Często zdarza się tak, że kurs na daną opcję pewnego zdarzenia spada u wszystkich bukmacherów. Dlaczego tak się dzieje? Co jest tego przyczyną? Jak to wykorzystać?
Spadek kursu występuje na którąś z opcji spotkania. Spadek jednej (np. na gospodarzy) powoduje spadek opcji zależnych (np. kurs do przerwy czy kursy handicapów), o których bukmacherzy nie zawsze pamiętają aby je też zmienić.
Spadki kursów najczęściej mają początek na rynkach azjatyckich. Dzieje się tak, gdyż w Azji są znacznie wyższe limity niż w Europie. Dlatego gdy ktoś grubiej pogra kursy są obniżane. A grubo nie gra się bez powodu...
Potem kursy zwykle spadają na giełdzie zakładów oraz u europejskich bukmacherów. Bukmacherzy którzy "przysypiają" są zwykle stratni odstając od rynku.
Dlaczego kursy spadają? Przyczyn spadku kursu może być wiele. Najczęstszą przyczyną jest insider lub masówka:
Insider może pochodzić od zawodnika, trenera, sędziego lub osoby, która ma bliski kontakt z wymienionymi osobami. Insider powoduje, że kursy na jedną z opcji mogą być przewartościowane. Informacja często wypływa od jednego z zawodników lub osób powiązanych bliżej z zespołem.
Insiderem może być informacja o kontuzjach, chorobie w zespole, nastawieniu graczy, kłopotach finansowych, zmianie trenera albo o ustawieniu meczu i jeśli pochodzi z wiarygodnego źródła ma dużą wartość.
Masówka często wynika z szybko rozprzestrzeniającej się plotki. Zawsze powoduje duże spadki kursów na daną opcję zdarzenia, a nawet wycofywanie zdarzenia z oferty. Oczywiście nie wszystkie gwałtowne spadki mają pokrycie w rzeczywistości, a gracz zakładów musi nauczyć się rozpoznawać co jest przyczyną spadków.
Na rynkach przedmeczowych panuje reguła, zgodnie z którą następują spadki. Jeśli kurs spadnie u bukmacherów azjatyckich lub u bukmachera z najwyższymi limitami na to spotkanie, to spada potem na giełdzie zakładów, a potem u pozostałych bukmacherów.
Trendy wyznaczają bukmacherzy, którzy mają najwyższe limity na rynku, bo tam głównie grają gracze zawodowi i kartele ustawiające mecze.
Spadki kursów można wykorzystać obstawiając je wcześnie z zamiarem zostawienia jako valuebet lub późniejszej odsprzedaży z zyskiem na giełdzie zakładów.
Gdy BetRadar zauważy pierwsze surebety lub duże spadki kursów, wysyłana jest o tym informacja do zapisanych bukmacherów. Mogą oni wtedy skorygować kursy lub ściągnąć zdarzenie z oferty.
Jeśli uda nam się szybko zauważyć spadek i sytuację, w której zaczynają się pojawiać surebety, widać wyraźnie jaki będzie trend ruchu kursów. Łatwo przełożyć taką sytuację na wymierne korzyści.
Literatura
[1] AsianOdds - serwis dla zawodowców do śledzenia ruchu kursów w azjatyckich bukmacherach
[2] NowGoal - 6 w 1 - porównywarka do śledzenia ruchu kursów na rynku, kursy na under/over w malezyjskim formacie kursów
[3] CheckBestOdds.com - strona ze statystykami spadku kursów od 2015 roku (można ustawić sobie powiadomienie - Alert)
Zobacz też:
Popyt i podaż
Tajemnica tradingu
Porównywarka kursów
Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019
reklama
P.S. Jeśli interesują Cię zagraniczni bukmacherzy bez podatku 12%, napisz do mnie.
W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.
zamknij ×
Dodałem do literatury 2 serwisy, gdzie warto rozważyć śledzenie zmian kursów i tradować pod to na betfair.
36 38 OdpowiedzOdpowiedz na komentarz