SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Trustly

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Dzięki Trustly możesz wpłacić pieniądze do/od bukmacherów zagranicznych. Warunkiem realizacji płatności przez Trustly jest podanie danych logowania twojego konta bankowego (!), dlatego Trustly wymaga podjęcia dodatkowych kroków celem zwiększenia bezpieczeństwa.

  trustly-logo200.jpg Logo Trustly

  1. Fakty dotyczące Trustly

  1.1. Czym jest Trustly?

  Nazwa "Trustly" oznacza z angielskiego "ufnie". Samo "trust" oznacza "zaufanie".

  Trustly to pośrednik płatności, który umożliwia realizowanie szybkich przelewów

  Slogan Trustly brzmi: prosto, bezpiecznie, szybko.

  Trustly działa na podobnej zasadzie jak Przelewy24, czyli na tzw. przedpłacie. Wykonując tradycyjny przelew bankowy, musisz czekać na sesję realizowania przelewów, a twoje pieniądze dotrą do adresata po kilku minutach, godzinach albo dniach w zależności od różnych czynników. W przypadku pieniądze docierają natychmiast.

  tradycyjny-przelew-vs-trustly.png

  Kłódka na zdjęciu powyżej symbolizuje bezpieczeństwo, a nie szyfrowane połączenie. Trustly korzysta z bezpiecznych, szyfrowanych połączeń. Obniżone bezpieczeństwo wynika z tego, że powierzasz swoje dane wrażliwe (hasło do konta bankowego) obcej firmie i nie masz gwarancji, że NIE wyciekną.

  1.2. Problem z bezpieczeństwem

  Wpłata przebiega następująco.

  Na stronie bukmachera (lub innej firmy, gdzie chcesz wpłacić szybko pieniądze) wybierasz opcję Depozyt i wpisujesz kwotę jaką chcesz wpłacić:

  trustly-wplata.png

  System poprosi Cię o wybór banku, z którego chcesz zasilić swoje konto:

  trustly-wplata-wybor-banku.png

  Przelewy24 byłbyś teraz przekierowywany na stronę banku i sam zatwierdziłbyś przelew z automatycznie wypełnionym formularzem. W przypadku Trustly, jesteś przekierowywany na podstronę Trustly (co nie zawsze jest widoczne w adresie URL) i to im dajesz dostęp do konta bankowego.

  Trustly zleca sobie przelew z twojego konta (który trochę potrwa), przekazując informację bukmacherowi/firmie, że mają pokrycie depozytu. Na tej podstawie bukmacher/firma księguje ci środki na koncie, gdzie chciałeś wpłacić.

  UWAGA:

  Aby przeprowadzić transakcję przedpłaty, musisz podać obcej firmie (Trustly) login i hasło do swojego konta bankowego!

  Akceptujesz przy tym Warunki użytkownika oraz Politykę dotyczącą danych osobowych:

  trustly-wplata-podaj-haslo-do-banku.png

  Na szczęście jeśli zachowasz pewne procedury bezpieczeństwa, będziesz mógł korzystać z Trustly bez obaw, o czym za chwilę. Najpierw podsumujmy:

  UWAGA:

  Takie rozwiązanie ma szereg istotnych wad, które stanowią bardzo poważne ryzyko w zakresie bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych klientów używających metody Trustly jako formy płatności:

  1. Zdradzasz swoje hasło.
   Nie tylko jest to sprzeczne z edukacją w zakresie podstaw bezpieczeństwa, ale przede wszystkich stanowi metodę phishingową. Ponadto wiele osób nie wie co to standardy bezpieczeństwa i używa tych samych haseł do różnych serwisów. Wyciek lub atak na serwery Trustly może zatem skutkować nie tylko stratami na koncie bankowym.
  2. Naruszenie regulaminu korzystania z bankowości elektronicznej.
   Dając komuś login i hasło, udostępniasz komuś swoje konto. Jeśli zostaniesz okradziony, żadna reklamacja w banku nie zostanie uznana, bo przecież sam, z nieprzymuszonej woli, dałeś komuś dostęp do wszystkich swoich pieniędzy.
  3. Tracisz prywatność.
   Ile da się wyczytać z historii twoich transakcji? Gdzie najczęściej robisz zakupy? W jakich sklepach się ubierasz? Gdzie byłeś na wakacjach? A gdyby ta historia dostała się w niepowołane ręce?
   Na co się zgadzasz akceptując "Politykę prywatności Trustly"?
   Trustly gromadzi i przetwarza informacje udostępniane przez Użytkownika zgodnie ze stosownymi przepisami prawnymi dotyczącymi przetwarzania danych osobowych. Do informacji takich należą: adres IP Użytkownika, informacje dotyczące tożsamości Użytkownika, w tym, między innymi, imię i nazwisko, adres, telefon, adres e-mail, numer konta bankowego, saldo rachunku bankowego, numer PESEL i, w stosownych przypadkach, numer paszportu/dowodu.

  Sporo jak za samą możliwość szybkiego przesłania pieniędzy.

  1.3. Jak bezpiecznie korzystać z Trustly?

  Główną wadą jest to, że musisz podać Trustly swoje hasło do konta bankowego. Musisz więc założyć "czarny scenariusz" i w przypadku wycieku danych z Trustly (tak, to jest możliwe) uniemożliwić straty lub ograniczyć straty do minimum.

  PROCEDURA BEZPIECZNEJ WPŁATY PRZEZ TRUSTLY:
  1. Zmień hasło do konta bankowego na hasło tymczasowe.
  2. Zrób wpłatę do bukmachera/firmy, używając hasła tymczasowego.
  3. Zmień hasło tymczasowe w banku na stare hasło.

  Jeśli ktoś ma w banku dwustopniową weryfikację, to być może nie ma takiej potrzeby. Procedura ta zabezpiecza Cię jedynie przez finansowymi stratami. Nie chroni twojej prywatności.

  Przy wypłacie nie trzeba przechodzić przez tą procedurę, bo to bukmacher/firma zleca przelew do Ciebie.

  UWAGA:
  Dodatkowym zabezpieczeniem może być używanie osobnego konta bankowego tylko do wpłat Trustly. Pamiętaj, by na tym koncie trzymać małe sumy pieniędzy.

  1.4. Trustly o sobie

  W Trustly, wyobrażamy sobie świat, w którym płatności online są szybkie, proste i bezpieczne dla wszystkich - zarówno dla sprzedawców, konsumentów, jak i dla banków. Dokładamy wszelkich starań, aby płatności online właśnie takie były.

  Trustly stara się wmówić użytkownikom, że ich płatności są bezpieczne. Częściowo tak jest, ale wszystkie standardy bezpiecznej transakcji nie są spełnione.

  Trustly na swojej stronie chwali się różnymi nagrodami:

  • najszybciej rosnąca firma technologiczna Szwecji 2014
  • najbardziej innowacyjna metoda płatności 2014
  • nominacja do szwedzkiej "DI Gazele" w roku 2015, 2016, 2017 (spełnili warunki nominacji, m.in. obrót min. 4.2 mln EUR rocznie)

  Warto zwrócić uwagę, że żadna z tych nagród nie ma znaczenia dla klienta końcowego, choć wzrost ich popularności jest jakąś miarą zaspokajania potrzeb klientów.

  2. Historia Trustly

  Firma Trustly Group AB powstała w 2008 roku i zajmuje się pośrednictwem w płatnościach. Możesz za ich pośrednictwem wpłacić środki do bukmachera, kasyna czy dokonać zakupów przez internet korzystając ze swojego konta bankowego (czyli przelewem bankowym).

  Trustly jest nadzorowany przez szwedzką komisję nadzoru finansowego Finansinspektionen. W 2017 roku obsługiwali ponad 2 miliony transakcji miesięcznie.

  Zastanawiało mnie dlaczego tak niebezpieczna metoda płatności zyskała tak duże uznanie wśród społeczeństwa Europy. Najłatwiejszym uzasadnieniem było oczywiste "Ludzie nie czytają Regulaminów", ale to trochę za mało.

  Wszystko zaczęło się od idei, aby stworzyć najtańszą płatność, zgodną z prawem, a najlepiej wykorzystującą jakąś niszę na zapotrzebowanie. Ktoś wpadł na pomysł, że można ominąć opłaty bankowe (które mają np. Przelewy24 za dostęp do bezpiecznych API banków) i dzięki temu pozyskać partnerów, którzy za niższą opłatą zgodziliby się przyjmować płatności od klientów. W końcu trzeba przekonać banki, by zgodziły się na taką formę płatności, którą dałoby się zintegrować z ich oprogramowaniem (aby transakcje były szybkie). Trzeba by stworzyć firmę, godną zaufania i rozwinąć ją możliwie szybko.

  Trustly narodziło się w Szwecji nieprzypadkowo. Szwedzi to w XXI wieku naród tolerancyjny, żeby nie powiedzieć naiwny. Nic więc dziwnego, że w tych warunkach, Trustly udało się przekonać wiele firm do obcięcia wydatków kosztem prywatności klientów.

  W Polsce sprawa podawania danych wrażliwych do realizacji przelewu zaczęła się w 2012 roku od Sofort, przed którym ostrzegała polska Komisja Nadzoru Finansowego. Trustly działa na podobnym modelu. Sprawa nabrała rozgłosu w kwietniu 2016 po zaproponowaniu zasilenia konta PayPala przez Trustly, co rzeczowo skomentował niebezpiecznik.pl.

  Po wejściu ustawy hazardowej w 2017 roku i blokadzie najpopularniejszych płatności dla Polaków (NETELLERSkrill), niektórzy bukmacherzy udostępnili Trustly, a niektórzy nim zastąpili stare płatności, nie dając innych sensownych alternatyw!

  Trustly nie jest takie tragiczne, jeśli zachowa się procedurę bezpieczeństwa, o której piszę w tym artykule. Najlepszą alternatywą dla Trustly jest ecoPayz, zwłaszcza jeśli ktoś zarabia na zakładach sportowych powyżej 12.000 PLN/rok.

  trustly-betsson.jpg Jeden z bukmacherów zagranicznych, który proponuje Polakom Trustly jako nową formę płatności w 2018 roku

  3. Regulamin Trustly

  Pełna treść polskiego regulaminu Trustly jest dostępna w formie linku przed realizacją każdej transakcji:

  trustly-unibet.pngOpcja płatności Trustly jest dostępna u jednego z największych zagranicznych bukmacherów dla Polaków

  Wybrałem najciekawsze fragmenty dla graczy zakładów bukmacherskich:

  2. INFORMACJE O LOGINIE ITP. UDOSTĘPNIANE PRZEZ UŻYTKOWNIKA

  Każdą Transakcję przeprowadzaną za pośrednictwem Usługi przy wykorzystaniu indywidualnych uwierzytelnień zabezpieczenia (kody, hasła itd.) uznaje się za dokonaną przez upoważnionego właściciela rachunku. Trustly gromadzi i przetwarza informacje o loginie przekazywane przez Użytkownika podczas Transakcji. Trustly przekazuje informacje poprzez interfejs Usługi do odpowiedniego interfejsu banku internetowego poprzez bezpieczne połączenie. Wszelka komunikacja przekazywana przy korzystaniu z Usługi jest szyfrowana, a niejawne informacje o logowaniu Użytkownika są przekazywane do odpowiedniego pola wprowadzania danych wybranego banku, ale nigdy nie są przechowywane.

  4.1 (...) Ponadto Użytkownik zapewnia, że nie będzie wykorzystywać Usługi w jakikolwiek sposób naruszający umowy zawarte z osobami trzecimi lub stosowne przepisy prawne. Użytkownik odpowiada osobiście za wszelkie takie ewentualne naruszenia, a korzystanie przez niego z Usługi jest jednoznaczne z potwierdzeniem, że nie skutkuje ono żadnym takim naruszeniem.

  Przerzucenie odpowiedzialności na Użytkownika, czyli sami z siebie nie będą aktywnie dochodzić kto do czego używa Trustly (zapis korzystny dla graczy bukmacherów zagranicznych):

  5. ODPOWIEDZIALNOŚĆ I ODSZKODOWANIA

  Trustly odpowiada wobec Użytkownika za transakcje przeprowadzane z wykorzystaniem Usługi w zakresie określonym w szwedzkiej ustawie o usługach płatniczych (Swedish Payment Services Act 2010:751). Trustly w żadnym wypadku nie odpowiada wobec Użytkownika, Dostawcy czy jakichkolwiek osób trzecich z tytułu jakichkolwiek bezpośrednich lub pośrednich strat lub szkód poniesionych w związku z korzystaniem z Usługi, wynikających z błędu, zawieszenia się Usługi lub przerwy w niej spowodowanych przez Klienta lub osoby trzecie, za które Trustly nie ponosi odpowiedzialności.

  Jeśli pojawi się błąd lub awaria Trustly spowodowana przez Klienta lub osoby trzecie (np. haker), to NIE odpowiadają za powstałe w ten sposób straty. Jeżeli błąd jest po stronie Trustly, to biorą na siebie odpowiedzialność w zakresie określonym w the Payment Services Act (2010:751), czyli w szwedzkim prawie Lag (2010:751).

  7. POLITYKA PRYWATNOŚCI I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

  Trustly gromadzi i przetwarza informacje udostępniane przez Użytkownika zgodnie ze stosownymi przepisami prawnymi dotyczącymi przetwarzania danych osobowych. Do informacji takich należą: adres IP Użytkownika, informacje dotyczące tożsamości Użytkownika, w tym, między innymi, imię i nazwisko, adres, telefon, adres e-mail, numer konta bankowego, saldo rachunku bankowego, numer PESEL i, w stosownych przypadkach, numer paszportu/dowodu.

  (...) Trustly może przekazywać informacje o Użytkowniku policji lub innym stosownym organom w związku z prowadzonymi postępowaniami w zakresie transakcji płatniczych, w celu zapobiegania, badania i ujawniania naruszeń przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy, nadużyciom czy innym czynom zabronionym. Trustly podejmie stosowne działania, by zabezpieczyć przekazane dane osobowe przed ujawnianiem ich w inny sposób osobom trzecim, a także zobowiązuje się nie przekazywać takich danych osobowych w celach handlowych, reklamowych itp.

  Zgodnie z ustawą hazardową, korzystanie z bukmacherów nie posiadających polskiej licencji jest w Polsce nielegalne. W Szwecji mają "normalne prawo" hazardowe. Trudno określić prawdopodobieństwo przekazania polskim organom danych użytkowników, którzy wpłacali/wypłacali od nielegalnych bukmacherów, niemniej jest to dodatkowy (zbędny?) czynnik ryzyka.

  Przy wypłacie za pomocą Trustly od bukmachera polskiego/zagranicznego, widocznym nadawcą przelewu będzie "Trustly Poland spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" a nie bukmacher. To jest na pewno korzystne.

  12. ZASADA ZNAJ SWOJEGO KLIENTA (KNOW YOUR CUSTOMER) I OBOWIĄZEK UDZIELENIA INFORMACJI PRZEZ UŻYTKOWNIKA

  Transakcje płatności przeprowadzane przez Użytkownika podlegają kontroli mającej na celu stosowanie się do obowiązujących rozporządzeń w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i zwalczania finansowania terroryzmu. Stosowane polityki i praktyki są stale monitorowane i mogą się różnić w zależności od warunków odnoszących się do Użytkownika, takich jak schematy przeprowadzania transakcji, położenie geograficzne itd. Aby zapewnić stosowanie się do odpowiednich regulacji, mogą być prowadzone rejestry transakcji lub Użytkownik może zostać poproszony o udzielenie dodatkowych informacji w celu ustalenia kwestii takich jak tożsamość, cel transakcji i pochodzenie środków. Przeprowadzając transakcję płatniczą za pośrednictwem Usługi, Użytkownik zobowiązuje się udzielić wszelkich informacji, jakie mogą być w tym celu niezbędne i przyjmuje do wiadomości, że niezastosowanie się do takiego żądania może skutkować odmową sfinalizowania transakcji płatności Użytkownika lub innymi przewidzianymi konsekwencjami.

  Metoda może i jest szybka, ale może się okazać, że czeka cię kolejna weryfikacja tożsamości. Niejasno określone "innymi przewidzianymi konsekwencjami" nie nastraja mnie optymistycznie.

  5. Zalety Trustly

  • możliwość realizacji natychmiastowego przelewu
  • nie wymaga rejestracji
  • łatwy i tani w użyciu
  • powszechnie dostępny u bukmacherów akceptujących Polaków
  • darmowe wpłaty i wypłaty
  • obsługuje dużą ilość banków

  6. Wady Trustly

  • metoda łamiąca podstawowe zasady bezpieczeństwa w imię niższych kosztów (należy stosować dodatkową procedurę bezpieczeństwa)
  • może być wymagana dodatkowa weryfikacja tożsamości
  • podczas wpłat i wypłat używasz polskiego konta bankowego (lepiej używać portfeli internetowych), co może spowodować problemy podatkowe, jeśli twój bilans przychodów z bukmacherki jest mocno dodatni (od 12.000PLN/rok powiedzmy)
  • płatności nie zawsze od razu docierają do bukmachera (nie wiem jak trudna do przejścia jest procedura reklamacji i jakie jest związane z nią ryzyko utraty pieniędzy - trzeba doczytać samemu)
  • niektóre banki mogą blokować możliwości depozytów za pomocą Trustly

  7. Moja opinia o Trustly

  Trustly jest akceptowalną metodą wpłacania do zagranicznych bukmacherów dla początkujących graczy zakładów bukmacherskich. Przy stosowaniu dodatkowej procedury bezpieczeństwa, o której piszę powyżej, NIE obawiałbym się z niej korzystać. Na tym etapie rozwoju gracza ważniejsze są niższe koszty niż bezpieczeństwo.

  Profesjonalni gracze wybierają trochę droższe, ale o wiele bardziej bezpieczne alternatywy jak ecoPayz, NETELLER czy Revolut.

  Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (11)  • anonim IP: 37.47.***.***
   25-11-2018 21:58 (nd)

   Chciałbym wpłacić pieniądze do unibet tą metodą bez podawania loginu i hasła, ktoś może mnie naprowadzić jak to zrobić, bo nie wiem jak ?

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 178.209.**.***
   09-02-2018 20:17 (pt)

   Aby wyplacic z betsson przez ecopayz wystarczy wplacic wczesniej np 10zl ?

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (24)
   27-01-2018 09:29 (sob)

   W moim przypadku jakby TRUSLY miało moje hasło i PIN do banku to nic im z tego, nic nie zrobią, nie wykonają żadnej transakcji ani przelewu. 


   Ja w domu posiadam karty zdrapki, tokeny które muszę potwierdzić każdą transakcję czy operację na koncie. 

   Odpowiedzi: 1
   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 89.174.***.***
   24-01-2018 12:24 (śr)

   Jaki najlepszy bank do trustly? czy obecnie nie ma to juz znaczenia przy tej nowej opcji przelewu gdzie nie trzeba podawac juz loginu i hasla?

   Odpowiedzi: 1
   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (115)
   24-01-2018 10:05 (śr)

   przed każdą transakcją przez trustly zmieniam hasło na chwilę, a po transakcji zmieniam z powrotem na stare także o nic się nie boje.

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 89.65.**.***
   13-01-2018 17:15 (sob)

   Zawsze można zmieniać hasło po każdej transakcji przez Trustly... Poza tym przy wpłacaniu przez T np. na Unibecie w opcji inny bank nie podaje się ani swojego hasła ani identyfikatora. Robisz po prostu zwykły przelew ze swojego konta na dane podane przez Trustly. Co prawda kasa jest u buka na drugi dzień ale niebezpieczeństwo jest zminimailizowane...

   Odpowiedzi: 1
   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 178.235.***.**
   12-01-2018 06:10 (pt)

   "Moją ulubioną formą płatności w 2018 roku do/z bukmacherów jest ecoPayz." Taaaa tylko jakby trustly mialo aff to bys polecal jak ecopayz.

   Odpowiedzi: 1
   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top