ARTYKUŁ

  Co to jest VPN

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Może się okazać, że z powodu ustawy hazardowej, od 2017 roku w Polsce zapanuje cenzura, a strony bukmacherskie będą blokowane z polskich adresów IP. Usługa VPN pomoże Ci tą blokadę ominąć łatwo, szybko i tanio. Przeczytaj jak.

  vpn-online.jpg

  1. Co to jest VPN?

  VPN to skrót od angielskiego Virtual Private Network , oznaczający wirtualna sieć prywatna.

  Najprościej mówiąc VPN łączy Cię z innym komputerem (w ramach prywatnej sieci) i pomaga Ci chronić prywatność w Internecie (do pewnego stopnia) oraz maskuje twój adres IP.

  Dzięki VPN komputery działające w różnych podsieciach działają tak jakby było między nimi połączenie prywatne. Łącząc w podsieć komputer z Europy z komputerem z USA, ten europejski, może mieć widoczny na zewnątrz amerykańskiadres IP.

  2. Zastosowanie VPN

  Technologię VPN stosuje się wszędzie tam, gdzie zaletą jest anonimowość, bezpieczne i szyfrowane połączenie, a także po to, by omijać cenzurę w Internecie. Tutaj znajdziesz bogatszą listę zastosowań VPN.

  2.1 Zasada działania blokady IP

  Jeżeli ustawa hazardowa 2016 przejdzie bez zmian przez wszystkie procedury legislacyjne, to prawdopodobnie od dnia 1.01.2017 dostawcy internetu będą blokować dostęp do zagranicznych stron bukmacherskich. [informacja z dnia 15.08.2016]

  Blokada stron bukmacherskich będzie tworzona na podstawie adresów IP przypisanych do poszczególnych stron bukmacherów. Dostawcy w swojej infrastrukturze sieciowej potworzą pewne zasady co do blokowania stron, zupełnie w taki sam sposób jak szefowie w firmach blokują dostęp do zasobów www, które uznają za niepożądane w godzinach pracy.

  2.2 Jak ominąć blokowanie stron bukmacherskich?

  Jeśli strony bukmacherskie będą blokowane z polskich adresów IP, wystarczy skorzystać z VPN: zmienić swój adres IP na zagraniczny (gdzie bukmacher nie jest blokowany) i dostęp gotowy. Problemu nie rozwiąże serwer proxy, który pozostawi adres IP jako polski.

  Jeśli bukmacher nie przyjmuje rejestracji od Polaków, to VPN nie pomoże. Gracz musi wtedy udowodnić zagraniczny adres zameldowania, a czasem i fizyczne przebywanie w danym kraju.

  Bukmacherzy czasem bronią się przed blokadą strony zmieniając cyklicznie swoje DNS-y na nowe, które nie są na blokowanej liście.

  3. Jak działa VPN?

  Przeglądając Internet w sposób tradycyjny, informacje o stronach jakie przeglądasz są odnotowywane, w tzw. logach, u lokalnego dostawcy internetu (ISP - Internet Service Provider). Dostawca przez pewien czas przechowuje informacje o twoim adresie IP (ang. Internet Protocol) wraz z wszystkimi adresami IP, z którymi się łączyłeś. Czyli widzi jakie strony i jak długo odwiedzałeś.

  Używając VPN twój lokalny dostawca internetu widzi jedynie to, że użytkownik łączy się z serwerem VPN, ale nie widzi jaki konkretnie jest to ruch. Cały ruch pomiędzy komputerem użytkownika a serwerem VPN jest zaszyfrowany. W takiej sytuacji prawdziwy adres IP komputera, z którego łączy się gracz ze stroną firmy bukmacherskiej jest niedostępny. Zamiast niego bukmacher ma w swoich serwerach IP serwera VPN.

  4. Bukmacherzy a VPN

  4.1 Bukmacher widzi twoje IP

  Bukmacherzy w swojej historii logowań na serwerach gier widzą IP gracza, za pomocą którego gracz się połączył ze stroną. Na podstawie loginu gracza mają również dostęp do danych osobowych. Logując się za pomocą VPN do firm bukmacherskich zwracaj uwagę na to, aby połączenie odbywało się zawsze za pomocą tego samego VPN-a.

  Wyobraź sobie, że gracz raz wchodzi z IP Australii, a za 2 godziny z Ameryki Północnej. Tego typu działanie może spowodować problemy, a nawet blokadę konta - w zależności od polityki bukmachera.

  UWAGA:
  Niektóre firmy bukmacherskie mogą stosować blokowanie połączeń przez najpopularniejsze VPN-y.

  Do celów bukmacherskich polecam używać IP z kraju europejskiego. Sprawdź, w których krajach dostęp do bukmacherów jest zablokowany (czynnik zmienny w czasie zależny od polityków) - z nich nie wejdziesz na stronę albo logowanie będzie uniemożliwione.

  4.2 VPN a bonusy

  Korzystanie z VPN do bonusu powitalnego jest niemądre. Ktoś już na pewno wziął bonus na wszystkie adresy IP dostępne w publicznie dostępnym programie VPN. Nie mówiąc o tym, że korzystanie z publicznych IP jest zabronione w każdym regulaminie bonusu.

  5. Jak wybrać usługę VPN?

  5.1 Ranking VPN

  Szukanie rankingów VPN-ów w google nie ma sensu. Natrafisz jedynie na pozycjonowane rankingi z programami partnerskimi. To oczywiście nie ma nic wspólnego z najlepszym wyborem usługi.

  W przypadku zawodowych graczy zakładów bukmacherskich istotne będzie, aby VPN nie spowalniał aż nadto działania Internetu i aby ominął geoblokowanie. Wymagania w stosunku do usługodawcy VPN-a są w takim przypadku niewielkie. Jedynym wymogiem będzie możliwość połączenia się z węzłem zagranicznym, by dostać się na stronę bukmachera.

  5.2 Bezpieczeństwo i prywatność VPN

  Niewielkie wymagania jakie potrzebujesz od VPN-a nie oznaczają, że powinieneś zaniedbać całkowicie swoje bezpieczeństwo i prywatność[1]:

  1. Najważniejszymi czynnikami przy korzystaniu z VPN jest prywatność i zaufanie. Możesz zbadać wiarygodność usługodawcy VPN. Chodzi nie tylko o kwestie techniczne czy geopolityczne zagrożenia.
   Jeśli któryś usługodawca został złapany na oszustwie lub stosuje nieuczciwe bądź niekorzystne dla klienta działania, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że twoja prywatność może zostać naruszona w przyszłości.
   Zwróć uwagę przede wszystkim na politykę cookies. Firma respektująca twoją prywatność powinna używać mało lub w ogóle nie używać ciasteczek. Jeśli firma używa oprogramowania przeciwko atakom DDoS, znaczy że zbierają o tobie dane - nie korzystaj z nich.
  2. Siedziba usługodawcy VPN jest kluczowa. Kraje należące do tzw. 14 Eyes Country Policy nie tylko szpiegują swoich mieszkańców, ale także wymieniają się tymi danymi. W tych krajach wolność słowa jest ograniczona, a rząd może się posunąć do działań niezgodnych z prawem w imieniu "narodowego bezpieczeństwa".
   Lepiej żeby twój dostawca VPN nie był zarejestronany w żadnym z tych krajów:
   • Australia
   • Belgia
   • Dania
   • Francja
   • Hiszpania
   • Holandia
   • Kanada
   • Niemcy
   • Norwegia
   • Nowa Zelandia
   • Szwecja
   • USA
   • Wielka Brytania
   • Włochy
  3. Wybierz te VPN-y, które nie przetrzymują żadnych danych o twojej aktywności czy logów połączeń. Niektóre serwisy VPN zapisują te dane, by zapewnić legalność działań (na wypadek wezwania od władz), niektóre zapisują, by pomóc sobie w utrzymaniu serwerów, a niektóre są gotowe sprzedać dane jako część modelu biznesowego.
  4. Jeśli usługa VPN wymaga od ciebie więcej niż podania adresu email, licz się z tym, że te dane mogą wycieknąć. Do maksymalnej anonimowości serwisy oferują płatność bitcoinami, gotówką czy kartami upominkowymi. Niektóre serwisy oferują nawet klucz PGP, by wasza korespondencja była szyfrowana.
  5. Jeśli zależy ci na maksymalnym uszczelnieniu prywatności, wybierz VPN, który wspiera protokół OpenVPN i używaj go do łączenia się z serwerem VPN. Unikaj innych protokołów, a szczególnie PPTP, który nie służy prywatności. Dodatkowo przeczytaj czym jest DNS leak (tylko dla zaawansowanych) i jak go uszczelnić.
  6. Warto rozważyć VPN, który ma silne szyfrowanie danych.

  5.3 Który program do VPN wybrać?

  Na podstawie powyższych kryteriów, wybór najlepszego VPN-a zawęża się do kilku pozycji. Trzy kluczowe kryteria (jurysdykcja + prywatność logów + prywatność aktywności) spełniają następujące serwisy:

  • BlackVPN (9,5€/mc) - najlepszy na rynku pod kątem jakości usług
  • DoubleHop.me (5$/mc) - najlepszy współczynnik cena/jakość
  • TrustZone (7$/mc) - bardzo dobra obsługa techniczna, ale zastrzeżenia do modelu biznesowego
  • CyberGhostVPN (4€/mc) - najbardziej popularny, ale ma niebezpieczny model biznesowy, dostępny w języku polskim, duża liczba serwerów (ponad 200 z 17 krajów), dostępna wersja darmowa
  • NordVPN (8$/mc) - niebezpieczny model biznesowy (wykorzystują program partnerski)

  vpn-najlepsze750.png fot. ThatOnePrivacySite.net

  CIEKAWOSTKA:
  W 2016 roku Opera wprowadziła do swojej przeglądarki wbudowany VPN w wersji Opera Developer. Tak przynajmniej twierdzi, bo nie jest to prawdziwy VPN, a jedynie serwer proxy.

  Zobacz jak wygląda obsługa programu VPN na przykładzie CyberGhostVPN 5:

  5.4 Darmowy VPN

  Przedstawiony ranking oczywiście nie zawiera wszystkich VPN-ów, które są dostępne na rynku. Powstają nowe, a inne znikają z rynku. Gdy już wiesz, na co warto zwracać uwagę, możesz poszukać sam odpowiedniego VPN-a.

  Szerokie możliwości pod względem wyboru lokalizacji daje m.in. owoc projektu realizowanego przez Uniwersytet w Tsakuba w Japonii - darmowy program do VPN oparty na idei open-source, który nazywa się SoftEther VPN Client. Program jest łatwy w użyciu, ale dostępny w języku angielskim. Po instalacji programu wystarczy wybrać z listy dowolny serwer VPN i z niego korzystać.

  6. Podsumowanie

  Dnia 29 lipca 2016 roku projekt ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych trafił na stoły Komisji Europejskiej. Decyzja w tej sprawie zapadnie do 31 października 2016. Polscy typerzy i zagraniczni bukmacherzy stoją w obliczu wielkich zmian.

  Jeśli sprawdzi się czarny scenariusz, VPN na pewno stanie się programem, z którego skorzystają tysiące graczy zakładów bukmacherskich.

  Bez względu na wynik decyzji Komisji Europejskiej, VPN jest narzędziem na tyle pomocnym i uniwersalnym, że zastosowanie VPN powinien znać każdy.

  A jakie ty masz doświadczenia z VPN-ami?

  Literatura

  [1] Wybór najlepszego VPN (ang.)

  [2] 19 rad jak się bronić przed podglądaniem przez policję i służby, z racji wchodzącej dziś w życie ustawy inwigilacyjnej - niebezpiecznik.pl

  [3] Co to jest VPN? - HideIPVPN.pl

  [4] Test 4 anomizerów - komputerswiat.pl

  Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


  Tagi:cenzura  ustawa hazardowa  vpn 
   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.

  Captcha

  Komentarze (35)  • (319)
   kilka godzin temu

   spokojnie mozesz brac cyberghota i tego nord    kup na rok  i pamietaj ze jak kupisz to on bedzie przypisany do tego jednego kompaaa wiec kup sobie   z opcja 4-5 kompow ....chyba placilem 150-200 zl za taki pakiet

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1)
   kilkanaście godzin temu

   Przymierzam się do kupna VPN po dłuższym korzystaniu tylk i oczywiscie przekopałem pół internetu w poszukiwaniu wiedzy i trafiłem na to porówananie/wyszukiwarkę (zwał jak zwał) https://www.dobryvpn.pl/porownanie-vpn w którym jest wspomniany w artykule cyberghost i nordvpn, tyle że te niskie ceny dotyczą przy zakupie vpna na rok lub 2 lata, więc nie wiem czy na początek nie lepiej przetestować np. po miesiącu każdą usługę i sprawdzić jak w praktyce będzie działać

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (163)
   01-02-2017 09:49 (śr)

   Wielkiej filozofii nie ma wystarczy wpisac w youtube jak zmienic adres na googlowki

   https://www.youtube.com/watch?v=tlhtn2NfAio

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (68)
   31-01-2017 14:14 (wt)

   W takim razie podzielę się z wami adresem pewnej strony na której jest wszystko opisane zapraszam do lektury na dzień dzisiejszy jest to najlepszy tego typu artykol w sieci . 

   https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/wiemy-jak-rzad-ocenzuruje-internet-i-wiemy-jak-sie-przed-tym-bronic/

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (998)
   31-01-2017 12:29 (wt)

   Mam odpowiedź z IT (na niebiesko moje pytanie):

   "blokowanie ma się odbywać na poziomie serwerów DNS dostawców neta, więc wystarczy je zmienić u siebie na np. googlowskie i wszystkie strony normalnie się otworzą"
   Czy ta wypowiedź jest prawdziwa? Co to znaczy zmienić u siebie DNS?  Wiem czym są DNS-y, ale nie wiem kiedy się zmienia.
   Czy prawdziwa? I tak, i nie. Są tutaj pewne czynniki zależne. Na pewno prawdą jest to, że Google oferuje duże możliwości tutaj, aby jednak mimo blokady dotrzeć na zablokowaną stronę.
   Tutaj ten temat jest naprawdę bardzo szeroki i nie tak prosty, jakby mogło się to wydawać. Sposobów jest wiele - od proxy, bramek, poprzez zmianę IP, a kończąc np. na VPN. Z pomocą przychodzi też Google. Można wykorzystać niektóre ich usługi i serwery do tzw. "zaimprowizowanego połączenia" z wykorzystaniem pośrednich serwerów.
   Mogę Panu dokładniej opracować ten temat i opisać niektóre metody jak sobie radzić z zablokowanymi stronami, ale jest to naprawdę obszerny temat i nie wiem czy jest sens, abym to opisywał teraz w mailu. Jeśli jest Pan zainteresowany to przygotuję Panu taki poglądowy dokument w Wordzie opisujący pokrótce problem i te zagadnienia, aby nie tworzyć tutaj w mailu jakiegoś teraz elaboratu.

   Podsumuję:

   Na razie mamy wyższe priorytety (mamy czas do kwietnia/lipca).
   W swoim czasie stworzymy odpowiedni dokument jak obchodzić blokadę
   Wyślemy go do naszych Czytelników i opublikujemy na fanpage'u ;)

   Odpowiednia informacja pojawi się też w tym artykule :)

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (998)
   23-01-2017 12:52 (pon)

   http://www.wykop.pl/link/3507065/pierwszy-krok-do-cenzury-internetu-blokowanie-stron-bukmacherskich/#comment-41682603

   "blokowanie ma się odbywać na poziomie serwerów DNS dostawców neta, więc wystarczy je zmienić u siebie na np. googlowskie i wszystkie strony normalnie się otworzą"

   "Przypominam DNS Google: 8.8.8.8, 8.8.4.4"

   Badam jeszcze tą sprawę i gdy dostanę odpowiedź z działu IT, to ją to opublikuję.

   Jedno jest pewne: blokadę będzie się dało łatwo ominąć.

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (998)
   23-01-2017 12:52 (pon)

   http://www.wykop.pl/link/3507065/pierwszy-krok-do-cenzury-internetu-blokowanie-stron-bukmacherskich/#comment-41682603

   "blokowanie ma się odbywać na poziomie serwerów DNS dostawców neta, więc wystarczy je zmienić u siebie na np. googlowskie i wszystkie strony normalnie się otworzą"

   "Przypominam DNS Google: 8.8.8.8, 8.8.4.4"

   Badam jeszcze tą sprawę i gdy dostanę odpowiedź z działu IT, to ją to opublikuję.

   Jedno jest pewne: blokadę będzie się dało łatwo ominąć.

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (319)
   04-01-2017 11:00 (śr)

   Bet 365 jest mocno uczulony na VPN.... szybko blokuje jak sie łaczysz przez VPN cyber ghost....    Admin slyszales o tym..?  czy firmy potrafia przelamac VPN ?

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top