwielokrotnić posiadany (zwykle mały) kapitał, podświadomie lub świadomie myśli on sobie wtedy coś w stylu:

  "Moje decyzje są bardzo dobre. Potrafię ogywać bukmachera. Jeśli będę stawiał częściej, to szybciej pomnożę kapitał."

  Następuje wtedy OBNIŻENIE KONCENTRACJI. Gracz przestaje przywiązywać duże znaczenie do każdego zakładu jaki stawia. PRZESTAJE SZANOWAĆ zarobione ciężko pieniądze tłumacząc sobie, że gra tak właściwie "nie za swoje". A skoro gra za pieniądze wygrane od bukmachera, to może od czasu do czasu sobie "zaryzykować" dla emocji czy zabawy.

  Często wraz z topnieniem zarobionego kapitału może wystąpić niechęć do strat, co spowoduje lawinowy spadek kapitału w wyniku podejmowania nieprzemyślanych decyzji.

  Jeśli jesteś osobą, która często jest zbyt pewna siebie PAMIĘTAJ:

  1. Szanuj każdą złotówkę. Swoją czy z wygranej u bukmachera.
  2. Unikaj wpadania w tilt. Kontynuowanie gry pod wpływem emocji, chęć szybkiego odegrania się to szybka droga do bankructwa.
  3. Wyznacz sobie dzienny limit strat i trzymaj się go!
  4. Wypisz sobie najważniejsze zasady i trzymaj się ich!

  W sferze zakładów wielu graczy uważa się za ponadprzeciętnych. Prawda jest jednak taka, że jedynie 14% osób zarabia na nich, a reszta krąży wokół zera (38%) lub jest na minusie 48% (dane dla próby 833 graczy, zob. zarabianie na zakładach).

  Trzeba się sporo napracować, aby dostać się przynajmniej do grona graczy krążących wokół zera :)

  Temat nadczłowieka poruszali Fryderyk Nietzche i Fiodor Dostojewski.

  Jak poradzić sobie ze swoim zachowaniem?

  Gracze piszą do mnie z pytaniem jak poradzić sobie ze swoim zachowaniem. Na przykład chcą się odegrać mimo tego, że przeczytali już ten artykuł. Jak zapanować nad sobą?

  Lekarze mawiają, że dobra diagnoza to połowa sukcesu. Tak jest i w tym przypadku, ale sama świadomość jaki błąd się popełniło to za mało.

  Dla tych osób, którym trudno okiełznać swoje zachowanie i wciąż popełniają te same błędy mam kilka rad:

  1.  Uświadom sobie jakiego typu błędy popełniasz. Czy chcesz się szybko odegrać, przeszacowujesz lub niedoszacowujesz prawdopodobieństwa, ryzykujesz zbyt dużo by potem w ogromnych nerwach trzymać kciuki za pomyślny wynik? Jak masz coś poprawić jeśli nie widzisz co jest zepsute?
  2. Zadbaj o wysoki poziom koncentracji. Z tego co zauważyłem, popełnianie wciąż tych samych błędów (tak, mi też się to zdarza) jest często związane z niskich poziomem koncentracji. Mocno zachęcam do stawiania zakładów przez max. 6h z rzędu (z przerwami na posiłki) oraz zapewnienie wystarczającej ilości odpoczynku (regularne godziny na sen, czas na relaks i 1-2 dni wolne w tygodniu). Bez tego nie tylko obniżasz swój długoterminowy wynik, ale także niszczysz swoje zdrowie.
  3. Dopisz te i może jeszcze kilka punktów do swojej listy zasad, którą trzymasz przed sobą w miejscu gdzie stawiasz zakłady. I staraj się ich trzymać.

  Zobacz też:
  Błędy w ocenie ryzyka
  Przesądy
  Jak sobie radzić ze stresem?

  Literatura

  [1] Finanse behawioralne (927KB)

  Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 8
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.


  Komentarze (6)  • loque
   14-10-2012 00:51 (nd)
   Kilka rzeczy jest bardzo przydatnych , i w ogóle dobry artykuł , w zasadzie bardzo . Takie coś pewnie jakby chcieć od kogoś innego to w drogiej książce . 202 199 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (4)
   13-10-2012 21:46 (sob)
   Gracze zawodowi akceptują porażkę i często kończą grę w danym dniu aby nie wpaść w tilt. Wiedzą, że kolejny dzień da im znów szanse zarobić i wystartują ze "świeżym umysłem" bez bagażu emocjonalneg - cudownie ujęte 202 206 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (4)
   13-10-2012 15:22 (sob)
   Bardzo dobry artykuł , Bravo rewelacja, jak to czytałem to widziałem "niestety" w tym moją osobą
   1) przykład Liga NBA budze sie rano w sobote na koncie wiecej o 200 zł jest sobota zona ,mnie o cos prosi , jestem spokojny zarazem podniecony zyskiem ,
   2) sobota za tydzien niestetry wtopa 100 zł cza walnąc cos za 150 zł hmmmmm co żona mnie o cos prosi , k...wa nie mam czasu zrób mi kawe musze sie odegrać , hmmm liga japonska o 10 :00 -
   ta nierówna walka trawała 2 lata , teraz jest lepiej bo gram grubiej i troche racjonalnie , ale nie ma co ukrywać ide przez park z dzieckiem i patrze na wyniki , 198 205 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • szachinista
   25-04-2012 11:43 (śr)
   Tak, jest pełno plotek w sieci, że tylko 3%, 5% czy może 1% graczy zarabia :) Nigdzie jednak nie znalazłem faktów na ten temat.

   Postanowiłem więc jakiś czas temu zrobić ankietę i owszem podane 14% dotyczy czytelników SureBety.pl :)

   Podejrzewam, że moi czytelnicy zarabiają więcej niż czytelnicy innych stron, więc plotki mogą być prawdziwe. 203 220 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • graczZachowawczy
   25-04-2012 01:18 (śr)
   14% graczy z surebety.pl pewnie ;) 207 224 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • lelek
   24-04-2012 07:52 (wt)
   kolejny ciekawy artykuł :) mam pytanie, krążą statystyki po sieci, ze zarabia ok 3% grających, skad sie wzielo 14% ? 207 219 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top