ARTYKUŁ

  Malta Gaming Authority

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Malta jest kolebką hazardu europejskiego. Wywodzi się z niej bardzo wiele firm hazardowych. Niestety w przypadku sporu z bukmacherem, gracz ma małe szanse na wyegzekwowanie swoich racji.

  Fakty dotyczące MGA

  W związku z ustawą hazardową, jaka weszła w Polsce z dniem 1.04.2017, wielu bukmacherów z jurysdykcji maltańskiej wycofało się z polskiego rynku. Jeśliby tego nie zrobili, utraciliby maltańską licencję.

  Co to jest MGA?

  logo Malta Gaming Authoritylogo MGA

  MGA to skrót od angielskiego Malta Gaming Authority. MGA jest samodzielnym organem rządowym, powołanym przez ministra finansów, odpowiedzialnym za nadzorowanie na Malcie wszelkich aktywności związanych z grami. W MGA jest zatrudnionych ponad 50 osób.

  Zachowanie operatorów licencjonowanych przez MGA reguluje rozporządzenie Remote Gaming Regulations (2004). Ustawa określa wszelkie zasady i wymagania dotyczące maltańskiej licencji. Są tam takie zapisy jak: możliwość zawieszenia lub odwołania licencji, jeśli posiadacz licencji nie spełnia zobowiązań wobec graczy (Part III/13/1/h) czy konieczność wypłaty środków w ciągu 5 dni roboczych (Part VIII/37/1).

  W praktyce MGA nie działa w interesie graczy, a w interesie bukmacherów i swoim.

  Misja MGA

  W 2001 roku została ustalona następująca misja MGA:

  Regulować kompetentnie różne sektory branży gier i loterii, które mieszczą się w ramach Urzędu, zapewniając granie sprawiedliwe i przejrzyste dla graczy, zapobieganie przestępczości, korupcji i praniu pieniędzy oraz ochrona drobnych i słabych graczy.[1]

  Chciałbym zwrócić uwagę na "drobnych i słabych graczy". Zwykle jednak problemy graczy są znacznie bardziej poważne niż "drobne". Już w samej misji MGA pokazuje, że ma "głęboko w poważaniu" grających. Liczy się dla nich przede wszystkim to, by bukmacher zapłacił za kolejny rok licencji. Na swojej stronie komisja wymienia bardzo szczytne cele:

  • Chronić małoletnich i osoby szczególnie narażone na hazard.
  • Zabezpieczanie praw gracza.
  • Promowanie bezpiecznej gry w bezpiecznym środowisku.
  • Zapewnienie integralności gier i urządzeń do gier.
  • Zapewnienie hazardu wolnego od działalności przestępczej.

  Nasze działania:

  • Prowadzenie badań naukowych nad różnymi aspektami grania.
  • Udzielanie licencji dotyczących gier.
  • Monitorowanie licencjonowanych gier.
  • Pobieranie podatków od gier w imieniu Maltańskiego rządu.
  • Wspieranie akcji charytatywnych.
  • Zapewnienie że sektor hazardowy przyczynia się do rozwoju Malty.

  Gdzie leży Malta?

  Malta to państwo wyspiarskie położone na Morzu Śródziemnym na południe od Sycylii. Jest niezależną republiką jako członek Wspólnoty Narodów. Układ obronny ma podpisany z Wielką Brytanią. Jest także członkiem Unii Europejskiej. Gospodarka na Malcie to głównie turystyka i usługi[2].

  Malta jest ciekawym kierunkiem emigracji dla graczy zakładów bukmacherskich czy pokera.

  Bezwartościowa licencja MGA?

  BookMakersReview

  Admin drugiego najbardziej poważanego rankingu bukmacherów BookMakersReview podsumował MGA następująco[3]:

  W moich notatkach, licencja LGA (przyp. obecnie MGA) jest mniej warta niż papier, na którym jest napisana.
  /admin BMR, 20.09.2008/

  Stryyke 2008

  Wiele osób kojarzy Stryyke, który działał w latach 2007-2010. Problemy z wypłatami pojawiły się w maju 2008 roku. Od tego czasu nastąpiło nasilenie skarg na tego bukmachera aż do lipca 2010, gdy Stryyke wyłączył stronę na dobre. MGA zawiesił bukmacherowi licencję dopiero 3 września 2010.

  Niektórzy gracze czekali na swoje płatności prawie rok. Można jednak śmiało powiedzieć, że MGA przycisnęło Stryyke nie z powodu wielu skarg, a tylko dlatego, że bukmacher-scam nie przedstawił najnowszych sprawozdań finansowych, co oznaczało, że MGA nie otrzyma opłaty za rok 2010.[4]

  Gold Victory 2009

  Wielu graczy pamięta bukmachera Gold Victory, który działał w latach 2007-2009. Przyciągał on bardzo atrakcyjnymi bonusami powitalnymi rzędu 100% do 200€. Warunki obrotu były tak łatwe, że mogło się to skończyć tylko na dwa sposoby: bankructwem albo oszustwem.

  Założyciel Gold Victory, Grek Dimitrios Drodos 30.08.2012 został uznany winnym zdefraudowania €500,000 ze środków graczy i skazany na 14 miesięcy i utratę €70,000 wpłaconej kaucji.

  Skandal Gold Victory zaczął się w lutym 2009, gdy MGA rozpoczęło śledztwo po otrzymaniu licznych skarg. W marcu 2009 odkryli wyczerpanie środków z kont graczy. Nawet wtedy MGA zwlekało do 5 maja 2009, by Drosos uzupełnił konto bukmachera.

  Pozostaje jeszcze pytanie, dlaczego Drosos dostał możliwość zajęcia kluczowego urzędu w Gold Victory, pomimo tego, że nie był rezydentem Malty, wbrew regulacjom MGA?

  Berand Zarb, kierownik dochodzeń MGA, zeznał że był odpowiedzialny w 2007 za sprawdzenie Drososa, na co składało się dostarczenie policyjnego certyfikatu, kopia paszportu i kopia certyfikatu urodzenia. Oto jak im zależy na tym, aby właściwe osoby prowadziły firmy hazardowe.[5]

  BetKlass 2009

  Kolejnym przykładem z 2009 roku jest przypadek jednego z graczy, który wypłacił $2300 i został obciążony opłatą $400 przez BetKlass! Jak się potem okazało, winy nie ponosił Moneybookers, a BetKlass, który miał tylko konto w Euro i przy wypłacie musiał zamienić euro na dolary, a potem z dolarów na euro, do czego sami się przyznali. Jednak MGA stwierdził, że wina leży po stronie Moneybookers.[6]

  Wniosek z tego prosty. MGA kryje bukmacherów kosztem graczy lub w MGA pracują osoby niekompetentne. Oba scenariusze się nie wykluczają.

  Sunderlands 2010

  W maju 2010 roku MGA złamało swoje własne zasady, które wymagają zbadania czy nowy właściciel jest zdolny do prowadzenia firmy hazardowej online. Mimo wyrażenia obaw przez pracowników Sunderbet, MGA rzekomo nie zrobił żadnego dochodzenia, gdy nowym właścicielem Sunderlands Online został Baron Menzel.[7]

  Komentarz SureBety.pl 2013

  Na koniec komentarz czytelnika SureBety.pl. Na podstronie innego maltańskiego bukmachera unibet, możemy przeczytać następujący komentarz:

  pradzynski, 19.01.2013 15:41:55
  Ja natomiast przeciwnie niż Pani Monica, oceniam tę firmę. 1,5 roku trafiłem w slocie Mega Fortune jackpota i wygrałem 150 tysięcy. Przy wypłacie z miejsca zażądali stos dokumentów i zablokowali konto. Do chwili obecnej konto nie jest odblokowane ani nie wypłacili mi pieniędzy zasłaniając się tym że konto zarejestrowałem z nieodpowiedniego linka w związku z czym konto pozostanie zablokowane a pieniądze na koncie zamrożone. Odwołanie do LGA nic nie wniosło do sprawy, bo ci zwyczajnie mają gdzieś grających. Oczywiście można złożyć skargę ale odpowiedzi się nigdy nie otrzyma... to tyle można zrobić w walce z Unibet - czyli gracz zawsze na straconej pozycji. Nauczką dla mnie jest gra u buków, które mają jurysdykcję inną niż maltańską, np. z Gibraltaru albo wyspy man. Tam przynajmniej ecogra, która czuwa nad całością, nigdy nie zezwoliłaby na podobne praktyki.

  Powstanie MGA w 2015

  W 2015 roku LGA (Lotteries and Gaming Authority of Malta) zmieniło nazwę na MGA (Malta Gaming Authority). Chciałbym wierzyć, że za zmianą nazwy idzie chęć zmiany wizerunku jurysdykcji, bo za kadencji LGA było tragicznie. 

  MGA bez wątpienia pozostaje kolebką bukmacherów, skąd działa wiele znanych marek. Czy jednak postanowili otworzyć się bardziej na potrzeby graczy? Czas pokaże.

  Bukmacherzy na licencji MGA

  Na licencji Lotteries and Gaming Authority działa bardzo wielu bukmacherów, którzy mają ocenę SBR w zakresie od C- do B- albo takiej oceny nie mają):

  Formularz skarg i zażaleń

  W przypadku gdy polubowne rozwiązanie sporu z bukmacherem nie było możliwe, pozostaje złożenie skargi do Komisji, która wydała mu licencję. Jeśli bukmacher działa na licencji MGA złóż skargę tutaj:

  Procedura składania skarg

  Dane kontaktowe

  W stopce na stronie są podane wszystkie niezbędne dane kontaktowe, czyli adres, email, telefon, fax i formularz kontaktowy z możliwością otrzymania kopii wysłanego emaila.

  Do wiadomości publicznej podany jest także skład Zarządu MGA.

  Podsumowanie

  Malta jest postrzegana jako kolebka europejskiego hazardu. Licencja u nich nie jest najtańsza, mają pewne wymagania przy zakładaniu bukmachera, ale ochrona graczy nie jest wystarczająca.

  Na licencji MGA działa bardzo wielu bukmacherów, którzy swoją ofertę kierują na rynek europejski. Malta jest lepszą jurysdykcją niż Kostaryka czy Curacao, ale gorszą niż wymagająca Komisja w UK czy na Gibraltarze.

  UWAGA:
  Zalecamy ostrożność w deponowaniu środków do bukmacherów maltańskich o niezbadanej wiarygodności.

  Literatura

  [1] About MGA - misja MGA

  [2] Malta - Wikipedia

  [3] Wauwbet not able to pay all player balances

  [4] LGA ignored the concerns expressed by Sunderbet employees about company's new owner - MGA łamie własne zasady nie badając zmiany właściciela licencjobiorcy, 15.05.2010

  [5] Gold Victory founder jailed 14 months - MGA nie kontroluje właściwie przyszłych licencjobiorców, 30.09.2012

  [6] LGA caught making up lies to cover licensed operator - MGA trzyma niesłusznie stronę bukmachera

  [7] LGA suspends Stryyke license - o tym jak MGA ignoruje skargi graczy, 14.09.2010

  [8] Mario Galea and the Malta Lotteries And Gaming Authority: the lies and the corruption of this puppet online gambling licensing body - o kłamstwach dyrektora MGA i podejrzeniu o korupcję, 22.10.2008

  [9] Remember Mario Galea? - wywiad z Mario Galea dla Buissness Today, 6.05.2009

  [10] Malta - koszty licencji na Malcie, opis na CalvinAyre

  Czytaj poprzedni:
  Kahnawake Gaming Commission

  Czytaj następny:
  UK Gambling Commission

  Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


  Tagi:bukmacher  jurysdykcja  legalność  licencja  malta  mga  skarga 
   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.

  Captcha

  Komentarze (1)  • anonim IP: 77.112.***.***
   09-03-2017 14:08 (czw)

   Warto składać skargę on-line do Malta Gaming Authority jeśli macie jakiś problem z bukmacherem. Na rozpatrzenie mojej sprawy czekałem ok. 3 tygodni i dzięki pomocy MGA otrzymałem wypłatę środków, których wcześniej nie chciano mi wypłacić.

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top